Իրանի գահընկեց շահի որդու ուղերձն այնքան օդիոզ էր, որ նույնիսկ նրա «փռշտալը» եթեր տվող ալիքը, խուսափեց այն տարածելուց. Իրանագետ
11:07 04/03/2026
«Երեկ Իրանի ԻՀՊԿ-ի ռազմական գործողությունների  հաղորդագրությունների մեջ կար մի ուշագրավ կտոր՝ Իրաքի հյուսիսում հրթիռային հարվածներ են հասցվել ահաբեկչական խմբավորումների։ Թեև ուղղակի չի նշվել, թե դրանք կոնկրետ ինչ խմբավորումներ են, բայց  գրեթե կասկած չկա, որ խոսքը գնում է ինչ-որ քրդական ուժերի մասին։ Հենց երեկ ամերիկյան «CNN»-ի թղթակիցը հայտնել է, որ ըստ տեղեկությունների՝ ԿՀՎ-ն Իրաքյան Քրդստանի տարածքում զինում է քրդական խմբավորումներին՝ Իրան ցամաքային ներխուժման նպատակով»,-գրում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նա մանրամասնում է՝ պատերազմի առաջին իսկ օրից տեղեկություներ կան, որ Իրանի դեմ հարվածների նկատելի մասը կենտրոնացած են նաև այս երկրի արևմտյան սահմանների երկայնքով մեկ՝ սահմանապահ հենակետերի և ենթակառուցվածքների վրա։
«Երեկ Իրանի գահընկեց շահի որդին հատուկ ուղերձով թվարկեց Իրանի բոլոր արևմտյան սահմանային նահանգները և դրանցում բնակվող խոշոր քրդական ցեղամիավորումները, կոչ անելով նրանց ապստամբել։ Այս ելույթն այնքան օդիոզ էր, որ նույնիսկ նրա, պատկերավոր ասած, «փռշտալը» եթեր տվող «Iran International» ալիքը, խուսափեց այն տարածելուց։
Համացանցում տարածված Իրանի արևմտյան քրդաբնակ տարածքների քարտեզը  (տեղանունները քրդական տարբերակով են), որի վրա ցույց են տրված իսրայելական և ամերիկյան հարվածները տեղի իրանական սահմանապահ և ռազմական ենթակառուցվածքներին, ուղղակի խոսուն է։
Կասկած չկա, որ ռազմական գործողությունների ետնաբեմում բավական ակտիվորեն առաջ է մղվում նաև Իրանի մասնատման ծրագիր»,-նշում է Վարդան Ոսկանյանը։

Вардан Восканян: Нет сомнений, что за кулисами военных действий весьма активно продвигается также программа раздробления Ирана
13:58 04/03/2026
3 марта в сообщениях о военных операциях КСИР Ирана была одна примечательная деталь: ракетные удары нанесены по террористическим группировкам на севере Ирака. Хотя прямо не указано, о каких именно группировках идет речь, однако почти нет сомнений, что речь идет о каких-то курдских силах, написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
«Как раз вчера корреспондент американского CNN сообщил, что, по имеющимся сведениям, ЦРУ вооружает курдские группировки на территории Иракского Курдистана – с целью наземного вторжения в Иран.
С первого же дня войны есть сведения, что заметная часть ударов по Ирану сосредоточена также вдоль его западных границ – по пограничным опорным пунктам и инфраструктуре.
Вчера сын свергнутого иранского шаха Реза Пехлеви специальным обращением перечислил все западные пограничные провинции Ирана и проживающие там крупные курдские объединения, призвав их к восстанию.
Это выступление было столь одиозным, что даже канал „Iran International“, который дает в эфир каждый его чих, воздержался от его трансляции.
Распространенная в Сети карта западных курдонаселенных территорий Ирана (топонимы на курдском варианте), на которой отмечены израильские и американские удары по иранским пограничным и военным объектам на этой территории, весьма красноречива.
Нет сомнений, что за кулисами военных действий весьма активно продвигается также программа раздробления Ирана», – указал Восканян.