Շամշադինում ասում են՝ իմ ինտելեկտը վիրավորված է. Բագրատ Սրբազանը՝ դատավորին
18 արդարների գործով դատական նիստի ավարտից առաջ խոսքի հնարավորության թույլտվություն խնդրեց Բագրատ Սրբազանը։ Նա դատավորին մեղադրեց խտրականության մեջ, որը այսօրվա նիստին վերացրեց Արմեն Ալեքսանյանի, Մովսես Շարբաթյանի նկատմաբ ընտրված տնային կալանքները, բայց երեք ամսով երկարացրեց Կարո Օկումուշյանի տնային կալանքը։
«Դուք, պատվարժան դատարան, այո, արդադատություն եք անում, բայց թույլ տվեք այդ բառը ստուգաբանել, դատում եք արդարությունը, ոչ թե արդարադատություն եք անում։ Կարո Օկումուշյանը ինչո՞վ է տարբերվում մյուսներից։ Կարոն ընդհանրապես ոչ մի բանի հետ կապ չունի, ինչո՞վ էր տարբեր, կարո՞ղ եք փաստել, վկայել»,-հարցեր հնչեցրեց Բագրատ Սրբազանը։
Նա ընդգծեց, դատավորը պատժում է ոչ թե Կարոյին, այլ Արթուր Սարգսյանին։
«Բայց դուք տալու եք դրա պատասխանը, 2-3 ամիս հետո, երբ այս իշխանությունները չքվեցին, ո՞վ է տալու դրա պատասխանը։ Ո՞վ»,-ասաց Սրբազանը։

Архиепископ Баграт Галстанян – судье: Вы судите право, а не осуществляете правосудие
Перед завершением судебного заседания по делу 18 представителей движения «Священная борьба» 23 февраля лидер движения архиепископ Баграт Галстанян попросил предоставить ему слово.
Он обвинил судью в дискриминации, отметив, что на сегодняшнем заседании была отменена мера пресечения в виде домашнего ареста, избранная в отношении Армена Алексаняна и Мовсеса Шарбатяна, однако домашний арест водителя депутата от фракции «Армения» Артура Саркисяна – Каро Окумушяна – был продлен еще на три месяца.
«Вы, уважаемый суд, да, осуществляете правосудие, но позвольте уточнить смысл этого слова: вы судите право, а не осуществляете правосудие. Чем Каро Окумушян отличается от остальных? Каро вообще ни к чему не имеет отношения, в чем его отличие? Можете ли вы это обосновать, освидетельствовать?» – задал вопросы архиепископ Баграт.
Он подчеркнул, что судья наказывает не Каро, а Артура Саркисяна.
«Но вы ответите за это – через 2-3 месяца, когда эта власть уйдет. Кто будет за это отвечать? Кто?» – заявил архиепископ.