Ուշագրավ դեպք. Աստրախանում «հուղարկավորված» կին պաշտոնյային գտել են ու ձերբակալել
Ուշագրավ պատմություն է տեղի ունեցել Աստրախանում։ Մարզի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա Մարիաննա Ստուպինան, որը կոռուպցիայի մեղադրանքով դատապարտվել էր յոթ տարվա ազատազրկման, ձերբակալվել է 13 տարի թաքնվելուց հետո։
Բանն այն է, որ նա այս ընթացքում համարվել է մահացած։ Նրա ամուսինը կնոջը հետ նույնականացրել և թաղել է անհայտ կնոջ մարմինը, որպիսզի կինը բանտ չնստի։
Իրավապահ մարմինների աշխատակիցները խարդախությունը բացահայտել են մեկ այլ գործի՝ 2010 թվականին Աստրախանի երկու բնակիչների սպանության քննության ժամանակ, որոնցից մեկը, կենդանության օրոք, կանխիկացրել էր տարածաշրջանային բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների նախարարության աշխատակիցների կողմից գողացված գումարը: Քննչական կոմիտեի տվյալներով՝ Ստուպինան որևէ կապ չի ունեցել այդ անձանց մահվան հետ, բայց ծանոթ է եղել նրանց հետ: Քննիչները նաև ուսումնասիրում են Աստրախանի մարզի բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների նախկին նախարարի ներգրավվածությունը:
Մարզի բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների բաժնի ղեկավարի տեղակալ  Մարիաննա Ստուպինան  2012 թվականին դատապարտվել է յոթ տարվա ազատազրկման՝ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության, ապօրինի վճարային փաստաթղթերի տրամադրման և փողերի լվացման համար։ Սակայն դատավճռի հրապարակումից հետո նրան հաջողվել է փախչել և թաքնվել Թաթարստանում։ Այնտեղ գտնվելու ընթացքում նա առցանց որոնել է անհետ կորած կանանց մասին տեղեկություններ։
Թաթարստանում թաքնվելիս նախկին պաշտոնյան Նովոսիբիրսկի հեռուստատեսության լրատվական ռեպորտաժ է տեսել անհայտ կնոջ դիակի հայտնաբերման մասին։
«Կինը, ինչպես Ստուպինան, կեսարյան հատումից սպի ուներ, և նրանք նման էին միմյանց», - գրում են ռուսական ԶԼՄ-ները։
Ստուպինայի ամուսինը ոչ միայն մահացածին նույնականացրել է որպես իր կին, այլև ստացել է մահվան վկայական և կնոջ մարմինը, և այն թաղել է կնոջ անվան տակ։ Միաժամանակ նա Ստուպինայի ընտանիքի գրեթե բոլոր անդամներին ասել է, որ կինը մահացել է Նովոսիբիրսկում. միայն նրանց երեխաները գիտեին ճշմարտությունը։ Հաջորդ 13 տարիների ընթացքում, երբ նախկին պաշտոնյան թաքնվում էր արդարադատությունից, նա գրեթե բացառապես ապրում էր տանը։ Այդ ընթացքում նա տանից դուրս է եկել մի քանի անգամ այն էլ գիշերով։

Притворилась мертвой: как астраханская экс-чиновница Ступина 13 лет скрывалась от колонии
В Астраханской области правоохранители задержали бывшего первого заместителя министра ЖКХ региона Марианну Ступину, которая 13 лет назад инсценировала свою смерть, чтобы избежать колонии. Об этом сообщили в Telegram-канале Следственного комитета России.
Как рассказали в ведомстве, в 2012 году чиновницу приговорили к семи годам лишения свободы за присвоение денег в особо крупном размере, незаконное изготовление платежных документов и легализацию преступного дохода. Однако после оглашения приговора ей удалось сбежать и скрыться в Татарстане. Находясь там, она искала в интернете информацию о без вести пропавших женщинах.
«Она обратила внимание на сообщение об обнаружении в Новосибирской области тела местной жительницы, внешне схожей с ней. Используя данное обстоятельство для реализации заранее продуманного плана, осужденная направила в указанный регион своего супруга, который опознал погибшую как свою жену, что позволило создать видимость ее смерти и ввести правоохранительные органы в заблуждение», — написала пресс-служба СК.
После этого Ступина вернулась в Астраханскую область, где скрыто жила следующие 13 лет.
Раскрыть обман правоохранители смогли во время расследования другого дела — об убийстве двух астраханцев в 2010 году, один из которых при жизни обналичивал деньги, похищенные сотрудниками областного министерства ЖКХ. Как рассказали в СК, Ступина не имеет отношения к смерти этих людей, однако была знакома с ними. Кроме того, следователи проверяют причастность к делу бывшего министра ЖКХ Астраханской области.
В региональном СУ СК России уточнили «Интерфаксу», что сотрудники ведомства проводят обыски у Николая Ярового, который занимал должность регионального министра ЖКХ с 2006 по 2009 год.
В результате Ступину отправили в колонию отбывать срок, пишет Газета.Ру. В отношении ее мужа следователи «решают вопрос о даче правовой оценки действиям, связанным с инсценировкой смерти».