Ամոթ է. Խոսում ենք սոցիալական արդարությունից, բայց բուժաշխատողների նկատմամբ այն չի կիրառվում. Գ. Գրիգորյան
Բժիշկ, առողջապահության ոլորտի կազմակերպիչ Գևորգ Գրիգորյանն այսօր կոլեգաների հետ ԱԺ դիմաց է։
Ակցիայի մասնակիցները նախատեսում են նամակներ հանձնել ԱԺ նախագահին, խորհրդարանական բոլոր ենք խմբակցություններին ՝ առողջության համապարփակ պարտադիր ապահովագրության բացերի և ռիսկերի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ կազմակերպելու դիմումով:
«Մեր պահանջն է՝ փոխեն վճարման կարգը, բուժաշխատողի վարձատրման նվազագույն շեմը վերահաշվարկեն, և թող աշխատի ապահովագրական համակարգը, դա իրքո հարց է լուծելու մեր երկրի բնակիչների համար»,-ասաց Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում։
Նրա խոսքով, այդ խնդիրը պետք է լուծվի պետության կողմից, ոչ թե բուժաշխատողների հաշվին։
«Հասարակության մի շերտը չպետք է տուժի մյուս շերտի խաթր; Մենք խոսում ենք սոցիալական արդարությունից, բայց բուժաշխատողների նկատմամբ ոնց որ թե սոցիալական արդարություն չի կիրառվում։ Բժշկի վճարման նման ցածր գին են որոշել այն մարդիկ, որոնք պացիենտի հետ չեն շփվում, որոնք կյանքեր չեն փրկում, որոնք չեն տեսնում բժիշկների տիտանական աշխատանքը։ Բուժաշխատողներն էլ բողոքում են ու արդարացի են բողոքում»,-ասաց նա։

Геворг Григорян: Социальная справедливость должна касаться и врачей
Врач, организатор в сфере здравоохранения Геворг Григорян сегодня вместе с коллегами находится у здания Национального Собрания Армении.
Участники акции намерены передать письма спикеру парламента и всем парламентским фракциям с просьбой организовать парламентские слушания по вопросам пробелов и рисков системы всеобщего обязательного страхования здоровья.
«Наше требование – изменить порядок оплаты, пересчитать минимальный порог оплаты труда медработников. И пусть функционирует система страхования здоровья – это решит ряд вопросов для жителей нашей страны», – заявил Григорян в беседе с журналистами.
По его словам, проблема должна решаться за счет государства, а не за счет медицинских работников.
«Один слой общества не должен страдать ради другого. Мы говорим о социальной справедливости, но, похоже, в отношении медработников она не применяется. Такую низкую стоимость труда врача установили люди, которые не общаются с пациентами, не спасают жизни и не видят титанический труд врачей. Медработники жалуются – и делают это справедливо», – отметил он.