Զախարովան շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին ու ռուսաստանցիներին կոչ արել լքել Իրանը
Ռուսաստանի ԱԳն պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իր գոհունակությունն է հայտնել Հայաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքմենստանի իշխանություններին՝ Իրանից ցամաքային ճանապարհով ռուսաստանցիների անվտանգ դուրսբերումն ապահովելու համար։
«Մենք վճռական կերպով հորդորում ենք ռուսաստանցիներին զերծ մնալ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն մեկնելուց: Մենք խորհուրդ ենք տալիս Իրանում գտնվողներին հնարավորինս արագ լքել երկիրը»,-ընդգծել է Զախարովան:
Իրանի շուրջ իրավիճակի սրման ֆոնին ՌԴ քաղաքացիները շարունակում են հատել հայ-իրանական սահմանը Նուրդուզ-Ագարակ անցակետով, իրանա-ադրբեջանական սահմանը՝ Աստարայի, իսկ իրանա-թուրքմենական սահմանը՝ Սերախս անցակետով։

Захарова поблагодарила Армению за содействие выезду российских граждан из Ирана
Официальный представитель МИД России Мария Захарова выразила благодарность властям Армении, Азербайджана и Туркменистана за содействие в обеспечении безопасного и беспрепятственного выезда российских граждан из Ирана через сухопутные границы.
«Мы настоятельно рекомендуем россиянам воздержаться от поездок в Исламскую Республику. Тем, кто уже находится в Иране, советуем максимально оперативно покинуть страну», — подчеркнула Захарова.
На фоне эскалации ситуации вокруг Ирана продолжается переход российскими гражданами ирано-армянской границы через пропускной пункт «Нурдуз/Агарак», ирано-азербайджанской границы через пропускной пункт «Астара» и ирано-туркменской границы через пропускной пункт «Серахс».
Накануне, 3 марта, в посольстве России в Армении сообщили, что 31 российский гражданин прибыл в Армению из Ирана через контрольно-пропускной пункт (КПП) «Нурдуз – Агарак».