Ես չեմ հիշում, որ երբևէ ասած լինեմ՝ գնում ենք Արևմուտք, մենք ՌԴ հետ հարաբերություններ վատացնելու խնդիր չունենք, չենք ունեցել, չենք ունենալու. Փաշինյան
«Ես չեմ հիշում, որ երբևէ ասած լինեմ՝ գնում ենք Արևմուտք։ Սովորաբար ասում եմ՝ մենք ոչ մի տեղ էլ չենք գնում»,- կառավարությունում ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանն ընդունել է Հայաստանի՝ ԵՄ-ին անդամագրվելու գործընթաց սկսելու մասին օրենք։
«Մենք, բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար, դեռևս ճանապարհի այն կետում չենք, որպեսզի ռուսական ռազմաբազան մեր տեսադաշտը փակելիս լինի։ Երբ տեսնենք, որ ռուսական ռազմաբազան մեր տեսադաշտը փակում է, այդ ժամանակ կմտածենք՝ ոնց շարժվենք, որ տեսադաշտի խնդիր չունենք»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը ՌԴ հետ հարաբերություններ վատացնելու խնդիր չունի, չի ունեցել, չեն ունենալու. «Մենք խնդիր չենք ունեցել, չունենք, չենք ունենու ՌԴ շահերին վնասելու։ Մենք խնդիր ենք ունեցել, ունենք և միշտ կունենանք առաջնորդվել բացառապես Հայաստանի պետական շահերով»։

«Я не помню, чтобы когда-либо говорил о курсе на Запад. Обычно я говорю: “Мы никуда не идем”», – заявил Никол Пашинян на брифинге в правительстве 5 марта.
Он напомнил, что Армения приняла закон «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз».
«К счастью или, может быть, к несчастью, мы пока не достигли такой точки, чтобы российская военная база перекрывала нам поле зрения. Когда мы увидим, что российская военная база закрывает нам обзор, тогда будем думать, как действовать, чтобы не было проблем с полем зрения», – сказал Пашинян.
Он отметил, что у Армении нет задачи ухудшать отношения с Россией, ее не было и не будет. «У нас не было, нет и не будет намерения наносить ущерб интересам РФ. Мы всегда будем руководствоваться исключительно государственными интересами Армении».