Երկու հայ պաշտոնյաներ վատնում են հարկատուների գումարները Լոս Անջելես կատարած անօգուտ ուղևորության վրա
08:42 25/02/2026
Հայաստանում տիրող աղետալի իրավիճակը բարելավելու և հայրենիքի անվտանգությունն ամրապնդելու փ​ոխարեն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը զբաղված է հայկական Սփյուռքը հեռացնելու գործով։
Անցած շաբաթ Փաշինյանն իր երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ գլխավոր խորհրդական և ԱՄՆ-ում նախկին դեսպան Լիլիթ Մակունցին և աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին ուղարկեց Լոս Անջելես՝ իբր «հակազդելու ապատեղեկատվությանը», որ տարածում են Միացյալ Նահանգներում ապրող հայերը։ «Ապատեղեկատվությանը» հակազդելու փոխարեն, իրականում նրանք էին տարածում «ապատեղեկատվություն» Հայաստանի ներկա վիճակի մասին: Նրանք ոչ միայն վատնեցին իրենց ժամանակը, այլև, ավելի կարևորը՝ վատնեցին հայ հարկատուների գումարները:
Ահա այն սխալներից մի քանիսը, որոնք այս երկուսը թույլ տվեցին իրենց այցի ընթացքում․
1) Փետրվարի 18-ին նրանք ելույթ ունեցան Գլենդեյլում Լոս Անջելեսի Իրանահայ միությունում փոքրաթիվ հայերի առաջ։ Քանի որ նրանց ժամանման մասին որևէ հայտարարություն չէր արվել, համայնքից գրեթե ոչ ոք տեղյակ չէր, որ նրանք քաղաքում են։ Հայկական լրատվամիջոցներում նույնպես որևէ ծանուցում չկար նրանց ներկայության մասին։ Եթե նրանք թաքցրել են իրենց այցի մասին տեղեկությունը՝ վախենալով բողոքներից կամ քննադատությունից, ապա ընդհանրապես չպետք է գային։ Նրանց կասկածամտության նշան էր այն, որ հրավիրել էին միայն մի քանի կողմնակիցների և մուտքի մոտ կանգնեցրել երկու հոգու՝ համոզվելու համար, որ անցանկալի հյուրեր չեն հայտնվի։
2) Եթե նրանց նպատակը հակահայաստանյան «ապատեղեկատվական արշավին» հակազդելն էր, ապա՝
ա) Ինչո՞ւ նրանք իրենց հանդիպումը չէին կազմակերպել շատ ավելի մեծ դահլիճում, որպեսզի նրանց ուղերձը լսելի դառնար հազարավոր տեղացի հայերի համար, այլ ոչ թե ընդամենը հարյուրի։ Ապշեցուցիչ է, բայց ինձ ասացին, որ հանդիպմանը չէր մասնակցում նույնիսկ Հայաստանի տեղի գլխավոր հյուպատոսը։
բ) Հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ նրանք չէին հրավիրել լրատվամիջոցներին իրենց ճեպազրույցին։
գ) Ինչո՞ւ նրանք չէին կազմակերպել մամուլի ասուլիս հայկական լրատվամիջոցների հետ՝ իրենց ուղերձը համայնքին հասցնելու համար։ Եթե նրանք չեն կարող առերեսվել հայկական լրատվամիջոցներին, ապա ինչպե՞ս կարող են դիմակայել Հայաստանի իսկական հակառակորդներին։
դ) 2025 թվականի ապրիլի 1-ին Հայաստանը վարձել էր ամերիկյան Mercury Public Affairs լոբբիստական ընկերությունը՝ ամսական 50 հազար դոլար վճարով: Այդ ժամանակվա դեսպան Մակունցի ստորագրած պայմանագրում նշված էր, որ Mercury-ն պետք է Հայաստանին տրամադրեր «ռազմավարական հաղորդակցության և մեդիա հարաբերությունների ծառայություններ»: Ինչո՞ւ Հայաստանը պետք է վճարի մասնագիտական ընկերությանը ամսական 50 հազար դոլարի չափ մեծ գումար և չօգտվի նրա ծառայություններից: Mercury-ն հեշտությամբ կարող էր կազմակերպել մամուլի ասուլիս թե՛ ամերիկյան, թե՛ հայկական լրատվամիջոցների համար, ինչպես նաև հանդիպումներ պետական պաշտոնյաների և հայկական ու ամերիկյան կազմակերպությունների ղեկավարների հետ:
ե) Մեկ այլ սխալ, որ Մակունցն ու Հարությունյանը թույլ տվեցին, այն էր, որ իրենց ամերիկյան այցի ծրագրից դուրս թողեցին Զարեհ Սինանյանին, այսպես կոչված ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարին, որը պետք է պատասխանատու լինի Հայաստանի և Սփյուռքի հարաբերությունների համար։ Եթե Զարեհը որևէ սկզբունքայնություն ունենար, նա նույն օրը պետք է հրաժարական տար։ Սակայն իրական մեղքը Փաշինյանինն է, որը երկիրը կառավարելու փորձ չունի։ Հակառակ դեպքում նա չէր նշանակի Զարեհի նման անփորձ անձի։ Ցավոք, անձեռնհաս վարչապետը նշանակում է նույնքան անձեռնհաս պաշտոնյաներ։ Բացի այդ, Փաշինյանը Մակունցին նշանակեց ԱՄՆ-ում դեսպան, չնայած վերջինս չուներ նման կարևոր մայրաքաղաքում դեսպան լինելու անհրաժեշտ փորձ։ Նա չորս տարի որպես դեսպան ծառայեց Վաշինգտոնում՝ հազվադեպ հանդիպելով պետական պաշտոնյաների հետ։ Նրան աշխատանքից ազատելու փոխարեն՝ Փաշինյանը պարգևատրեց նրան՝ նշանակելով վարչապետի գլխավոր խորհրդական։ Սա այն դեպքն է, որ կույրն առաջնորդում է կույրին։ Նրա միակ հիշարժան ձեռքբերումը Փաշինյանին որոշ չափով անգլերեն սովորեցնելն էր։
զ) Ցավոք, ո՛չ Մակունցը, ո՛չ էլ որևէ այլ հայ պաշտոնյա ոչ մի խոսք չասացին ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի կողմից երկու շաբաթ առաջ Երևանում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելելուց հետո իր թվիթերյան գրառումից Հայոց ցեղասպանության եզրույթը հեռացնելու մասին: Անցած շաբաթ, երբ FOX-TV-ն խնդրեց Մակունցին մեկնաբանել Վենսի այդ վիրավորական քայլը, նա «մերժեց մեկնաբանել»: Ավելին, նա Թուրքիան ներկայացրեց որպես մի երկիր, որի հետ «մենք ունեցել ենք շատ դժվարին պատմություն․․․»:
Անցած շաբաթ ես տեղեկացա ավելի տարօրինակ մի իրավիճակի մասին․ վարչապետի զուգընկերուհի Աննա Հակոբյանը Կատարից Լոս Անջելեսով մեկնեց Ֆորտ Ուորթ, Տեխաս, այցելեց բուդդայական վանականների Huong Dao Vipassana Bhavana կենտրոնը: Ֆեյսբուքում հրապարակված տեսանյութում նա արցունքն աչքերին խոսել է՝ համեմատելով բուդդայական վանականների 2500 մղոնանոց «Խաղաղության քայլարշավը» Միացյալ Նահանգներով մեկ Փաշինյանի 2018 թվականին Գյումրիից Երևան կատարած քայլերթի հետ: Նա նաև տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ քայլում է «Խաղաղության շուն Ալոկայի» հետ, որն ուղեկցել է վանականներին, ինչպես որ, իր խոսքով, Չալո անունով հայկական շունը ուղեկցել էր Փաշինյանին նրա հայտնի քայլերթի ընթացքում:
Անցած շաբաթ Աննա Հակոբյանը Ֆեյսբուքում նաև հրապարակեց տարօրինակ մեկնաբանություն՝ «Վարչապետ Փաշինյանի և իմ քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է»։ Որոշ մարդիկ այս հաղորդագրությունը մեկնաբանեցին որպես բաժանման հայտարարություն, իսկ մյուսները կարծեցին, թե զույգը վերջապես որևէ արարողությամբ ամուսնացել է՝ տասնամյակներ միասին ապրելուց և չորս երեխաներ ունենալուց հետո։ Մեկ տարի առաջ Փաշինյանը Ֆեյսբուքում հայտարարել էր, որ ինքը և Աննան չունեն ո՛չ եկեղեցական, ո՛չ էլ քաղաքացիական ամուսնություն։  Երջանկություն եմ մաղթում նորապսակներին։

Two Armenian officials waste taxpayers' money on a useless trip to Los Angeles
Instead of working to improve the disastrous situation in Armenia and strengthening the homeland’s security, Prime Minister Nikol Pashinyan is busy alienating the Armenian Diaspora.
Pashinyan sent two of his top officials to Los Angeles last week ostensibly to “counter the disinformation” emanating from Armenians in the United States: Lilit Makunts, Pashinyan’s Chief Advisor and former Ambassador to the U.S., and his Chief of Staff, Arayik Harutyunyan. Rather than countering “disinformation”, they were in fact disseminating “disinformation” about conditions in Armenia. They not only wasted their time, but more importantly, wasted the Armenian taxpayers’ money.
Here are some of the mistakes this duo made during their visit:
1) They spoke to a small gathering of Armenians at the Armenian Society of Los Angeles in Glendale on February 18. Since no announcement was made about their arrival, almost no one from the community knew that they were in town. There were no notices in the Armenian media about their appearance. If they concealed the news of their visit fearing protests or criticism, then they should not have come at all. An indication of their paranoia was the fact that they had invited only a handful of their followers and stationed two people at the entrance to ensure that no unwelcome guests would show up.
2) If their intent was to counter the anti-Armenia “disinformation campaign”:
a) Why didn’t they hold their meeting in a much larger hall so their message could be heard by thousands of local Armenians instead of just one hundred? Shockingly, I was told that not even the local Armenian Consul General attended.
b) Why didn’t they invite the media to the briefing?
c) Why didn’t they hold a press conference with the Armenian media to spread their message to the community? If they can’t face the Armenian media, how will they be able to confront Armenia’s real enemies?
d) On April 1, 2025, Armenia hired the U.S. lobbying firm Mercury Public Affairs for a monthly fee of $50,000. The contract signed by then-Ambassador Makunts stated that Mercury was to provide to Armenia “strategic communications and media relations services.” Why would Armenia pay a professional firm the large sum of $50,000 a month and not use its services? Mercury could have easily organized the press conference for both the American and Armenia media, and arranged meetings with government officials and leaders of Armenian and American organizations.
e) Another mistake Makunts and Harutyunyan made was leaving off their U.S. itinerary Zareh Sinanyan — the so-called High Commissioner for the Armenian Diaspora, who is supposed to be in charge of Armenia’s relations with the Diaspora. If Zareh had any backbone, he would have submitted his resignation that same day. However, the real fault lies with Pashinyan, who lacks the experience to run a government. Otherwise, he would have not hired someone like Zareh who is so unqualified. Sadly, an incompetent Prime Minister appoints equally incompetent officials. Furthermore, Pashinyan appointed Makunts as ambassador to the U.S., even though she lacked the necessary experience for such a post in the world’s most important capital. She served for four years as ambassador to Washington, rarely meeting with government officials. Instead of dismissing her, Pashinyan rewarded her with the high post of Chief Advisor to the Prime Minister. This is a case of the blind leading the blind. Her only notable accomplishment was teaching Pashinyan some English.
f) Regrettably, neither Makunts nor any other Armenian official said a word about Vice President JD Vance’s deletion of the term Armenian Genocide from his Twitter (X) post after visiting the Armenian Genocide Memorial in Yerevan two weeks ago. Last week, when asked by FOX-TV to comment on Vance’s offensive deletion, Makunts “declined to comment.” Furthermore, she described Turkey as a country with which “we have had a very difficult history!”
I became aware of an even stranger situation last week when I learned that Anna Hakobyan, the Prime Minister’s partner, had flown from Qatar via Los Angeles to Fort Worth, Texas, where she visited the Buddhist monks’ Huong Dao Vipassana Bhavana Center. In a video she posted on Facebook, she made tearful remarks comparing the Buddhist monks’ 2,500-mile “Walk for Peace” across the United States to Pashinyan’s march from Gyumri to Yerevan in 2018. She posted a video of herself walking with “the Peace Dog, Aloka,” who accompanied the monks just as Chalo, the Armenian dog, she said, accompanied Pashinyan during his celebrated march.
Hakobyan also posted a puzzling comment on Facebook last week saying: “The civil marriage of Prime Minister Pashinyan and I is over.” Some people interpreted this message as an announcement of separation, while others thought the couple finally got married in some kind of ceremony after decades of living together and having four children. A year ago, Pashinyan announced on Facebook that he and Anna had neither a church wedding nor a civil marriage. I wish the newlyweds much happiness.