ARARAT թանգարանը մասնակցեց ԲՈՒՔՈՒԲՈՐԱՆ գրատոնին
Փետրվարի 21-ին և 22-ին Վուդս կենտրոնում կայացավ ԲՈՒՔՈՒԲՈՐԱՆ գրատոնը, որի շրջանակներում ARARAT թանգարանը ներկայացրեց «ARARAT. Մանրապատումներ» ժամանակավոր ցուցադրությունը։
«ARARAT. Մանրապատումներ» ցուցադրությունը նվիրված էր ARARAT հայկական կոնյակների պիտակների պատմությանը և բացահայտում էր դրանք որպես մշակութային հիշողության և գրաֆիկական արվեստի  յուրատեսակ դրսևորում։ Ցուցադրությանը ներկայացված յուրաքանչյուր պիտակ արտացոլում էր իր ժամանակաշրջանը։ Տառատեսակը, գույնը և խորհրդանշական լեզուն համադրվում էին հաղորդելու ոչ միայն շշի մեջ պահված խմիչքի դիմագիծը, այլև այն արժեքները՝ ժամանակը, համբերությունը և վարպետությունը, որոնք բնորոշում են ARARAT կոնյակի ստեղծման արվեստը։
«ARARAT կոնյակի պիտակները երբևէ չեն ընկալվել որպես լոկ արտադրական  դիզայնի նմուշներ։ Դրանք մշակութային հիշողության, վարպետության և ինքնության տեսողական տարեգրություններ են։ Տասնամյակների ընթացքում այս պիտակները հայկական կոնյակի ժառանգությունը վերածել են գրաֆիկական լեզվի՝ համադրելով պատմությունը, դիցաբանությունը, բնապատկերն ու ժամանակակից դիզայներական մտածողությունը»,- նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։

On February 21 and 22, the Bookuboran book festival took place at the Woods Center, where the ARARAT Museum presented the temporary exhibition “ARARAT. Miniatures.”
The exhibition “ARARAT. Miniatures” was dedicated to the history of ARARAT Armenian brandy labels and presented them as a distinctive expression of cultural memory and graphic art. Each label featured in the exhibition reflected its era. The typography, color, and symbolic language combined to convey not only the character of the drink, but also the values – time, patience, and craftsmanship – that define the art of creating ARARAT brandy.
“ARARAT brandy labels have never been perceived merely as examples of industrial design. They represent a unique visual chronicle of cultural memory, craftsmanship, and identity. Over the decades, ARARAT labels have transformed the heritage of Armenian brandy into a graphic language, bringing together history, myths, landscape, and contemporary design thinking,” noted Zaruhi Saribekyan, Communications Manager of Yerevan Brandy Company.