Շոյգուն թերի է գնահատել Հայաստանի երկաթուղիների կառավարման գործընթացում ՌԴ-ին փոխարինելու ծրագրերը
Հայաստանի երկաթուղիների կառավարման գործընթացում Ռուսաստանին փոխարինելու երկրի իշխանությունների ցանկությունը, վատ մտածված որոշում է։ Ստեղծված համակարգը կարող է «մի գիշերվա ընթացքում փլուզվել» նման քայլից հետո։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն։
«Ես դատողություններ չեմ անի այլ երկրների երկաթուղային կառավարման կոմպետենտության մասին, բայց կարող եմ վստահորեն ասել, որ քիչ հավանական է, որ որևէ այլ ընկերություն կկարողանա լիովին փոխարինել ռուսական երկաթուղային փոխադրողին, որը երկար ժամանակ արդյունավետորեն գործում է Հայաստանում՝ ամենադժվարին պայմաններում»,-նշել է Շոյգուն, և հավելել
«Վերջերս ես մեկնաբանեցի Հայաստանի՝ միջուկային հարցերով ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության ծրագրերի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Ըստ այդմ՝ մի՞թե նման, դիվանագիտական լեզվով ասած, չմտածված որոշումները չեն հանգեցնի նմանատիպ վտանգավոր փորձերի, որոնց համար ստիպված կլինեն վճարել սովորական հայ քաղաքացիները»։
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի կարծիքով՝ գրեթե երկու տասնամյակի ընթացքում կառուցված համակարգը կարող է պարզապես փլուզվել մեկ գիշերվա ընթացքում։ «Բնականաբար, ոչ մի «բարեկամական երկիր» պատասխանատվություն չի կրի դրա համար։ Հուսով եմ, որ կարևոր որոշումներ կայացնելիս Հայաստանի ղեկավարությունը կհիմնվի բացառապես իր քաղաքացիների շահերի վրա»,-ասել է նա։
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշել է, որ գրեթե 20 տարի «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ»-ը (ՀԿԵ) պատասխանատու կերպով կատարել է կոնցեսիոն պայմանագրի պայմանները, այդ թվում՝ ներդրումների հետ կապվածները։ Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում ռուսական ներդրումները հայկական երկաթուղային համակարգում, այդ թվում՝ շարժակազմում, գնահատվում են ավելի քան 30 միլիարդ ռուբլի։
«Եվ հիմա Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ հայկական երկաթուղիները ռուսական ընկերությանը հանձնելը վախեցնում է պոտենցիալ գործընկերներին, խոչընդոտում տարածաշրջանային նախագծերին, և քննարկում է հայկական երկաթուղային ցանցը և՛Ռուսաստանին, և՛ Հայաստանին բարեկամ երկրի կառավարմանը փոխանցելու փոխանցելու հարցը»,-նշել է Շոյգուն։
Նա հիշեցրեց, որ համաձայնագիրը նախատեսում է, որ «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն՝ որպես կոնցեսիոներ, տիրապետում, օգտագործում, կառավարում, շահագործում, պահպանում, վերանորոգում և անհրաժեշտ բարելավումներ է կատարում կոնցեսիոն ակտիվները։ «Համաձայնագրի ստորագրման ժամանակ ռուսական կողմը ստանձնեց Հայաստանի երկաթուղային համակարգի ավելի քան 1200 կոնցեսիոն անշարժ գույքի և ավելի քան 12500 շարժական ակտիվների պատասխանատվությունը», - հայտարարեց Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Ինչպես նշեց Շոյգուն, վերջին 20 տարիների ընթացքում կոնցեսիոն պայմանագրի շնորհիվ Հայաստանի բյուջե է մուտքագրվել ավելի քան 15 միլիարդ ռուբլի հարկերի տեսքով, և վերանորոգվել է ավելի քան 520 կմ երկաթուղի, մինչդեռ «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կողմից կառավարվող ցանցի շահագործման երկարությունը կազմում է մոտավորապես 700 կմ։ «Շերեփերի հիսուն տոկոսը փոխարինվել է, իսկ ավելի քան 50 կառույց, այդ թվում՝ 38 կամուրջ և երկու թունել, վերանորոգվել և վերակառուցվել է։ Երկու տարվա վիճակագրությանը նայելով՝ պատկերը հետևյալն է. միջինում ՀԿԵ-ն տարեկան տեղափոխում է ավելի քան 500,000 ուղևոր (որոնցից մոտավորապես 360,000-ը՝ տեղական) և ավելի քան 1.6 միլիոն տոննա բեռ», -հավելել է նա, ընդգծելով, որ ընկերության ներդրումը հանրապետության տնտեսության մեջ դժվար է գերագնահատել, որ Հայաստանի կարիքների համար կարևորագույն բոլոր բեռները տեղափոխվում են ՀԿԵ-ի կողմից։
«Երկաթուղին նաև ռազմավարական դեր է խաղում՝ ապահովելով տրանսպորտային կապեր ցամաքային երկրի համար։ Այս ամենի հետևում կանգնած են մարդիկ, ընկերության աշխատակիցները։ Այսօր ընկերությունը, որպես գործատու, երաշխավորում է ավելի քան 2500 մարդու զբաղվածություն։ Ի դեպ, նրանք գրեթե բոլորը Հայաստանի բնակիչներ և քաղաքացիներ են, որոնք ստանում են բոլոր անհրաժեշտ սոցիալական նպաստները»։
Համաձայնագրի պատմությունը
Շոյգուն նշել է, որ համաձայնագիրը քննարկելիս արժե հիշել թեմայի պատմությունը և կոնցեսիային անմիջականորեն վերաբերող որոշ իրավական հարցեր։
«ԽՍՀՄ փլուզումից հետո հայկական երկաթուղային համակարգը ծանր վիճակում էր։ Ենթակառուցվածքները լրջորեն վատթարացել էին, և երկաթուղու շատ հատվածներ անգործունակ էին ձնահոսքերի և սողանքների պատճառով։ Հաշվի առնելով, որ հանրապետությունը գործնականում շրջափակման մեջ էր, բեռնափոխադրումների և ուղևորափոխադրումների թիվը զգալիորեն նվազել էր։ Արդիականացման համար անհրաժեշտ էին զգալի ֆինանսական ներդրումներ, այդ թվում՝ հնացող շարժակազմի թարմացումը։ Այս պայմաններում Հայաստանի կառավարությունը հայտարարեց երկաթուղու վերականգնման մրցույթ, որը հաղթեց Ռուսաստանը», -հիշեցրել է նա և շարունակել «2008 թվականի փետրվարին Հայաստանի Հանրապետության, «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի և «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի («Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի հատուկ ստեղծված դուստր ձեռնարկություն) միջև ստորագրվեց կոնցեսիոն պայմանագիր՝ հայկական երկաթուղային համակարգը մինչև 2038 թվականը «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիային հանձնելու վերաբերյալ»։

Шойгу назвал непроработанными планы Армении заменить РФ в управлении ее ж/д
Желание властей Армении заменить Россию в управлении железными дорогами республики является непроработанным решением, выстроенная система после такого может "в одночасье сломаться". Об этом заявил ТАСС секретарь Совбеза РФ Сергей Шойгу.
"Не буду оценивать компетенции других государств в управлении железнодорожным хозяйством, но могу уверенно сказать, что вряд ли какая-то другая компания сможет полноценно заменить российского железнодорожного перевозчика, эффективно и давно работающего в Армении далеко в не самых простых условиях", - отметил Шойгу.
"Недавно я комментировал ситуацию, связанную с планами сотрудничества Армении с США по ядерной тематике. Так вот, не приведут ли такие, скажем дипломатическим языком, непроработанные решения к таким же опасным экспериментам, за которые придется расплачиваться простым гражданам Армении, - задался вопросом секретарь Совбеза РФ. - Выстроенная в течение почти двух десятков лет система может просто-напросто в одночасье сломаться. Ответственность за это никакие "дружественные страны", естественно, нести не будут. Надеюсь, что при принятии ответственных решений руководство Армении будет исходить исключительно из интересов своих граждан".
Секретарь Совета безопасности РФ указал, что почти 20 лет ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" (ЮКЖД) ответственно выполняет положения концессионного договора, в том числе касающиеся инвестиций. По его словам, за это время российские вложения в систему армянских железных дорог, в том числе в подвижной состав, оцениваются более чем в 30 млрд рублей. "И вот теперь [премьер-министр Армении] Никол Пашинян говорит, что нахождение железных дорог Армении в концессии у российской компании отпугивает потенциальных партнеров, препятствуя региональным проектам, и размышляет о передаче управления армянской железнодорожной сетью дружественной и России, и Армении стране", - заметил Шойгу.
Он напомнил, что договор предусматривает осуществление ЗАО "ЮКЖД" как концессионером владения, использования, управления, эксплуатации, обслуживания, ремонта и необходимых улучшений концессионных активов. "Для справки скажу - российская сторона при подписании договора взяла на себя ответственность за более чем 1,2 тыс. концессионных активов недвижимого имущества и более 12,5 тыс. объектов движимого имущества системы армянских железных дорог", - информировал секретарь СБ РФ.
Как отметил Шойгу, за последние 20 лет благодаря концессионному соглашению в бюджет Армении было выплачено более 15 млрд рублей в виде налогов, а также отремонтировано более 520 км пути, при том что эксплуатационная длина сети в управлении ЗАО "ЮКЖД" составляет около 700 км. "Осуществлена замена 50% шпал, проведен ремонт и реконструкция более 50 сооружений, в том числе 38 мостов и 2 тоннелей. Если взять статистику за два года, то картина следующая: в среднем за год ЗАО "ЮКЖД" перевозит более 500 тыс. пассажиров (из них примерно 360 тыс. в местном сообщении) и более 1,6 млн тонн грузов", - добавил он.
"Вклад компании в экономику республики трудно переоценить: все критически необходимые грузы для нужд Армении перевозятся силами ЗАО "ЮКЖД", - подчеркнул Шойгу. - Железная дорога играет также и стратегическую роль, обеспечивая транспортную связь для страны, не имеющей выхода к морю. За всем этим стоят люди, сотрудники компании. На сегодняшний день компания как работодатель гарантирует занятость более 2,5 тыс. человек. Кстати, практически все они - жители и граждане Армении, получающие все необходимые социальные выплаты".
История соглашения
Шойгу обратил внимание, что при рассмотрении вопроса вокруг соглашения стоит вспомнить историю возникновения предмета обсуждения и некоторые юридические моменты, связанные непосредственно с концессией.
"После распада СССР система армянских железных дорог находилась в тяжелейшем кризисе. Инфраструктура была сильно изношена, многие участки пути из-за обвалов и оползней не функционировали. Учитывая, что территория республики находилась практически в блокаде, объемы перевозки грузов и количество пассажиров сильно сократились. Требовались серьезные финансовые вложения на модернизацию, включая обновление устаревшего подвижного состава. В этих условиях правительство Армении объявило конкурс на восстановление дороги, который выиграла Россия", - рассказал он.
"В феврале 2008 года между Республикой Армения, ОАО "Российские железные дороги" и ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" (специально созданная дочерняя компания ОАО "Российские железные дороги") заключен концессионный договор по передаче железнодорожной системы Армении в концессию ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" до 2038 года", - указал Шойгу.
Предложение Пашиняна
13 февраля стало известно, что премьер-министр Армении Никол Пашинян предлагает российской стороне продать ее концессию на железные дороги республики какому-то из государств, дружественных и Москве, и Еревану. Среди вариантов он назвал Казахстан, ОАЭ и Катар.
При этом Пашинян выступил с утверждением, что Армения не имеет ничего против РФ, однако российская концессия создает "определенные конкурентные потери" для республики.