Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպումը սկսեց մեկ րոպե լռությամբ՝ հարգելով երկրի գերագույն առաջանորդի ու ամերիկա-իսրայելական հարձակման հետևանքով մյուս զոհվածների հիշատակը։
Այնուհետև իրանցի դիվանագետը ԱՄՆ ու Իսրայելի հարձակումն իր երկրի դեմ հարձակումը որակեց անհանդուրժելի ու ոչ մի արդարացում չունեցող, որն ուղղված է Իրանի ու դրա տարածքային ամբողջականության դեմ։
«Սա տեղի ունեցած այն պայմաններում, երբ Իրանի Իսլամկան Հանրապետությունը ներկայացրել էր իր թափանցիկ, օպերատիվ, ճշգրիտ ու իրականանալու մեծ շանսեր ունեցող առաջարկներն ԱՄՆ-ին ու այն դեպքում, երբ Իրանը ցուցաբերում էր առավելագույն բարի կամք այդ բանակցություններում հաջողություն գրանցելու համար»,-ասաց դեսպանը։
Դիվանագետը նշեց, այս երկրներին հարձակման հետևանքով զոհվել է Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդը, որն իր ողջ կյանքն անցկացրել է բռնարարների դեմ պայքարի ճանապարհին։
«Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդը, իրապես, մի պատմական, բացառիկ կերպար էր Իրանի ժամանակակից պատմության մեջ, բացառիկ մի անձնավորություն, որն իսկապես սիրում էր Իրանը, և որպես քաջարի տղամարդ զոհվեց իր երկրի պաշտպանության գործում։ Նա շատ դրական վերաբերմունք ուներ հայ ժողովրդի, Հայաստանի ու Իրանում ապրող հայերի նկատմամբ, նա բազմիցս խոսել է ի աջակցություն Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ու ինքնիշխանության, կարող ենք ասել, որ Հայաստանն ու հայերը վայելում էին Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդի աջակցությունը»,-ասաց դեսպանը։
Դիվանագետն ընդգծեց, որ հոգևոր առաջնորդի նահատակությունը ծանր վիշտ է Իրան ու Իրանի ժողովրդի համար, սակայն Իրանն ունի կամք, ամուր որգի՝ ձգտելու Իրանի նպատակներին։
«Իրական գաղափարներն ու ձգտումները չեն վերանում մարդկանց մահանալու հետևանքով, սա է, որ չկարողացան հասկանլ թե սիոնստական, թե Թրամփի ռեժիմները։ Ցանկանում եմ նշել, որ Իրանում ոչ մի վակուում չի ձևավորվել»,-նշեց դեսպանը՝ ավելացնելով, որ շուտով ականատես կլինենք հոգևոր նոր առաջնորդի ընտրությանը։

Чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Халил Ширголами начал встречу с журналистами в Ереване 2 марта с минуты молчания, почтив память Верховного лидера ИРИ аятоллы Али Хаменеи и других погибших в результате атаки США и Израиля.
Затем иранский дипломат охарактеризовал атаку США и Израиля против его страны как неприемлемую и не имеющую какого-либо оправдания, направленную против Ирана и его территориальной целостности.
«Это произошло в условиях, когда Исламская Республика Иран представила США свои прозрачные, оперативные, точные и имеющие высокие шансы на реализацию предложения, демонстрируя максимальную добрую волю для достижения успеха на переговорах», – отметил посол.
Дипломат подчеркнул, что в результате нападения этих стран погиб лидер Ирана аятолла Али Хаменеи, который всю свою жизнь посвятил борьбе против агрессоров.
«Верховный лидер Ирана был поистине исторической и исключительной фигурой в современной истории страны, выдающейся личностью, искренне любил Иран и погиб как храбрый мужчина, защищая свою Родину. У него было очень позитивное отношение к армянскому народу, Армении и армянам, проживающим в Иране, он неоднократно высказывался в поддержку территориальной целостности и суверенитета Армении. Можно сказать, что Армения и армяне пользовались поддержкой Верховного лидера Ирана», – заявил посол.
Дипломат отметил, что гибель Верховного лидера является тяжелой утратой для Ирана и иранского народа, однако страна обладает волей и твердым намерением продолжать движение к своим целям.
«Истинные идеи и стремления не исчезают со смертью людей – этого не смогли понять ни сионистский режим, ни режим Трампа. Хочу подчеркнуть, что в Иране не возникло какого-либо вакуума», – сказал посол, добавив, что в ближайшее время будет избран новый духовный лидер.
В ночь на 1 марта стало известно о смерти верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи. Ему было 86 лет. Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани заявил, что обязанности верховного лидера Ирана до избрания преемника погибшего аятоллы Али Хаменеи возьмет на себя руководящий совет. Никол Пашинян выразил соболезнования президенту Ирана Масуду Пезешкиану в связи с гибелью верховного руководителя республики.