Վաղը ցիկլոնը կկորցնի իր ուժը, առաջիկա օրերին ջերմաստիճանի բարձրացում պետք չէ սպասել. Սուրենյան
«Մեր գարունն ուշանում է. եթե անցած տարի այս օրերին Հայաստանի մեծ մասում ցերեկային ժամերին դրական ջերմաստիճան էր, Արարատյան դաշտում, Երևանում հասնում էր  +15-+17 աստիճանի,  այսօր երկրի մեծ մասում ձյուն է տեղում, տարածքի մեծ մասը ձնածածկ է»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում նշում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նա հայտնում է, որ Հայաստանի  առանձին լեռնային բնակավայրերում, օրինակ Ջերմուկում, ձյան բարձրությունը հասնում է 110 սմ։
«Վաղը ցիկլոնը  կկորցնի իր ուժը, տեղումները կլինեն առանձին հատվածներում կարճատև և թույլ։ Մարտի 9-ի ցերեկային ժամերից սկսած մինչև մարտի 13-ը Հայաստանի  ողջ տարածքում կհաստատվի առանց տեղումների եղանակ։ Եղանակի պարզեցմամբ պայմանավորված՝ մարտի 10-ի գիշերը ջերմաստիճանը կնվազի 3-5 աստիճանով։ Առաջիկա 10 օրերին օդի ջերմաստիճանի առանձնապես բարձրացում սպասել պետք չէ։
Սա ունի դրական կողմերը. լեռներում շարունակվում է ձյան կուտակումը, ուշանում է ծառերի ծաղկումը, և որքան ուշանում է, այնքան փոքրանում է ցրտահարման ռիկսը»,- ասում է Սուրենյանը։

Синоптик: Метеорологическая весна в Армении запаздывает, потепления в Армении в ближайшие 10 дней не будет
17:23 07/03/2026
«Наша весна запаздывает. Если в прошлом году в эти дни на большей части территории Армении в дневные часы уже наблюдалась плюсовая температура, а в Араратской долине и Ереване столбики термометров показывали +15…+17 градусов, то сегодня на большей части страны идет снег, значительная территория республики покрыта снежным покровом», – отметил в прямом эфире на Facebook заместитель директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» МОС РА Гагик Суренян.
По его словам, в отдельных горных населенных пунктах Армении, например в Джермуке, высота снежного покрова достигает 110 см.
«Завтра циклон ослабнет, осадки будут лишь в отдельных районах – кратковременными и слабыми. Начиная с дневных часов 9 марта и до 13 марта на всей территории Армении установится погода без осадков. В связи с прояснением погоды 10 марта ночью температура воздуха понизится на 3-5 градусов. В ближайшие 10 дней существенного повышения температуры ожидать не стоит.
У этого есть и положительная сторона: в горах продолжается накопление снега, задерживается цветение деревьев, а чем позже оно начинается, тем меньше риск заморозок», – сказал Суренян.