Դպրոցը հանեցիր համայնքից, համայնքը դատարկվում է. Ատոմ Մխիթարյանը՝ 229 դպրոցների փակման մասին
«Դպրոցները, որոնք հատկապես բարձրլեռնային, սահմանամերձ  բնակավայրերում են, համայնքաստեղծ նշանակություն ունեն։ Դպրոցի շուրջ ձևավորվում է հենց համայնքը։ Դպրոցը հանեցիր համայնքից, համայնքը փուլ է գալիս, դատարկվում է»,- Ազգային կրթության խորհրդի  կողմից կազմակերպված «Հայաստանի քանդվող ապագան՝ փակվող դպրոցներ» խորագրով հանրային զեկույց-աշխատաժողովի ժամանակ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային կրթության խորհրդի անդամ Ատոմ Մխիթարյանը՝ խոսելով 2026 թվականի սեպտեմբերից ՀՀ փոքր բնակավայրերում 229 դպրոցների փակման մասին։
Նա հիշեցրեց, որ կառավարությունն ունի 300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ ծրագիրը, որը ենթադրում էր մինչև 2026 թվականը կառուցել կամ հիմնանորոգել 300 դպրոց։
«2025 թվականի դեկտեմբերի 15-ի դրությամբ  ծրագիրն իրակացվել է ընդամենը 20 տոկոսով, այսինքն պատրաստ է 60 դպրոց։ Փոխարենը դրանից 4-5 անգամ ավելի շատ դպրոց են փակելու։ Այդ դպրոցները հատկապես սահմանապահ գյուղերում են գտնվում։ Իսկ եթե դպրոցները փակում ենք, նշանակում է՝ դպրոցի երեխաների ծնողներն իրենց երեխաների հետևից գնալու են այնտեղ, որտեղ դպրոց կա՝  խոշոր բնակավայրեր, հիմնականում մարզկենտրոններ, Երևան, ավելի վատ՝ եթե Հայաստանից դուրս  գնան»,- ասաց Ա.Մխիթարյանը։
Հարցին՝ արդյո՞ք հատուկ միտումով է դա արվում, նա պատասխանեց. «Սկզբից մտածում էինք գուցե և չէ, բայց քայլերի հաջորդականությունը բերում է  այն մտայնության, որ, ամենայն հավականությամբ, որոշակի միտում կա։ Քաղաքականության սլակներն ուղղված են նրան, որպեսզի, կարծես թե, բյուջետային միջոցները կարողանանք խնայել։ Խնայելու ենք փոքր միջոցներ, բայց չենք մտածում, որ փոխարենը կորցնելու ենք շատ ավելին՝ մեր  երեխաների ապագան, իսկ դա նշանակում է՝ մեր երկրի ապագան»։
Նա նշեց, որ այս որոշումները կայացվում են ամենաբարձր մակարդակով՝ առանց հաշվի առնելու տվյալ համայնքների բնակիչների, ՏԻՄ ներկայացուցիչների կարծիքը։
Հարցին՝ իշխանությունները ձգտում են  այդ բնակավայրեր դատարկե՞լ, Ատոմ Մխիթարյանը պատասխանեց. «Նախկին պատմությունը ցույց է տալիս՝ եթե դպրոցը, որը շատ բնակավայրերում միակ գործող կառույցն է, հանում ես համյանքից, համայնքը տարիների հետո ուղղակի դատարկվում է»։

Атом Мхитарян: Экономия за счет закрытия 229 школ в Армении обернется потерей будущего детей и страны
17:21 20/02/2026
«Школы, особенно расположенные в высокогорных и приграничных населенных пунктах, имеют ключевое значение для формирования общины. Вокруг школы формируется сама община. Если школу убрать – община приходит в упадок и опустевает», – заявил в интервью Panorama.am во время организованного «Советом национального образования» общественного доклада-семинара «Разрушающееся будущее Армении: закрывающиеся школы» член Совета Атом Мхитарян, комментируя закрытие 229 школ в малых населенных пунктах Армении с сентября 2026 года.
Он напомнил о программе правительства Армении «300 школ, 500 детских садов» и обратил внимание на то, что в рамках данной программы предусматривалось строительство или капитальный ремонт 300 школ к 2026 году.
«По состоянию на 15 декабря 2025 года, программа выполнена всего на 20%, то есть готово всего 60 школ. Зато будут закрыты в 4-5 раз больше школ. Эти школы расположены особенно в приграничных селах. А если закрываем школы, то родители учеников вынуждены будут переезжать туда, где есть школа – в крупные населенные пункты, в основном в областные центры, в Ереван, а в худшем случае – за пределы Армении», – сказал А. Мхитарян.
На вопрос, делается ли это намеренно, он ответил: «Сначала мы думали, что, возможно, и нет. Но последовательность шагов создает впечатление, что, по всей вероятности, определенная тенденция есть. Политика направлена на то, чтобы, кажется, экономить бюджетные средства. Мы сэкономим немного, но никто не думает о том, что потеряем гораздо больше – будущее наших детей, а значит, будущее страны».
Мхитарян отметил, что эти решения принимаются на самом высоком уровне – без учета мнения жителей соответствующих общин и представителей органов местного самоуправления.
Что касается того, стремятся ли власти добиться того, чтобы эти населенные пункты опустели, Атом Мхитарян указал: «Предыдущий опыт показывает: если убрать из общины школу, которая во многих селах является единственным действующим учреждением, община через несколько лет просто опустеет».