Ամերիաբանկը` առաջին հայկական ընկերությունը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի 100 խոշորագույն ընկերությունների ցանկում` որպես LFG ֆինանսական խմբի անդամ
09:55 05/03/2026
Ամերիաբանկը` որպես Lion Finance Group (LFG) միջազգային ֆինանսական խմբի մաս, ներառվել է աշխարհի առաջատար բորսաներից մեկի` Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի (London Stock Exchange) FTSE 100 ինդեքսում։ Այսպիսով, որպես LFG խմբի անդամ` Ամերիաբանկն առաջին հայկական հաստատությունն է, որն ընդգրկվում է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի 100 խոշորագույն ընկերությունների շարքում` խմբի շուկայական կապիտալիզացիայի մեծության շնորհիվ:
2006թ-ից Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված լինելով՝ LFG ֆինանսական խումբն ընդգրկվում է FTSE 100 ինդեքսում Ամերիաբանկի՝ խմբին միանալուց շուրջ երկու տարի անց։ Սա վկայում է Ամերիաբանկի` խմբում ընդգրկվելու ռազմավարական նշանակության և խմբի ընդհանուր զարգացման մեջ ունեցած էական ներդրման մասին։
LFG խումբն ինդեքսին պաշտոնապես կմիանա 2026թ. մարտի 20-ին՝ շուկաների փակումից հետո: Փոփոխությունն ուժի մեջ կմտնի 2026թ. մարտի 23-ին։ FTSE 100 ինդեքսում ընդգրկված են այնպիսի առաջատար միջազգային ընկերություններ ֆինանսական և այլ ոլորտներից, ինչպիսիք են HSBC-ն (HSBA), Barclays-ը (BARC), Lloyds Banking Group-ը (LLOY), Rolls-Royce Holdings-ը (RR), Unilever-ը (ULVR), Coca-Cola-ն (CCH, CCEP), AstraZeneca-ն (AZN)  և այլն: Իր շուկայական արժեքով LFG-ն առաջ է անցել այնպիսի ընկերություններից, ինչպիսիք են Burberry-ն (BRBY) և EasyJet-ը (EZJ):
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն ընդգծում է իրադարձության կարևորությունը ոչ միայն բանկի և խմբի, այլև տարածաշրջանի և Հայաստանի համար:
«Սա կարևոր ազդակ է միջազգային ներդրողների վստահության տեսանկյունից: Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի այս ինդեքսում ներառվելը նշանակում է, որ միջազգային ներդրումային մասնագիտական համայնքը բարձր է գնահատել մեր զարգացման ռազմավարությունը և դրա իրականացման շնորհիվ գրանցված արդյունքները: Ընդհանուր առմամբ, FTSE 100-ում ընդգրկվելը նպաստում է Հայաստանի տեսանելիության ու հեղինակության բարձրացմանը։ Այս կարևոր ձեռքբերման առիթով ցանկանում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել մեր թիմին մեծ նվիրումի ու պրոֆեսիոնալիզմի, ինչպես նաև հաճախորդներին ու գործընկերներին` վստահության և համագործակցության համար»,- ասել է նա։
«FTSE 100 ինդեքսում ընդգրկվելը թիմերի հետևողական աշխատանքի արդյունքում ստեղծված արժեքի պաշտոնական ճանաչումն է։ Այս նվաճումն ընդգծում է Lion Finance Group-ի ռազմավարության հզորությունը, ինչպես նաև նրա նորարարական, տեխնոլոգիաների վրա հիմնված և հաճախորդակենտրոն մոտեցումը թե' հայկական, թե' վրացական շուկաներում։ Ես կարծում եմ, որ այս ձեռքբերումը կամրապնդի միջազգային ներդրողների հետաքրքրությունը խմբի նկատմամբ և կնպաստի նոր ներդրումների ներգրավմանը։ Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր թիմի բոլոր անդամներին, որոնց պրոֆեսիոնալիզմը և համատեղ ջանքերը հնարավոր դարձրին մեր ընդգրկումը FTSE 100 ինդեքսում», - նշել է Lion Finance Group-ի գործադիր տնօրեն Արչիլ Գաչեչիլաձեն։
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։  Ամերիաբանկը, որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Америабанк стал первой армянской компанией, включённой в список 100 крупнейших компаний Лондонской фондовой биржи, в составе Lion Finance Group
Америабанк, в составе международной финансовой группы Lion Finance Group (LFG), включён в индекс FTSE 100 одной из ведущих мировых бирж — Лондонской фондовой биржи.
Таким образом, как член группы LFG, Америабанк стал первой армянской организацией, представленной среди 100 крупнейших компаний Лондонской фондовой биржи, благодаря размеру рыночной капитализации группы.
Находясь в листинге Лондонской фондовой биржи с 2006г., LFG была включена в индекс FTSE 100 спустя два года после присоединения Америабанка к группе. Это свидетельствует о стратегической значимости вхождения Америабанка в группу и о его существенном вкладе в ее общее развитие.
Lion Finance Group официально присоединится к индексу 20 марта 2026г. после закрытия торгов; изменение вступит в силу 23 марта 2026г.
В индекс FTSE 100 входят ведущие международные компании финансового и других секторов, такие как HSBC (HSBA), Barclays (BARC), Lloyds Banking Group (LLOY), Rolls-Royce Holdings (RR), Unilever (ULVR), Coca-Cola (CCH, CCEP), AstraZeneca (AZN) и другие. По размеру рыночной капитализации Lion Finance Group опережает такие компании, как Burberry (BRBY) и easyJet (EZJ).
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян отметил важность события не только для банка и группы, но и для региона и Армении:
«Это важный сигнал с точки зрения доверия международных инвесторов. Включение в данный индекс Лондонской фондовой биржи означает, что международное инвестиционное сообщество высоко оценило как нашу стратегию, так и результаты её реализации. В целом, вхождение в состав FTSE 100 способствует повышению видимости и репутации Армении. В связи с этим важным достижением хочу выразить особую благодарность нашей команде за преданность делу и профессионализм, а также нашим клиентам и партнёрам — за доверие и сотрудничество», — заявил он.
«Включение в индекс FTSE 100 — это официальное признание ценности, созданной нами в результате последовательной работы. Это достижение подчёркивает силу стратегии Lion Finance Group, а также её инновационный, технологичный и клиентоориентированный подход на рынках Грузии и Армении. Уверен, что это признание ещё больше усилит интерес международных инвесторов к группе и будет способствовать привлечению новых инвестиций. Хочу поблагодарить каждого члена нашей команды, чей профессионализм и коллективные усилия сделали возможным наше вхождение в индекс FTSE 100», — отметил генеральный директор Lion Finance Group Арчил Гачечиладзе.
Америабанк является ведущим финансово-технологическим учреждением Армении и играет важную роль в экономике страны. В рамках стратегии цифровой трансформации банк внедряет и постоянно совершенствует уникальные для рынка продукты, услуги и инновационные платформы, призванные удовлетворить финансовые и нефинансовые потребности клиентов.