Դպրոցը հանեցիր համայնքից, համայնքը դատարկվում է. Ատոմ Մխիթարյանը՝ 229 դպրոցների փակման մասին
«Դպրոցները, որոնք հատկապես բարձրլեռնային, սահմանամերձ  բնակավայրերում են, համայնքաստեղծ նշանակություն ունեն։ Դպրոցի շուրջ ձևավորվում է հենց համայնքը։ Դպրոցը հանեցիր համայնքից, համայնքը փուլ է գալիս, դատարկվում է»,- Ազգային կրթության խորհրդի  կողմից կազմակերպված «Հայաստանի քանդվող ապագան՝ փակվող դպրոցներ» խորագրով հանրային զեկույց-աշխատաժողովի ժամանակ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային կրթության խորհրդի անդամ Ատոմ Մխիթարյանը՝ խոսելով 2026 թվականի սեպտեմբերից ՀՀ փոքր բնակավայրերում 229 դպրոցների փակման մասին։
Նա հիշեցրեց, որ կառավարությունն ունի 300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ ծրագիրը, որը ենթադրում էր մինչև 2026 թվականը կառուցել կամ հիմնանորոգել 300 դպրոց։
«2025 թվականի դեկտեմբերի 15-ի դրությամբ  ծրագիրն իրակացվել է ընդամենը 20 տոկոսով, այսինքն պատրաստ է 60 դպրոց։ Փոխարենը դրանից 4-5 անգամ ավելի շատ դպրոց են փակելու։ Այդ դպրոցները հատկապես սահմանապահ գյուղերում են գտնվում։ Իսկ եթե դպրոցները փակում ենք, նշանակում է՝ դպրոցի երեխաների ծնողներն իրենց երեխաների հետևից գնալու են այնտեղ, որտեղ դպրոց կա՝  խոշոր բնակավայրեր, հիմնականում մարզկենտրոններ, Երևան, ավելի վատ՝ եթե Հայաստանից դուրս  գնան»,- ասաց Ա.Մխիթարյանը։
Հարցին՝ արդյո՞ք հատուկ միտումով է դա արվում, նա պատասխանեց. «Սկզբից մտածում էինք գուցե և չէ, բայց քայլերի հաջորդականությունը բերում է  այն մտայնության, որ, ամենայն հավականությամբ, որոշակի միտում կա։ Քաղաքականության սլակներն ուղղված են նրան, որպեսզի, կարծես թե, բյուջետային միջոցները կարողանանք խնայել։ Խնայելու ենք փոքր միջոցներ, բայց չենք մտածում, որ փոխարենը կորցնելու ենք շատ ավելին՝ մեր  երեխաների ապագան, իսկ դա նշանակում է՝ մեր երկրի ապագան»։
Նա նշեց, որ այս որոշումները կայացվում են ամենաբարձր մակարդակով՝ առանց հաշվի առնելու տվյալ համայնքների բնակիչների, ՏԻՄ ներկայացուցիչների կարծիքը։
Հարցին՝ իշխանությունները ձգտում են  այդ բնակավայրեր դատարկե՞լ, Ատոմ Մխիթարյանը պատասխանեց. «Նախկին պատմությունը ցույց է տալիս՝ եթե դպրոցը, որը շատ բնակավայրերում միակ գործող կառույցն է, հանում ես համյանքից, համայնքը տարիների հետո ուղղակի դատարկվում է»։

Expert decries planned closure of 229 schools in Armenian communities
Armenia’s government plans to close 229 schools in small and rural communities starting from September 2026, prompting criticism from education advocates who warn the move could accelerate depopulation in border regions.
Atom Mkhitaryan, a member of the National Education Council, said the closures would disproportionately affect remote and border villages where schools serve as the backbone of community life.
“In many highland and border settlements, the school is community-forming,” Mkhitaryan told Panorama.am during a forum on Friday. “If you remove the school from a community, the community collapses and empties.”
The government has pledged to build or renovate 300 schools and 500 kindergartens by 2026. However, Mkhitaryan said that as of Dec. 15, 2025, only about 20% of the school component had been completed, amounting to 60 schools.
He said the number of planned closures is four to five times higher than the number of schools completed under the program, adding that many of the targeted schools are located in border villages.
Closing rural schools could prompt families to relocate to larger towns, regional centers or the capital Yerevan in search of education for their children, he said, warning that some may emigrate abroad.
Mkhitaryan questioned the rationale behind the policy, suggesting that budgetary savings appear to be driving the decision. “We are saving small amounts, but we risk losing much more – our children’s future, and therefore the country’s future,” the expert said.
He also criticized the lack of consultations with local residents and municipal authorities, saying the decisions were being made at the highest levels of government.