Իրական խաղաղության հասնելու միակ ճանապարհը բոլոր պատանդների ազատ արձակումն է. Դավիթ Վարդանյանի հարցազրույցը France 24-ին
15:17 27/02/2026
Բաքվում քսան տարվա ազատազրկման «դատապարտված» Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը հարցազրույց է տվել ֆրանսիական France 24 հեռուստաընկերությանը:
Ստորև որոշ կրճատումներով ներկայացվում է հարցազրույցը թարգմանաբար.
France 24 - Հայկական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ դատավճիռը չեք բողոքարկելու։ Դա այդպե՞ս է, եթե այո, կարո՞ղ եք ասել, թե ինչու։
Դավիթ Վարդանյան – Այո, այդպես է։ Հորս հետ հեռախոսով խորհրդակցելուց հետո որոշել ենք չբողոքարկել դատավճիռը Ադրբեջանում՝ հաշվի առնելով ադրբեջանական դատարանի կողմնակալ և միակողմանի դիրքորոշումը։ Ինչպես գիտեք, և սա նաև ընդգծել է Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը, միայն այն փաստը, որ նրա պես քաղաքացիական անձը, որը երբեք չի զբաղեցրել զինվորական պաշտոն, դատվել է ռազմական տրիբունալում, հակասում է միջազգային բոլոր նորմերին։ Հորս միջազգային փաստաբանները չեն կարողացել նրա հետ շփվել երկուսուկես տարի՝ նախնական կալանքի ամբողջ ընթացքում, թույլ են տրվել միջազգային և հենց ադրբեջանական օրենքների բազմաթիվ այլ, կոպտագույն խախտումներ։ Այս ամենը վկայում է, որ տեղի ունեցածն իրական դատաքննություն չի եղել, այլ քաղաքական շոու՝ նախատեսված ներքին լսարանի և, հնարավոր է, նաև որոշ արտաքին դիտորդների համար։ Սա, անկասկած, արդար և օրինական դատավարություն չէր, ուստի հայրս հրաժարվել է մասնակցել դրան։
France 24 -Լսենք Ադրբեջանի նախագահին։ Նա այս ամսվա սկզբին խոսեց France24-ի հետ այս գործի մասին։ Այսպիսով, կարծես, մոտ ապագայում ներումներ չեն լինելու, եթե, իհարկե, դա պարզապես պարծենկոտություն չէ ։ Ի՞նչ կարծիքի եք:
Դավիթ Վարդանյան - Ակնհայտ է, որ մեզ խորապես մտահոգում են այդ խոսքերը {Նյուրնբերգի և ֆաշիզմի հետ համեմատությունը-խմբ}՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ մայրս հրեական ծագում ունի և հիմա լսում է այդպիսի կոշտ մեղադրանքներ հորս հասցեին, ով, ինչպես գիտեք, մարդասեր է և, հավանաբար, տարածաշրջանի ամենահայտնի մարդասերը։ Ձեր հեռուստադիտողների համար կարծում եմ կարևոր կլինի նաև նշել, որ Ադրբեջանը մեղադրանքներ է հնչեցնում նաև «Ավրորա» նախաձեռնության հասցեին, որը մարդասիրական մրցանակ է և համահիմնադրվել ու նախաձեռնվել է ոչ միայն հորս, այլև այնպիսի ճանաչված մարդասերների կողմից, ինչպիսիք են երջանկահիշատակ Էլի Վիզելը, Վարդան Գրեգորյանը և այլք։ Ադրբեջանը ահա այս մրցանակը ստեղծած հիմնադրամն անվանում է ահաբեկչական կազմակերպություն։
Այնպես որ, սրանք շատ կոշտ և ուշադրության արժանի մեղադրանքներ են, որոնք չեն հիմնավորվել։ Մենք, իհարկե, հույս ունենք, որ այս հակամարտությունն ի վերջո կկարգավորվի։ Եվ, վերջին հաշվով, այն, ինչ մենք՝ և՛ ադրբեջանցիները, և՛ հայերը, և՛ բոլորը, ուզում ենք, դա տարածաշրջանում իրական և երկարատև խաղաղությունն է: Կարծում եմ, որ դրան հասնելու միակ ճանապարհը բոլոր պատանդների ազատ արձակումն է, նրանց տուն վերադարձնելը, երկրների միջև հարաբերությունների իրական կարգավորումն ու անցյալի բոլոր վերքերն ամոքելը։
France 24 - Եվ այնուամենայնիվ, եղել են ձեռքսեղմումներ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների միջև, ուղիղ եթերում։ Մենք տեսանք ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը երկու երկրներ՝ դատավճռից առաջ, փետրվարի 10-ին։ Անցած շաբաթ երկու երկրների առաջնորդները ներկա էին Դոնալդ Թրամփի Խաղաղության խորհրդի անդրանիկ միջոցառմանը։ Եվ Թրամփը երկուսին կոչ արեց ձեռք սեղմել Վաշինգտոնում անցկացված Խաղաղության խորհրդի միջոցառմանը։ Ինչպե՞ս կարձագանքեք։
Դավիթ Վարդանյան - Պետք է ձգտել այն ամենին, ինչը կօգնի միավորել երկրներն այդքան երկար արյունահեղությունից հետո։ Գնահատելի են Թրամփի վարչակազմի՝ տասնամյակներ տևած երկարատև հակամարտությունը լուծելուն ուղղված իրական ու էական ջանքերը։ Կարծում եմ՝ շատ կարևոր է նաև այն, ինչ նախագահ Թրամփը հայտարարեց օգոստոսի 8-ին, երբ վարչապետ Փաշինյանին ասաց, որ Բաքվում այդ պահին պահվում են 23 հայ քրիստոնյա պատանդներ, և նա կօգնի նաև այս հարցում։ Փոխնախագահ Վենսը Հայաստան և Ադրբեջան կատարած իր այցի ժամանակ բարձրացրել է այս հարցը, հաստատել է դա երկու առաջնորդների հետ իր հանդիպումների ժամանակ։ Կարծում եմ՝ Թրամփի վարչակազմը նույնպես հասկանում է, որ հարաբերությունների կարգավորման գործում շատ կարևոր է նաև պատանդների ազատ արձակումը։
Ես մեծ հույս ունեմ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան հասնել իրական և երկարատև խաղաղության։ Բայց առանց բարի կամքի, ստորագրված փաստաթուղթն ուղղակի թուղթ է։ Հավանաբար կհիշեք Նևիլ Չեմբերլենի հայտնի լուսանկարը․ թուղթը ոչինչ է, եթե չկան իրական և շոշափելի գործողություններ։
France 24 - Իսկ ի՞նչ կասեք Մոսկվայի մասին։ Մոսկվան որևէ ճնշում գործադրո՞ւմ է։ Ձեր հայրը ռուսական անձնագիր ունի։
Դավիթ Վարդանյան - Իրականում, հայրս Հայաստանի քաղաքացի է, և մյուս բոլոր հայ պատանդները միայն Հայաստանի քաղաքացիներ են։ Կարևոր հարց եք բարձրացնում․ ի վերջո Հայաստանի կառավարության հիմնարար պատասխանատվությունն ու պարտավորությունն է ապահովել այս բոլոր գերիների ազատ արձակումը։ Եվ խոսքը ոչ միայն հորս, այլև ապօրինի պահվող մյուս 18 հայ պատանդների, նաև անհետ կորած անձանց ճակատագիրը պարզելու մասին է։ Հուսով եմ, որ տարածաշրջանի կարևոր խաղացողներից որևէ մեկը կօգնի լուծել այս հարցը, բայց, վերջին հաշվով, Հայաստանի կառավարության գերագույն պատասխանատվությունն է ապահովել, որ իր քաղաքացիներն անվտանգ վերադառնան տուն։
France 24– Եվս մեկ հարց։ Վերջին շփման ժամանակ ի՞նչ է ասել Ձեր հայրը, ի՞նչ ուղերձ է փոխանցել ընտանիքին։
Դավիթ Վարդանյան - Գիտեք, չնայած բոլոր դժվարություններին, մարտահրավերներին և այն պայմաններին, որոնցում նա հայտնվել է վերջին 860 օրերի ընթացքում, նա շարունակում է շատ լավատես լինել։ Նա միշտ մեզ ասում է, որ չկորցնենք հույսը, հավատարիմ մնանք մեր սկզբունքներին։ Նա հենց դա է անում, չնայած բոլոր այն ճնշումներին, որոնց նա բախվել և բախվում է։ Այդ դժվարությունների բեռի տակ հեշտ է հրաժարվել համոզմունքից, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է համագոյակցեն իրապես երկարատև խաղաղության պայմաններում, որը հիմնված կլինի փոխադարձ հարգանքի վրա։ Բայց հայրս հավատարիմ է իր սկզբունքներին և կոչ է անում մեզ ևս չտրվել վախին և շարունակել պաշտպանել ճշմարտությունը` չնայած այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում, ու անկախ նրանից, թե որքան դժվար է։ Նա շարունակում է լավատես լինել, ոչ մեկի նկատմամբ որևէ զայրույթ չի տածում, և անկեղծորեն հույս ունի, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան, որպես հարևաններ, գտնել համագոյակցելու ձև։

Единственный путь к миру – освобождение Баку всех заложников. Интервью сына Рубена Варданяна France 24
17:21 27/02/2026
Давид Варданян – сын «приговоренного» в Баку к 20 годам тюрьмы  бывшего государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), бизнесмена и мецената Рубена Варданяна – дал интервью France 24.
Перевод интервью на русский язык приводим ниже с определенными сокращениями:
– Армянские СМИ сообщают об отказе Рубена Варданяна подавать апелляцию. Если это так, то можете сказать, почему?
– Да, это так. После телефонной консультации с отцом мы решили не обжаловать приговор в Азербайджане, учитывая предвзятость и односторонний подход азербайджанского суда. Как известно, и это также подчеркивала международная правозащитная организация Amnesty International, сам факт того, что отца, как гражданское лицо, никогда не занимавшее военной должности, судили в военном трибунале, противоречит всем международным нормам.
Международные адвокаты отца не могли контактировать с ним на протяжении двух с половиной лет – всего периода предварительного заключения. Были допущены многочисленные иные грубые нарушения как международного, так и азербайджанского законодательства. Все это свидетельствует о том, что произошедшее не было настоящим судебным разбирательством, а представляло собой политическое шоу, рассчитанное на внутреннюю аудиторию и, возможно, на некоторых внешних наблюдателей. Это однозначно не было справедливое и законное судебное разбирательство, посему отец отказался участвовать в нем.
– Послушаем президента Азербайджана. В начале месяца он говорил с France 24 об этом деле. Похоже, в ближайшее время помилований не будет. Каково Ваше мнение?
– Очевидно, что его слова (сравнение с Нюрнбергским процессом и фашизмом. – Ред.) нас глубоко тревожат, особенно с учетом того, что моя мать имеет еврейское происхождение и сейчас слышит столь жесткие обвинения в адрес моего отца, который, как известно, является филантропом и, вероятно, самым известным благотворителем региона.
Считаю, для ваших телезрителей будет важно отметить, что Азербайджан выдвигает обвинения и в адрес инициативы «Аврора» – гуманитарной премии, соучредителями которой, помимо моего отца, были такие известные гуманитарные деятели, как Эли Визель и Вардан Грегорян и др.. И вот создавший эту премию фонд Азербайджан называет «террористической организацией».
Так что, это очень жесткие и достойные внимания обвинения, которые ничем не обоснованы. Мы, конечно, надеемся, что конфликт в конечном итоге будет урегулирован. И, по большому счету, то, что все мы – и армяне, и азербайджанцы – хотим – это реальный и долгосрочный мир в регионе. На мой взгляд, единственный путь к нему – освобождение всех удерживаемых лиц, их возвращение домой, реальное урегулирование отношений между странами и исцеление ран прошлого.
– И, тем не менее, были рукопожатия лидеров Армении и Азербайджана в прямом эфире. Мы видели визит вице-президента США Джей Ди Вэнса в Ереван и Баку до приговора, 10 февраля, а также участие лидеров двух стран в первом мероприятии Совета мира, созданного Дональдом Трампом. Как Вы это прокомментируете?
– Следует стремиться ко всему, что может помочь объединить страны после стольких лет кровопролития. Мы ценим реальные и существенные усилия администрации Дональда Трампа по урегулированию этого затяжного конфликта.
Полагаю, очень важно и заявление президента Трампа от 8 августа, когда он сказал премьер-министру Николу Пашиняну, что в Баку удерживаются 23 армянских христианских заложника и что он будет содействовать решению этого вопроса. Вице-президент Джей Ди Вэнс также поднимал эту тему во время визита в Армению и Азербайджан, на встрече с двумя лидерами. Думаю, администрация Трампа также понимает, что в деле урегулирования отношений очень важно и освобождение заложников.
Я очень надеюсь, что Армения и Азербайджан сумеют достичь реального и долгосрочного мира. Без доброй воли любой подписанный документ останется лишь бумагой. Достаточно вспомнить известную фотографию Невилла Чемберлена – документ ничего не значит без реальных и ощутимых действий.
– А что скажете о Москве? Оказывает ли Москва давление? У Вашего отца есть российский паспорт.
– Мой отец является гражданином Армении, как и все другие армянские заложники являются только гражданами Армении. В конечном итоге, ответственность за освобождение своих граждан лежит на правительстве Армении. Речь идет не только о моем отце, но и о других 18 удерживаемых армянских заложниках, а также о выяснении судьбы пропавших без вести.
Мы надеемся, что кто-то из ключевых региональных акторов поможет решить этот вопрос, однако, в конечном итоге, основная ответственность остается за правительством Армении – обеспечить безопасное возвращение домой своих граждан.
– Что отец передал семье в последнем разговоре?
– Несмотря на все трудности, вызовы и условия, в которых он находится уже 860 дней, он сохраняет оптимизм. Он просит нас не терять надежды и оставаться верными своим принципам.  Именно это он и делает, несмотря на давление, с которым сталкивался и сталкивается. Под таким давлением легко отказаться от убеждения, что Армения и Азербайджан должны сосуществовать в условиях долгосрочного мира и взаимного уважения. Но отец привержен своим принципам и призывает нас также не поддаваться страху, продолжать отстаивать правду, несмотря на то, что происходит и насколько все сложно.
Он продолжает быть оптимистом, не испытывает злости ни к кому и искренне надеется, что как соседи наши страны смогут найти способ сосуществования.