Ամերիաբանկը` առաջին հայկական ընկերությունը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի 100 խոշորագույն ընկերությունների ցանկում` որպես LFG ֆինանսական խմբի անդամ
09:55 05/03/2026
Ամերիաբանկը` որպես Lion Finance Group (LFG) միջազգային ֆինանսական խմբի մաս, ներառվել է աշխարհի առաջատար բորսաներից մեկի` Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի (London Stock Exchange) FTSE 100 ինդեքսում։ Այսպիսով, որպես LFG խմբի անդամ` Ամերիաբանկն առաջին հայկական հաստատությունն է, որն ընդգրկվում է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի 100 խոշորագույն ընկերությունների շարքում` խմբի շուկայական կապիտալիզացիայի մեծության շնորհիվ:
2006թ-ից Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված լինելով՝ LFG ֆինանսական խումբն ընդգրկվում է FTSE 100 ինդեքսում Ամերիաբանկի՝ խմբին միանալուց շուրջ երկու տարի անց։ Սա վկայում է Ամերիաբանկի` խմբում ընդգրկվելու ռազմավարական նշանակության և խմբի ընդհանուր զարգացման մեջ ունեցած էական ներդրման մասին։
LFG խումբն ինդեքսին պաշտոնապես կմիանա 2026թ. մարտի 20-ին՝ շուկաների փակումից հետո: Փոփոխությունն ուժի մեջ կմտնի 2026թ. մարտի 23-ին։ FTSE 100 ինդեքսում ընդգրկված են այնպիսի առաջատար միջազգային ընկերություններ ֆինանսական և այլ ոլորտներից, ինչպիսիք են HSBC-ն (HSBA), Barclays-ը (BARC), Lloyds Banking Group-ը (LLOY), Rolls-Royce Holdings-ը (RR), Unilever-ը (ULVR), Coca-Cola-ն (CCH, CCEP), AstraZeneca-ն (AZN)  և այլն: Իր շուկայական արժեքով LFG-ն առաջ է անցել այնպիսի ընկերություններից, ինչպիսիք են Burberry-ն (BRBY) և EasyJet-ը (EZJ):
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն ընդգծում է իրադարձության կարևորությունը ոչ միայն բանկի և խմբի, այլև տարածաշրջանի և Հայաստանի համար:
«Սա կարևոր ազդակ է միջազգային ներդրողների վստահության տեսանկյունից: Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի այս ինդեքսում ներառվելը նշանակում է, որ միջազգային ներդրումային մասնագիտական համայնքը բարձր է գնահատել մեր զարգացման ռազմավարությունը և դրա իրականացման շնորհիվ գրանցված արդյունքները: Ընդհանուր առմամբ, FTSE 100-ում ընդգրկվելը նպաստում է Հայաստանի տեսանելիության ու հեղինակության բարձրացմանը։ Այս կարևոր ձեռքբերման առիթով ցանկանում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել մեր թիմին մեծ նվիրումի ու պրոֆեսիոնալիզմի, ինչպես նաև հաճախորդներին ու գործընկերներին` վստահության և համագործակցության համար»,- ասել է նա։
«FTSE 100 ինդեքսում ընդգրկվելը թիմերի հետևողական աշխատանքի արդյունքում ստեղծված արժեքի պաշտոնական ճանաչումն է։ Այս նվաճումն ընդգծում է Lion Finance Group-ի ռազմավարության հզորությունը, ինչպես նաև նրա նորարարական, տեխնոլոգիաների վրա հիմնված և հաճախորդակենտրոն մոտեցումը թե' հայկական, թե' վրացական շուկաներում։ Ես կարծում եմ, որ այս ձեռքբերումը կամրապնդի միջազգային ներդրողների հետաքրքրությունը խմբի նկատմամբ և կնպաստի նոր ներդրումների ներգրավմանը։ Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր թիմի բոլոր անդամներին, որոնց պրոֆեսիոնալիզմը և համատեղ ջանքերը հնարավոր դարձրին մեր ընդգրկումը FTSE 100 ինդեքսում», - նշել է Lion Finance Group-ի գործադիր տնօրեն Արչիլ Գաչեչիլաձեն։
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։  Ամերիաբանկը, որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Ameriabank Becomes the First Armenian Company in the List of the 100 Largest Companies on the London Stock Exchange as a Member of Lion Finance Group
10:05 05/03/2026
Ameriabank as part of Lion Finance Group (LFG), has been included in the FTSE 100 index of one of the world’s leading stock exchanges, the London Stock Exchange.
Thus, as a member of LFG, Ameriabank is the first Armenian institution to be included in the top 100 on the London Stock Exchange, owing to the size of the Group’s market capitalization.
Having been listed on the London Stock Exchange since 2006, the Group’s inclusion in the FTSE 100 index takes place within two years after Ameriabank joined LFG. This testifies to the strategic importance of Ameriabank’s inclusion in the Group and to its significant contribution to the Group’s overall development.
Lion Finance Group will officially join the index on March 20, 2026, after the market closes, with the change taking effect on March 23, 2026. The FTSE 100 index includes such leading international companies from the financial and other sectors as HSBC (HSBA), Barclays (BARC), Lloyds Banking Group (LLOY), Rolls-Royce Holdings (RR), Unilever (ULVR), Coca-Cola (CCH, CCEP), AstraZeneca (AZN), and others. By its market capitalization, Lion Finance Group has surpassed such companies as Burberry (BRBY) and EasyJet (EZJ).
Artak Hanesyan, Chief Executive Officer of Ameriabank, emphasized the importance of the event not only for the Bank and the Group, but also for the region and Armenia:
“This is an important milestone and a strong signal in terms of international investor confidence. Being included in this London Stock Exchange index means that the international investor community has highly acknowledged both our strategy and the results delivered through its execution. Overall, inclusion in the FTSE 100 contributes to raising Armenia’s visibility and reputation. On this significant occasion, I would like to express special thanks to our team for their dedication and professionalism, as well as to our clients and partners for their trust and collaboration,” he said.
“Inclusion in the FTSE 100 index is the official recognition of the value our teams have created. This achievement highlights the strength of Lion Finance Group’s strategy, as well as its innovative, technology-driven and customer-centric approach across both the Georgian and Armenian markets. I believe this recognition will further strengthen international investor interest in the Group and support the attraction of new investments. I would like to thank every member of our team, whose professionalism and collective efforts made our inclusion in the FTSE 100 index possible,” - stated Archil Gachechiladze, CEO of Lion Finance Group.
Ameriabank is a leading financial and technology company in Armenia, a major contributor to the Armenian economy. In pursuit of digital transformation, the Bank has implemented unique products, services and innovative platforms designed to meet the diverse financial and non-financial needs people have today and keeps on improving them. Being a dynamically developing fintech environment, Ameriabank offers comprehensive solutions to improve the quality of life.