Սասունյան. Ոչ մի ամերիկահայ չպետք է քվեարկի Վենսի օգտին 2028 թվականի նախագահական ընտրություններում
Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը նախորդ շաբաթ այցելեց Հայաստան և Ադրբեջան։ Դա քարոզչական հնարք էր՝ հօգուտ Փաշինյանի, Ալիևի և Թրամփի, որն ուղեկցվեց մի շարք կոպիտ սխալներով և աղմկահարույց միջադեպերով։
Այցի սկզբում Վենսը կնոջ հետ անակնկալ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրեց՝ հարգանքի տուրք մատուցելով 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին։ Դրանից անմիջապես հետո Վենսն իր թվիթերյան էջում գրառում կատարեց. «Այսօր փոխնախագահ Վենսը և երկրորդ տիկին Ուշա Վենսը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում մասնակցեցին ծաղկեպսակ տեղադրելու արարողությանը՝ հարգանքի տուրք մատուցելու 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին»։ Ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում փոխնախագահը գրեց. «Կորուսյալ կյանքերի նկատմամբ խորը հարգանքով մենք պատվում ենք հայ ժողովրդի տոկունությունն ու անսասան ոգին։ Թող Ամերիկան և Հայաստանը միասին աշխատեն խաղաղության և փոխըմբռնման ապագայի համար»։
Սակայն այս խորին հարգանքի դրսևորումը կարճ ժամանակ անց ստվերվեց լուրջ հակասությամբ, երբ Վենսի գրառումը ջնջվեց և փոխարինվեց մի հաղորդագրությամբ, որտեղ այլևս չէր հիշատակվում Հայոց ցեղասպանությունը. «Փոխնախագահը և ԱՄՆ երկրորդ տիկինը ծաղիկներ տեղադրեցին անմար կրակի մոտ և ստորագրեցին հուշամատյանում՝ Հայաստան կատարած իրենց այցի վերջին օրը»։ Փոփոխված տեքստը հրապարակեց Վենսի մամուլի քարտուղար Թեյլոր Վան Քըրքը։ Ակնհայտ է, որ փոփոխությունը նրա նախաձեռնությամբ չի եղել․ ամենայն հավանականությամբ այն կատարվել է Սպիտակ տան հրահանգով՝ Թուրքիայի ժխտողական վարչակարգի կոշտ բողոքից հետո։
Վենսի գրառման փոփոխման պատճառն այն է, որ նախագահ Թրամփը 2025 թվականի ապրիլի 24-ի իր հայտարարության մեջ չօգտագործեց Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը, մինչդեռ նախագահ Ջո Բայդենը այն ճանաչել էր անընդմեջ չորս տարի: Սա ցույց է տալիս, թե ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ, երբ հայ համայնքի որոշ ներկայացուցիչներ իրենց ձայնը տալիս են ցեղասպանությունը ժխտողի: Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակման ջնջումն այնքան վիրավորական քայլ էր, որ ամերիկահայերը պետք է հրաժարվեն Վենսի օգտին քվեարկելու 2028 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում:
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը, պատասխանելով Վենսի գրառման սկանդալային ջնջման վերաբերյալ հարցին, խուսափեց թեմայից՝ առանց անգամ հիշատակելու «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը։ Նա հայտարարեց․ «Այս պահին քաղաքականության փոփոխություն չկա», ինչը նշանակում է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչում չկա։
Երևանից մեկնելուց առաջ Վենսին հարց ուղղվեց իր գրառման մեջ Հայոց ցեղասպանություն բառերի ջնջման վերաբերյալ։ Նա խուսափողական պատասխան տվեց․ «Նրանք ասացին, որ սա մեզ համար շատ կարևոր վայր է, և ակնհայտ է, որ ես առաջին [ԱՄՆ] փոխնախագահն եմ, որ երբևէ այցելել է Հայաստան։ Նրանք խնդրեցին մեզ այցելել այդ վայրը։ Ակնհայտ է, որ սա շատ սարսափելի մի բան է, որ տեղի է ունեցել ավելի քան 100 տարի առաջ, և մի բան, որը նրանց համար մշակութային առումով շատ-շատ կարևոր է»։
Այսպիսով, Վենսը 1.5 միլիոն հայերի զանգվածային սպանությունը վերածեց «շատ սարսափելի բանի» և «նրանց համար մշակութային առումով շատ կարևոր բանի»։ Արդյունքը այն էր, որ Վենսի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին հղման հեռացումը լայնորեն լուսաբանվեց ԱՄՆ և միջազգային լրատվամիջոցների կողմից, այդ թվում՝ CNN-ի, Reuters-ի, Wall Street Journal-ի և New York Times-ի։ Այդ հղման ջնջմամբ Սպիտակ տունը փաստորեն ավելի մեծ ուշադրություն հրավիրեց խնդրի վրա։
Երևանում Վենսի կատարած այցը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ըստ ամենայնի, նպատակ ուներ հավասարակշռել նրա հետագա այցը Բաքվի «Շահիդների ծառուղի», որը հանդիսանում է ազգային գերեզմանատուն և հուշահամալիր՝ նվիրված Ադրբեջանի պատերազմներում զոհված զինվորների հիշատակին։
Վենսը ևս մեկ սխալ թույլ տվեց՝ ներգրավվելով Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներում և բացահայտ աջակցություն հայտնելով Փաշինյանին այս տարվա հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններում։ Ոչ մի լուրջ քաղաքական գործիչ չէր միջամտի այլ երկրի ընտրություններին նման հանդգնությամբ։ Երևանում մամուլի ասուլիսի ընթացքում Վենսը նշեց․ «Գիտեմ, որ առաջիկայում ընտրություններ են սպասվում։ Այդ մասին չեմ խոսի, բայց եթե իմ աջակցությունը որևէ նշանակություն ունի, ապա նա [Փաշինյանը] անշուշտ ունի այն, քանի որ նա այն մարդն է, որը կարող է կառուցել երկարաժամկետ գործընկերություն՝ նման նախաձեռնությունը կայուն դարձնելու համար»։
Վենսը ևս մեկ սխալ թույլ տվեց՝ Հայաստանը ներկայացնելով որպես «աշխարհի ամենահին քրիստոնեական երկրներից մեկը»՝ փոխարենը օգտագործելու «ամենահին» կամ «առաջին քրիստոնեական պետություն» ձևակերպումները
Վենսի հայտարարություններից մեկը Հայաստանում մեծ վիճաբանությունների պատճառ դարձավ։ Իրականում դա ամերիկյան կողմի ընտրած թարգմանչի սխալն էր։ Երբ Վենսը խոսում էր ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստան 9 միլիարդ դոլար արժողությամբ մոդուլային միջուկային ռեակտորների և մասերի արտահանման մասին, «արտահանում» բառը սխալմամբ թարգմանվեց որպես «ներդրում»: Իրականում, ոչ թե ԱՄՆ-ն է ներդրում կատարում Հայաստանում, այլ Հայաստանը՝ ԱՄՆ-ում։ 9 միլիարդ դոլարը հսկայական գումար է, որը համարժեք է Հայաստանի ամբողջ տարեկան բյուջեին։ Մինչ Վենսը ԱՄՆ-ի կողմից մոդուլային ռեակտորների վաճառքը ներկայացնում էր որպես կայացած գործարք, Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանը դեռ բանակցում է մի շարք այլ երկրների հետ՝ մրցակցային առաջարկներ ստանալու նպատակով։
Մինչ Փաշինյանը օր ու գիշեր խոսում է խաղաղության մասին, Ալիևը շարունակում է Հայաստանից պահանջել նոր զիջումներ և հրաժարվում է ստորագրել այսպես կոչված «Խաղաղության պայմանագիրը»։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը կեղծ մեղադրանքներով Բաքվի բանտում պահում է Արցախի նախկին ղեկավարներին՝ հայտարարելով, թե հայ պատանդներն ավելի ծանր հանցագործություններ են կատարել, քան նացիստները։
Անսպասելիորեն, Փաշինյանը հայտարարեց, որ Վենսի հետ քննարկել է հայ բանտարկյալների հարցը։ Վենսը հավելեց, որ պատրաստվում է այս հարցը բարձրացնել Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ, իսկ վերջինս էլ հաստատեց, որ Վենսը իր հետ իսկապես խոսել է բանտարկյալների մասին։ Այնուամենայնիվ, իրականությունը այն է, որ Վենսը Բաքվից վերադարձավ՝ չկարողանալով ազատել որևէ հայ պատանդ։
Ավելին, Վենսը չհանդիպեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ և չայցելեց Հայաստանում կալանավորված հայ եպիսկոպոսներին: Վստահելի աղբյուրների համաձայն՝ Հայաստանի կառավարությունը խնդրել է Վենսին՝ Հայաստան իր այցի ընթացքում չհանդիպել Կաթողիկոսին:
Հայաստանում և Ադրբեջանում Վենսը որևէ խոսք չասաց՝ քննադատելու Փաշինյանի և Ալիևի հակաժողովրդավարական քաղաքականությունը: Նա հիշատակեց Ալիևի կնոջը՝
Մեհրիբանին, որը զբաղեցնում է Ադրբեջանի փոխնախագահի պաշտոնը՝ նշելով՝ «Հուսով եմ, որ դա ԱՄՆ երկրորդ տիկնոջը որևէ գաղափար չի հուշի»: Այս արտահայտությունը դժգոհություն առաջացրեց Վենսի ադրբեջանցի հյուրընկալողների մոտ և գրաքննվեց Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսության կողմից։

Not one Armenian-American should vote for Vance in 2028 presidential election
U.S. Vice President JD Vance visited Armenia and Azerbaijan last week. It was a PR stunt for the benefit of Pashinyan, Aliyev, and Trump, accompanied by several blunders and scandalous incidents.
To begin with, Vance and his wife made an unexpected stop at the Armenian Genocide Monument in Yerevan and laid a wreath to honor the memory of the 1.5 million Armenian Genocide victims. Right afterward, Vance posted on his Twitter (X) account: “Today, Vice President Vance and Second Lady Usha Vance attended a wreath laying ceremony at the Armenian Genocide memorial to honor the victims of the 1915 Armenian Genocide.” The Vice President wrote in the Genocide Museum’s guest book: “In solemn remembrance to the lives lost, we honor the resilience and enduring spirit of the Armenian people. May America and Armenia strive for a future of peace and understanding together.”
However, this solemn gesture was marred by a serious controversy shortly thereafter when Vance’s post was deleted and replaced with a message without referencing the Armenian Genocide: “VP and SLOTUS [Second Lady of the U.S.] lay flowers at the eternal flame and sign the guest book on the final day of their visit to Armenia.” The altered text was posted by Taylor Van Kirk, Vance’s Press Secretary. It is obvious that the Press Secretary did not replace the post on his own. He was most probably told to do so by the White House after receiving a harsh complaint from Turkey’s denialist regime.
The reason for revising Vance’s initial post is that Pres. Trump did not use the term Armenian Genocide in his April 24, 2025 statement, even though Pres. Joe Biden had acknowledged it for four consecutive years. This is the result when some members of the Armenian community vote for a genocide denier. The deletion of the reference to the Armenian Genocide is such an insulting act that Armenian-Americans should refuse to vote for Vance in the 2028 U.S. Presidential election.
When the White House Press Secretary Karoline Leavitt was asked to comment on the scandalous deletion of Vance’s post, she avoided the issue without once using the term Armenian Genocide. Leavitt cynically stated, “No change in policy at this time,” meaning no acknowledgment of the Armenian Genocide.
Before leaving Yerevan, when Vance was asked about the deletion of the words Armenian Genocide from his post, he gave an evasive answer: “They said this is a very important site for us, and obviously I’m the first [U.S.] vice president to ever visit Armenia. They asked us to visit the site. Obviously, it’s a very terrible thing that happened a little over a hundred years ago and something that’s very, very important to them culturally.”
So Vance reduced the mass murder of 1.5 million Armenians to “a very terrible thing” and “very important to them culturally.” Ironically, Vance’s deletion of the reference to the Armenian Genocide was covered extensively by the U.S. and international media, including CNN, Reuters, The Wall Street Journal, and The New York Times. By deleting that reference, the White House helped further attract attention to the issue.
Vance’s visit to the Armenian Genocide Monument in Yerevan was probably intended to balance his later visit in Baku to the “Martyrs’ Alley,” a national cemetery and memorial for soldiers killed in Azerbaijan’s wars.
Vance also committed the faux pas of sticking his nose in Armenia’s domestic politics by endorsing Pashinyan in next June’s parliamentary elections. No self-respecting political leader would interfere in another country’s elections with such audacity. Vance said during a press conference in Yerevan: “I know there is an election coming up. I won’t talk about that, but to the extent my endorsement means anything, he [Pashinyan] certainly has it because this is a guy who can build the long-term partnership to make this kind of a thing stick.”
Vance also made the error of referring to Armenia as “one of the oldest Christian countries in the world,” instead of “the oldest” or “first Christian state.”
Another one of Vance’s statements stirred a lot of controversy in Armenia. In reality, it was the fault of the translator who was chosen by the American side. When Vance spoke about the U.S. exporting to Armenia $9 billion worth of modular nuclear reactors and parts, the word “export” was mistranslated as “investment.” So rather than the U.S. investing in Armenia, it is Armenia that would be investing in the U.S. The hefty sum of $9 billion equals Armenia’s entire annual budget. While Vance presented the U.S. sale of the modular reactors as a done deal, Pashinyan said that Armenia is shopping around with several other countries to get competitive bids.
While Pashinyan keeps talking about peace day and night, Pres. Aliyev is demanding further concessions from Armenia and refuses to sign the so-called “Peace Treaty.” Azerbaijan is also holding in a Baku jail the former leaders of Artsakh on trumped-up charges, saying that the Armenian hostages committed worse crimes than the Nazis.
Surprisingly, Pashinyan announced that he spoke to Vance about the Armenian prisoners. Vance added that he will raise this issue with Aliyev, who confirmed that Vance did speak to him about the prisoners. But the fact remains that Vance left Baku without being able to free a single Armenian hostage.
Furthermore, Vance neither met with Catholicos Karekin II nor visited the Armenian Bishops jailed in Armenia. According to reliable sources, Vance was asked by the Armenian government not to meet with the Catholicos during his visit to Armenia.
In Armenia and Azerbaijan, Vance did not utter a single word of criticism for the anti-democratic policies of both Pashinyan and Aliyev. He made a reference to Aliyev’s wife, Mehriban, who is Azerbaijan’s vice president, by saying: “hopefully that doesn’t give the US Second Lady any ideas.” Vance’s Azeri hosts did not appreciate his remark. It was censored by Azerbaijan’s state television.