Վրաստանն ինչու՞ է սահմանում սիմվոլիկ գին, եթե մենք գործ ունենք տնտեսական գործընթացի հետ. Վերլուծաբան
13:36 21/02/2026
« Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտնում է, որ Ադրբեջանից դեպի Հայաստան բենզինի արտահանման համար սահմանել է տարանցման սիմվոլիկ գին: Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանին դրա համար:
Այս հանգամանքը եւս մեկ անգամ հաստատում է այն պարզ իրողությունը, որ ադրբեջանական բենզինը ոչ թե տնտեսական, այլ քաղաքական պատմություն է, որի նպատակը Հայաստանում բենզինի գնի թժանացում բեմադրելն է, ինչն էլ դառնում է իշխանության քարոզչությանն առանցքային աջակցություն:
Հակառակ պարագայում, Վրաստանն ինչու՞ է սահմանում սիմվոլիկ գին, եթե մենք գործ ունենք տնտեսական գործընթացի հետ: Վրաստանն ինչու՞ նույն սիմվոլիկ գինը չի սահմանում դեպի Հայաստան այլ տարանցումների համար: Դե, եթե սիմվոլիկ՝ սիմվոլիկ, բոլորի համար էլ սահմանեք նույնը:
Եվ բնականաբար հարց է առաջանում, թե որքա՞ն պետք է մնա այդ գումարը սիմվոլիկ: Մինչդեւ Հայաստանի ընտրության ավա՞րտը, թե մինչեւ Հայաստանի հանրության՝ ամենայն ադրբեջանականի հանդեպ լիակատար ադապտացիան»։

Акоп Бадалян: Почему Грузия устанавливает символическую цену, если мы имеем дело с чисто экономическим процессом?
17:02 21/02/2026
Министерство экономики Грузии сообщило, что страна установила символическую цену за транспортировку нефтепродуктов из Азербайджана в Армению, а министр территориального управления и инфраструктуры Армении Давид Худатян поблагодарил грузинскую сторону за это.
Политический обозреватель Акоп Бадалян в этой связи написал: «Это обстоятельство еще раз подтверждает простую реальность: азербайджанский бензин –  это не экономическая, а политическая история, цель которой – инсценировать удешевление топлива в Армении, что, в свою очередь, становится ключевой поддержкой пропаганды властей.
В противном случае, почему Грузия устанавливает символическую цену, если мы имеем дело с чисто экономическим процессом? Почему та же символическая цена не применяется к другим транзитам в направлении Армении? Если уж она символическая – пусть будет одинаковой для всех.
И, естественно, возникает следующий вопрос: как долго эта цена будет оставаться ״символическойˮ – до завершения выборов в Армении или до полной адаптации армянского общества ко всему азербайджанскому?»