Ֆարմանյան. Րոպե առաջ պետք է Նիկոլին հեռացնել վարչապետի պաշտոնից
«Ժամ առաջ, րոպե առաջ պետք է Նիկոլին հեռացնել վարչապետի պաշտոնից»,-նման պնդում է  անում ԱԺ նախկին պատագամավոր Սամվել Ֆարմանյանը;
Նրա խոսքով, նա այս օրհասական իրավիճակում ավելի մեծ սպառնալիք է Հայաստանի գոյության ու հայ ժողորդի անվտանգության համար, քան մեզ մոտեցող սարսափելի ցունամին: Ադրբեջանն ու Թուրքիան, կարծես, ներքաշվում են Իրանի դեմ գործողություններում՝ դրանից բխող հավանական սցենարներով:
«Ընդդիմությու՛ն, իրար գլուխ եկեք, շատ արագ վարչապետի ընդունելի միասնական թեկնածու առաջադրեք ու ԱԺ-ում իմպիչմենտի միջոցով հեռացրեք Նիկոլին: Ի՞նչ ընտրություն: Ի՞նչ հունիս: Մինև հունիս ի՞նչ է մնալու՝ երկրից, ձեզնից...
Արագ համախմբվեք բոլորով, ձևավորեք ազգային համերաշխության «ձվերով» կառավարություն. թող Հայաստանը գոնե գոյության շանս ստանա:
Անիծյալ լինեք, եթե անգամ նման օրհասական իրավիճակում թացը չորից չեք տարբերելու ու նիկոլից ավելի նիկոլ եք լինելու»,-գրում է քաղաքական գործիչը։

Former Armenian lawmaker Samvel Farmanyan on Thursday called for the immediate removal of Prime Minister Nikol Pashinyan from power, urging opposition forces to unite behind a single candidate and impeach him.
In a Facebook post, Farmanyan argued that Pashinyan poses a greater threat to Armenia’s statehood and national security than external challenges facing the country.
He cited rising regional tensions, claiming that Azerbaijan and Turkey appear to get involved in military operations against Iran, and warned of possible consequences for Armenia.
Farmanyan called on opposition parties to “come together immediately”, nominate a joint candidate for prime minister and remove Pashinyan through impeachment in the National Assembly.
“What elections? What June?” he wrote, dismissing the prospect of waiting for scheduled political processes and questioning what would remain of the country by then.
He urged the swift formation of a government of “national accord” to give Armenia “at least a chance to survive”.