Վատիկանը մերժել է Թրամփի՝ Խաղաղության խորհրդին միանալու հրավերը
Վատիկանը հրաժարվել է մասնակցել Խաղաղության խորհրդին, որը հրավիրվել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինը։ Այս մասին գրել է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում անելով Corriere della Sera թերթին։
«Ոչ, Վատիկանը չի մասնակցի Գազայի հարցով խաղաղության խորհրդին դրա հատուկ բնույթի պատճառով, որը ակնհայտորեն չի համապատասխանում այլ պետությունների բնույթին։ Այնուամենայնիվ, մենք հաշվի ենք առնում, որ Իտալիան կմասնակցի որպես դիտորդ», - ասել է Պարոլինը։
Կարդինալը հիշեցրել է, որ Սուրբ Աթոռն անցյալ ամիս հրավեր էր ստացել միանալու խորհրդին։
Պարոլինի խոսքով, Վատիկանը «հաշվի է առնում» Իտալիայի կառավարության միանալու որոշումը, բայց նաև տեսնում է «որոշակի կարևոր կետեր, որոնք պետք է լուծվեն»։
«Խնդիրներից մեկն այն է, որ միջազգային մակարդակում հենց ՄԱԿ-ն է կառավարում այս ճգնաժամային իրավիճակները. սա այն կետերից մեկն է, որը մենք պնդել ենք», - նշել է Պարոլինը։
Խաղաղության խորհրդի ստեղծումը Թրամփի առաջարկած ծրագրի մի մասն էր՝ Գազայի հատվածում հակամարտությունը դադարեցնելու համար։ Դրա ստեղծման մասին հայտարարվել էր 2026 թվականի հունվարին։ Խորհուրդ են հրավիրվել աշխարհի տարբեր ծայրերից մոտ 60 առաջնորդներ, որոնցից մի քանիսը հիմնադիր անդամներ են եղել։ Թրամփը դարձել է Խաղաղության խորհրդի առաջին նախագահը։

Ватикан отказался принимать участие в Совете мира, куда его пригласил президент США Дональд Трамп. Об этом заявил в среду государственный секретарь Святого престола кардинал Пьетро Паролин. Его слова приводит Интерфакс со ссылкой на газету Corriere della Sera.
"Нет, Ватикан не будет участвовать в Совете мира по Газе, из-за его особого характера, который, очевидно, не соответствует характеру других государств. (...) Однако мы принимаем во внимание, что Италия будет участвовать в качестве наблюдателя", - приводит слова Паролина
Кардинал напомнил, что в прошлом месяце Святой Престол получил приглашение присоединиться к Совету.
По словам Паролина, Ватикан "принимает к сведению" выбор присоединиться, сделанный итальянским правительством, однако он также видит "некоторые критические моменты, которые должны быть решены". "Одна из проблем заключается в том, что на международном уровне именно ООН управляет этими кризисными ситуациями: это один из пунктов, на котором мы настаивали", - отметил Паролин.
Создание Совета мира было частью предложенного Трампом плана по завершению конфликта в секторе Газа. О его формировании объявили в январе 2026 года.
Около 60 лидеров стран по всему миру получили приглашения в Совет, некоторые – в качестве основателей. Первым председателем Совета мира стал Трамп.