Վատիկանը մերժել է Թրամփի՝ Խաղաղության խորհրդին միանալու հրավերը
Վատիկանը հրաժարվել է մասնակցել Խաղաղության խորհրդին, որը հրավիրվել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինը։ Այս մասին գրել է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում անելով Corriere della Sera թերթին։
«Ոչ, Վատիկանը չի մասնակցի Գազայի հարցով խաղաղության խորհրդին դրա հատուկ բնույթի պատճառով, որը ակնհայտորեն չի համապատասխանում այլ պետությունների բնույթին։ Այնուամենայնիվ, մենք հաշվի ենք առնում, որ Իտալիան կմասնակցի որպես դիտորդ», - ասել է Պարոլինը։
Կարդինալը հիշեցրել է, որ Սուրբ Աթոռն անցյալ ամիս հրավեր էր ստացել միանալու խորհրդին։
Պարոլինի խոսքով, Վատիկանը «հաշվի է առնում» Իտալիայի կառավարության միանալու որոշումը, բայց նաև տեսնում է «որոշակի կարևոր կետեր, որոնք պետք է լուծվեն»։
«Խնդիրներից մեկն այն է, որ միջազգային մակարդակում հենց ՄԱԿ-ն է կառավարում այս ճգնաժամային իրավիճակները. սա այն կետերից մեկն է, որը մենք պնդել ենք», - նշել է Պարոլինը։
Խաղաղության խորհրդի ստեղծումը Թրամփի առաջարկած ծրագրի մի մասն էր՝ Գազայի հատվածում հակամարտությունը դադարեցնելու համար։ Դրա ստեղծման մասին հայտարարվել էր 2026 թվականի հունվարին։ Խորհուրդ են հրավիրվել աշխարհի տարբեր ծայրերից մոտ 60 առաջնորդներ, որոնցից մի քանիսը հիմնադիր անդամներ են եղել։ Թրամփը դարձել է Խաղաղության խորհրդի առաջին նախագահը։

Cardinal Pietro Parolin, the Vatican’s secretary of state, told reporters on Tuesday that the Pope had a number of concerns about the initiative and that he “will not participate” as a result, The Independent reported.
“For us, there are... some critical issues that should be resolved,” he said. “One concern is that, at the international level, it should above all be the UN that manages these crisis situations. This is one of the points on which we have insisted.”
Mr Trump has invited a number of world leaders to join the board, originally conceived as a body to supervise the ceasefire in Gaza and coordinate the strip’s reconstruction following the conflict between Hamas and Israel.
Its scope has since been expanded, with Mr Trump saying it would be well-placed to address a range of global disputes. Some see it as an effort by the US president to establish and alternative multilateral forum to the UN, which he has repeatedly criticised as not being fit for purpose.
It was Cardinal Parolin who earlier confirmed that the Pope had been invited to join the board by Mr Trump. He said in January that “the Pope has received the invitation, and we are considering what to do; we are looking into it”.
He said at the time that the invitation to join the board “requires some time to answer” and that the request “will not be to participate financially” because “we are not in a position to do so”.