Տիկ-Տոկ-ում հայտնի Հայկ Եղյանի նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք՝ Փաշինյանի հասցեին կոշտ քննադատական խոսքեր ասելու համար. Փաստաբան
13:04 27/02/2026
Տիկ-Տոկ-ի հարթակում հայտնի գործիչ Հայկ Եղյանի նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք երկու ամիս ժամկետով և բացակայելու արգելք։ Այս մասին Panorama.am-ին ասաց պաշտպան Ռոման Երիցյանը։  Որոշումը կայացրել է Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասությանը դատարանի (Սևանի դատարան) դատավոր Արամ Մարտիրոսյանը։
Ռ.Երիցյանը նշեց, որ դեռ չեն ստացել դատարանի որոշումը, բայց այն բողոքարկելու են։
Հիշեցնենք, որ  Հայկ Եղյանի նկատմամբ նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ ՔՕ 297 հոդվածի երկրորդ մասի երրորդ կետով (Խուլիգանություն, որը կատարվել է տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով)։
Երիցյանն ավելի վաղ գրել էր. «Հայկն ունի կալանքի հետ անհամատեղելի մի շարք հիվանդություններ, ստանում է բժշկի դուրսգրմամբ տրամադրվող հատուկ, այդ թվում՝ ցավազրկող ու հոգեմետ դեղեր, ազատված է զինվորական ծառայությունից թե’ խաղաղ և թե’ պատերազմական պայմաններում, բնակվում է առանց ծնողների, գյուղում, կնոջ և առաջին կարգի հաշմանդամ տատիկի հետ՝ հանդիսանալով վերջինիս միակ խնամակալը։
Սակայն քննչական կոմիտեն նրան առաջադրել է խուլիգանության մեղադրանք և ներկայացրել դատարան՝ կալանավորման նպատակով, միայն այն բանի համար, որ վերջինս տիկտոկյան հարթակում ծափահարել և մեկ անգամ բրավո է ասել Նիկոլ Փաշինյանին կոպիտ վիրավորանք հասցրած անձին։ Հայկը նաև կոշտ քննադատական խոսքեր է ասել Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին՝ Վեհափառին ու սրբազաններին պղծության մեջ մեղադրելու համար։
Վստահեցնում եմ, որ պաշտպանության կողմը դատարանին ավելի քան հիմնավորել է թե’ խուլիգանության մեղադրանքով հիմնավոր կասկածի բացակայությունը, թե’ խափանման միջոցների կիրառման հիմքերի իսպառ բացակայությունը և թե’ կոնկրետ կալանավորման կիրառման անթույլատրելիությունը։
Հիշեցնում եմ նաև, որ Հայկին մեղսագրված արարքի համար օրենքով նախատեսված է նույնիսկ տուգանք կամ հանրային աշխատանքներ, մինչդեռ քննչական կոմիտեն գտել է, որ որպես խափանման միջոց պետք է ընտրել հենց կալանքը»։

Суд отправил тиктокера Айка Егяна под домашний арест на два месяца
В отношении известного на платформе для размещения коротких видеороликов TikTok деятеля Айка Егяна в качестве меры пресечения избран домашний арест сроком на 2 месяца. Об этом порталу Panorama.am сообщил его адвокат Роман Ерицян.
Решение принял судья суда первой инстанции общей юрисдикции Гегаркуникской области (резиденция в Севане) Арам Мартиросян.
По словам Р. Ерицяна, сторона защиты пока не получила текст судебного решения, однако намерена его обжаловать.
Напомним, в отношении Айка Егяна было инициировано уголовное производство по пункту 3 части 2 статьи 297 Уголовного кодекса РА (хулиганство, совершенное с использованием информационных или коммуникационных технологий).
Ранее Ерицян написал:
«Айк страдает рядом заболеваний, несовместимых с содержанием под стражей, получает назначенные врачом специальные препараты, в том числе обезболивающие и психотропные лекарства, освобожден от военной службы как в мирное, так и в военное время. Он проживает в селе без родителей – с супругой и бабушкой-инвалидом первой группы, являясь ее единственным опекуном.
Тем не менее, Следственный комитет предъявил ему обвинение в хулиганстве и обратился в суд с ходатайством об избрании меры пресечения в виде ареста лишь за то, что он на платформе TikTok аплодировал и один раз сказал “браво” лицу, грубо оскорбившему Никола Пашиняна. Кроме того, Айк выступил с жесткой критикой в адрес Никола Пашиняна за обвинения в адрес Католикоса и духовенства.
Уверяю, что сторона защиты более чем обоснованно представила суду доводы об отсутствии обоснованного подозрения по обвинению в хулиганстве, отсутствии оснований для избрания мер пресечения и недопустимости избрания конкретно ареста.
Напоминаю также, что за вменяемое Айку деяние законом предусмотрены даже штраф или общественные работы, однако Следственный комитет счел необходимым ходатайствовать именно о его заключении под стражу».