ARARAT թանգարանը մասնակցեց ԲՈՒՔՈՒԲՈՐԱՆ գրատոնին
Փետրվարի 21-ին և 22-ին Վուդս կենտրոնում կայացավ ԲՈՒՔՈՒԲՈՐԱՆ գրատոնը, որի շրջանակներում ARARAT թանգարանը ներկայացրեց «ARARAT. Մանրապատումներ» ժամանակավոր ցուցադրությունը։
«ARARAT. Մանրապատումներ» ցուցադրությունը նվիրված էր ARARAT հայկական կոնյակների պիտակների պատմությանը և բացահայտում էր դրանք որպես մշակութային հիշողության և գրաֆիկական արվեստի  յուրատեսակ դրսևորում։ Ցուցադրությանը ներկայացված յուրաքանչյուր պիտակ արտացոլում էր իր ժամանակաշրջանը։ Տառատեսակը, գույնը և խորհրդանշական լեզուն համադրվում էին հաղորդելու ոչ միայն շշի մեջ պահված խմիչքի դիմագիծը, այլև այն արժեքները՝ ժամանակը, համբերությունը և վարպետությունը, որոնք բնորոշում են ARARAT կոնյակի ստեղծման արվեստը։
«ARARAT կոնյակի պիտակները երբևէ չեն ընկալվել որպես լոկ արտադրական  դիզայնի նմուշներ։ Դրանք մշակութային հիշողության, վարպետության և ինքնության տեսողական տարեգրություններ են։ Տասնամյակների ընթացքում այս պիտակները հայկական կոնյակի ժառանգությունը վերածել են գրաֆիկական լեզվի՝ համադրելով պատմությունը, դիցաբանությունը, բնապատկերն ու ժամանակակից դիզայներական մտածողությունը»,- նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։

21 и 22 февраля в центре Woods состоялся книжный фестиваль Bookuboran, в рамках которого музей ARARAT представил временную выставку «ARARAT. Миниатюры».
Выставка «ARARAT. Миниатюры» была посвящена истории этикеток армянских коньяков ARARAT и представила их как своеобразное проявление культурной памяти и графического искусства. Каждая представленная на выставке этикетка отражала свою эпоху. Шрифт, цвет и символический язык сочетаясь, передавали не только характер напитка, но и ценности - время, терпение и мастерство, - которые определяют искусство создания коньяка ARARAT.
«Этикетки коньяка ARARAT никогда не воспринимались исключительно как образцы промышленного дизайна. Это своеобразная визуальная летопись культурной памяти, мастерства и идентичности. На протяжении десятилетий этикетки ARARAT превращали наследие армянского коньяка в графический язык, объединяя историю, мифы, ландшафт и современное дизайнерское мышление», - отмечает руководитель службы по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.