Թրամփը քնել է Խաղաղության խորհրդի առաջին իսկ նիստում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը քնել է Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստում: Հեռարձակվող կադրերում երևում էր, թե ինչպես է ԱՄՆ առաջնորդը փակում աչքերը և անտարբեր դառնում:
Միջոցառումը նկարահանող օպերատորները երկու անգամ այդ վիճակում ֆիքսել են ամերիկացի նախագահին:
Անցյալ աշնանը սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին տեսանյութեր, որտեղ Դոնալդ Թրամփը նստած էր փակ աչքերով Օվալաձև աշխատասենյակում բանակցությունների ժամանակ: Նա նաև քնեց մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Խաղաղության խորհուրդը ստեղծվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից: Սկզբում այդ մարմինը պետք է կենտրոնանար Գազայի հատվածի վերականգնման վրա, բայց այժմ այն ​​​​հավակնում է ստանձնել ավելի լայն պատասխանատվություն:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նույնպես ժամանել են Վաշինգտոն՝ մասնակցելու Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին: Ադրբեջանի առաջնորդի թիկնապահները Վաշինգտոնում աչքի են ընկել իրենց վարքով: Նրանք ուժ են կիրառել Վաշինգտոնում ցուցարարների նկատմամբ, որոնք պահանջում էին ազատ արձակել ադրբեջանցի քաղբանտարկյալներին:
«Ադրբեջանում քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու կոչ անող ցուցարարները պնդում են, որ փետրվարի 19-ի կեսօրին Վաշինգտոնի «Վալդորֆ Աստորիա» հյուրանոցի մոտ, որը Սպիտակ տնից մի քանի թաղամաս է հեռու, իրենց վրա հարձակվել են նախագահ Իլհամ Ալիևի թիկնապահները», - ասվում է WP կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
27-ամյա Uber-ի վարորդ Ռահիմ Յագուբլուն պնդում է, որ Ադրբեջանի նախագահի անվտանգության աշխատակիցները իրեն ծեծի են ենթարկել։ Նա ասել է, որ իրեն բռունցքով հարվածել են ծնոտին և մի քանի անգամ ոտքով հարվածել որովայնին։ Մեկ այլ ցուցարար՝ Ադիլ Ամրահլին, հայտնել է, որ ոտքի վնասվածք է ստացել անվտանգությունից փախչելու փորձի ժամանակ և պնդել, որ առնվազն չորս այլ անձինք վիրավորվել են, այդ թվում՝ Յագուբլուն։ Հարձակման տեսանյութը հայտնվել է սոցիալական ցանցերում։
«Վալդորֆ Աստորիան» կառավարիչ «Հիլթոն» հյուրանոցի մամուլի խոսնակ Կարլա Վիսկոնտին ընդգծել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել հյուրանոցից դուրս և որևէ աշխատակից չի ներգրավվել դրանում։ Վաշինգտոնի ոստիկանությունը միջադեպը փոխանցել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ։ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատունը անպատասխան է թողել ամերիկացի լրագրողների մեղադրանքների վերաբերյալ մեկնաբանություններ ստանալու հարցումները։

Трамп уснул на первом заседании Совета мира
Президент США Дональд Трамп уснул на первом заседании Совета мира в Вашингтоне. На кадрах трансляции видно, как глава Соединенных Штатов закрыл глаза и перестал реагировать на происходящее.
Операторы, которые снимали мероприятие, поймали американского президента в таком состоянии два раза.
Осенью прошлого года в соцсетях появились кадры, как Дональд Трамп сидит с закрытыми глазами во время переговоров в Овальном кабинете. Также он дремал на одно из пресс-конференций.
Совет мира был организован президентом США Дональдом Трампом. Первоначально данная структура должна была заняться вопросами восстановления сектора Газа, однако теперь, как ожидается, она возьмет на себя более широкие функции.
В Вашингтон для участия в первом заседании Совета мира прибыли также Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев.  Между тем, в Вашингтоне отличились телохранители азербайджанского лидера. Они применили силу в отношении участников акции в Вашингтоне, выступавших за освобождение азербайджанских политзаключенных.
«Протестующие, выступающие за освобождение политических заключенных в Азербайджане, заявили, что 19 февраля днем на них напали телохранители президента Ильхама Алиева возле отеля Waldorf Astoria в Вашингтоне, в нескольких кварталах от Белого дома», — сказано в материале на сайте WP.
Водитель сервиса Uber, 27‑летний Рахим Ягублу заявил, что подвергся избиению со стороны охранников президента Азербайджана. По его словам, его ударили в челюсть и несколько раз пнули в область живота. Другой участник акции, Адиль Амрахлы, сообщил, что получил травму ноги, пытаясь скрыться от охраны, и заявил как минимум о четырех пострадавших, включая Ягублу. В соцсетях появилось видео нападения.
Представитель компании Hilton, управляющей отелем Waldorf Astoria, Карла Висконти подчеркнула, что инцидент произошел за пределами гостиницы и не затронул ее сотрудников. Полиция Вашингтона направила сведения о случившемся в Госдепартамент США. Посольство Азербайджана в Вашингтоне оставило запрос американских журналистов о комментарии по поводу выдвинутых обвинений без ответа.