Եպիսկոպոսի իշխանությունը շնորհվում է եպիսկոպոսական ձեռնադրությամբ. Մելոյան
«Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մասյացոտնի թեմի 19 հոգևոր հովիվների հայտարարությունը, համաձայն որի՝ դատարանի որոշումն անհամատեղելի է Եկեղեցու կանոնական կյանքի և քահանայական (եկեղեցական) կոչման և ծառայության հետ, իրավաբանորեն հիմնավորված է՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ և միջազգային պարտավորություններով»,- նշում է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ, սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Գոհար Մելոյանը՝ ընդգծելով, որ Եպիսկոպոսի իշխանությունը շնորհվում է եպիսկոպոսական ձեռնադրությամբ։
Նա շարունակում է. «Հոգևոր հայրերը գրագետ և հիմնավոր կերպով ներկայացնում են, որ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կիրառված հայցի ապահովման միջոցի կատարումն անհնար է ելնելով սրբազան պարտավորությունից՝ Աստծո և հավատավոր ժողովրդի հանդեպ։
Ցանկացած կրոնական կազմակերպության ինքնակառավարման բացառիկ տիրույթին են առնչվում՝
հոգևորականին կարգալույծ հռչակելու,
հոգևոր պաշտոնի նշանակելու
կամ հոգևոր պաշտոնից ազատելու հարցերը։
Պետական իշխանության որևէ մարմնի կամ ներկայացուցչի միջամտությունը նշված գործընթացներին հակասահմանադրական և հակաիրավական է։
Մեջբերում հայտարարությունից.
«Այս առումով պետական իշխանության միջամտությունը և աշխարհիկ անձանց կողմից հոգևորականի կեղծ կարգավիճակ շնորհելը կհանգեցնի Սուրբ Խորհուրդների և սրբությունների պղծությանը։ Մյուս կողմից՝ նվիրապետական աստիճանից զուրկ անձի ենթակայության տակ մեր ծառայությունը կարող է մեզ և մեր հավատացյալներին կանգնեցնել կանոնական նզովքի վտանգի առաջ»»։

Мелоян: Власть епископа даруется исключительно через епископское рукоположение
«Заявление 19 духовных пастырей Масиацотнской епархии Армянской Апостольской церкви, согласно которому решение суда несовместимо с канонической жизнью Церкви и священническим (церковным) призванием и служением, юридически обосновано –Конституцией Республики Армения и международными обязательствами», – отмечает соучредитель Международного центра развития парламентаризма, правозащитник и специалист по конституционному праву, представитель партии «Сильная Армения» Гоар Мелоян.
Она подчеркивает, что власть епископа даруется исключительно через епископское рукоположение.
«Духовные отцы грамотно и обоснованно представляют, что исполнение меры по обеспечению иска, примененной судом общей юрисдикции Армавирской области, невозможно, исходя из священного обязательства – перед Богом и верующим народом.
Исключительно к сфере самоуправления любой религиозной организации относятся вопросы:
лишения священнослужителя сана,
назначения на духовную должность,
или освобождения от духовной должности.
Вмешательство любого государственного органа или его представителей в эти процессы является антиконституционным и противоправным», – продолжает Мелоян.
Она приводит и цитату из заявления священнослужителей Масиацотнской епархии Армянской Апостольской церкви:
«В этом контексте вмешательство государственной власти и наделение светскими лицами мнимым духовным статусом приведет к осквернению Святых Таинств и святынь. С другой стороны, наше служение под началом лица, лишенного иерархической степени, может поставить нас и наших верующих перед угрозой канонического отлучения».