Գոյություն ունի քաղաքական հաշվարկ, կողմերից մեկը կարողանում է իրականացնել, մյուսը չի կարողանում. Պիպոյանը՝ թոշակների բարձրացման մասին
13:11 25/02/2026
«Ես քաղաքական կանխատեսումներ անել չեմ սիրում, բայց կարող եմ ասել, որ ընդդիմադիրները քաղաքական հաշվարկ անել չգիտեն»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ հնարավոր ազդեցություն կունենա թոշակների բարձրացումը խորհրդարանական ընտրություններում իշխող ՔՊ-ի համար։
Նրա խոսքով, թոշակի բարձրացման արդյունքը հասկանալու համար պետք է գնալ գյուղեր, մտնել տներ, տեսնել, թե ինչպես են թոշակառուներն ուրախանում, երբ իրենց թոշակը աշխատանքային ստաժի հաշվին բարձրանում է մի քանի հարյուր դրամով։
«Նրանք հաշվարկներ են անել տալիս, ծանոթներ են գտնում, արխիվներն են փորփրում, որ իրենց թոշակն ավելանա 300-400 դրամով։ Մեր մեծագույն խնդիրն այն է, որ հողի վրա խնդիրները չենք չափում, չենք հասկանում, մինչդեռ տեսնում ենք, որ իշխանությունները շատ սիրուն մաթեմատիկա են անում, հասկանում են՝ որտեղ խնդիր ունեն, ի՞նչ են շահում։ Նույն ապահովագրության դեպքում հասկանում են, որ բժիշկներից շատերի մոտ խնդիր է առաջանալու, բայց նաև լավ հասկանում են, որ բժիշկների ընդհանուր ձայների քվեն փոքր է ապահովագրությունից օգտվողների ձայներից»,-ասաց ՀԿ նախագահը։
Նա ընդգծում է, երբ քաղաքական ուժերը չեն ճանաչում հասարակությանը, և ցանկանում են միայն մեղադրանքներ ներկայացնել՝ «դե ժողովուրդը փողոց դուրս չեկավ, հասարակությունը սպառողական է, դրա համար էլ մենք գնացինք նույն ուղղությամբ», արդյունքը վատ է լինում։
«Հասարակությունն ամենևին էլ սպառողական չէ, Հայաստանում սոցիալական բունտեր չեն լինում, ավելին, այս կամ այն սոցիալական հարցով երբ լինում է դժգոհություն, նույն սոցցանցերում քննարկում են, թե երկիր կորցրեցիք, չբողոքեցիք, հիմա եկել եք ԱՊՊԱ-ի կամ այլ հարցո՞վ եք ակցիա իրականացնում։ Ի՞նչ սոցիալական, գոյություն ունի քաղաքական հաշվարկ, կողմերից մեկը կարողանում է իրականացնել, մյուսը չի կարողանում։ Այսքան բան»,-ընդգծեց Բաբկեն Պիպոյանը։
Նրա խոսքով, խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավին նախորդող շրջանում երկու կողմերը՝ իշխանությունը և ընդդիմությունը խաղացին նույն՝ սոցիալ-տնտեսական բաղադրիչի վրա բացառապես, և այդ բաղադրիչով իշխանությունների քայլը տանելու է նրան դեպի հաղթանակ։
«Հստակ ու սիրուն հաշվարկ են արել, բարձրացված առաջին թոշակը ստանալու են մայիսի 1-ին, քեշբեքը ստանալու են մայիսի 25-ի կողմերը, հունիսի 1-2-ին ստանալու են  հաջորդ ամսվա թոշակը»,-ասաց Պիպոյանը։

Пипоян – о повышении пенсий в Армении: Существует политический расчет, одна сторона умеет его осуществлять, другая – нет
13:46 25/02/2026
«Я не люблю делать политические прогнозы, однако могу сказать, что оппозиционеры не умеют производить политические расчеты», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян, отвечая на вопрос о том, какое возможное влияние может оказать повышение пенсий на позиции правящей партии «Гражданский договор» на предстоящих парламентских выборах.
По его словам, чтобы понять эффект от повышения пенсий, нужно поехать в села, зайти в дома и увидеть, как пенсионеры радуются, когда их пенсия увеличивается на несколько сотен драмов за счет трудового стажа.
«Они заставляют делать расчеты, ищут знакомых, копаются в архивах, лишь бы их пенсия увеличилась на 300-400 драмов. Наша самая большая проблема в том, что мы не измеряем проблемы “на земле”, не понимаем их, тогда как видим, что власти проводят очень аккуратные математические подсчеты – понимают, где у них есть проблема и что они выигрывают от того или иного шага. Точно так же и в случае с обязательным страхованием здоровья: власти понимают, что у многих врачей возникнут проблемы, но при этом хорошо осознают, что общее количество голосов врачей меньше, чем количество голосов пользователей системы страхования», – отметил глава общественной организации.
Он подчеркнул: когда политические силы не знают общество и стремятся лишь предъявлять обвинения – «мол, народ не вышел на улицы, общество – потребительское, поэтому мы пошли тем же путем» – результат оказывается негативным.
«Общество вовсе не является потребительским. В Армении не происходят социальные бунты...Существует политический расчет: одна сторона умеет его осуществлять, другая – нет. Вот и все», – подчеркнул Бабкен Пипоян.
По его словам, в период, предшествующий агиткампании к предстоящим 7 июня парламентским выборам, обе стороны – и власть, и оппозиция – сделали ставку исключительно на социально-экономический компонент, и именно шаг властей в рамках этого компонента будет вести  их к победе.
«Они сделали четкий и выверенный расчет: повышенную пенсию люди получат уже 1 мая, кешбэк – примерно к 25 мая, а 1-2 июня получат пенсию за следующий месяц», – сказал Пипоян.