Թրամփն ընտրություն է կատարել Մեսսիի և Պելեի միջև
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը հյուրընկալել է MLS-ի ընթացիկ մրցաշրջանի չեմպիոն «Ինտեր Մայամիի» պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա է եղել արգենտինացի հարձակվող Լիոնել Մեսսին։
«Ես հպարտությամբ եմ ողջունում Լիոնել Մեսսիին Սպիտակ տանը։ Լեո, իմ որդին քո մեծ երկրպագուն է։ Նա կարծում է, որ դու հզոր մարդ ես։ Շնորհակալություն եմ հայտնում, որ այսօր այստեղ ես», - Սպիտակ տան սոցիալական ցանցերի հաղորդմամբ, ասել է Թրամփը։
Հանդիպման ժամանակ Թրամփը համեմատություն է անցկացրել 38-ամյա արգենտինացու և լեգենդար բրազիլացի Պելեի միջև.
«ԱՄՆ-ում Մեսսին ապացուցեց, որ իսկական չեմպիոն է՝ նվաճելով MLS-ի տիտղոսը։ Շատերն ասում են, որ Պելեն շատ ուժեղ ֆուտբոլիստ էր։ Ո՞վ է ավելի լավը՝ Մեսսին, թե՞ Պելեն։ Ես քվեարկում եմ Լիոնելի օգտին»։
Մեսսին միացել է «Ինտեր Մայամիին» 2023 թվականին։
38-ամյա աստղային հարձակվողի պայմանագիրը ակումբի հետ ուժի մեջ է մինչև 2028 թվականի դեկտեմբերի վերջը։ Նրա շուկայական արժեքը կազմում է 15 միլիոն եվրո։

Messi and Inter Miami meet Trump at White House
Lionel Messi was honoured by US President Donald Trump at the White House on Thursday, after winning the MLS Cup with Inter Miami last year. In a lavish ceremony, Trump announced, "It's my distinct privilege to say what no American president has ever had the chance to say before: ‘Welcome to the White House, Lionel Messi.'"
Trump also revealed that his 19-year-old son Barron idolises the Argentine superstar. He also name-dropped Cristiano Ronaldo, who had visited the White House last year. "My son said, ‘Dad, you know who's going to be there today?' I said, ‘No, I got a lot of things going on today.'"
"He said ‘Messi!' He's a big fan of yours. He thinks you're just a great person. And I think you got to meet a little while ago. So he's a big soccer fan, but he's a tremendous fan of yours. And a gentleman named Ronaldo. Cristiano is great. You're great."
Showcasing his football knowledge, Trump also asked everyone who was better, Messi or Pele. "You may be better than Pele."
He asked, "Who's better?"
Even Luis Suarez was present in the White House. Among the attendees were MLS Commissioner Don Garber, who sat next to Andrew Giuliani, head of the White House's World Cup task force. Retired baseball star Alex Rodriguez was also present. Inter Miami are the first MLS team to be invited to the White House during Trump's two tenures as president.
Praising the Inter Miami team, Trump also made Rodrigo De Paul blush by calling out his name. "Where the hell is Rodrigo?"