Հայաստանում մարտի 7-8-ի տեղումներում թթվայնության, անիոնային և կատիոնային կազմի փոփոխություն չեն դիտվել
Մարտի 7-8-ը տեղացած մթնոլորտային տեղումների որակական կազմի ուսումնասիրության համաձայն՝ տեղումներում թթվայնության, անիոնային և կատիոնային կազմի փոփոխություն չեն դիտվել։ Այս մասին հայտնում են ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից՝ արձագանքելով էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում տարածվող որոշ հրապարակումներին կապված «թթվային թունավոր անձրևների հետ»։
Միաժամանակ մարտի 9-11-ը ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանը գտնվելու է հյուսիս-արևելյան օդային հոսանքների ազդեցության գոտում, իսկ մարտի 12–20-ը հանրապետությունում հիմնականում կգերակշռեն հարավ-արևմտյան հոսանքները, որոնք ձևավորվում են Միջերկրական ծովի ավազանում։ Մթնոլորտային գործընթացների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առաջիկա օրերին Իրանի տարածքից դեպի ՀՀ օդային հոսանքների ներթափանցում չի կանխատեսվում։ Հարավային ցիկլոնների ներթափանցումը ՀՀ տարածք հիմնականում դիտվում է Իրաքի շրջաններից, այլ ոչ թե Իրանից, նման ցիկլոնների ներթափանցում մեր տարածաշրջան լինում է խիստ հազվադեպ։
ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ առաջիկա 10 օրերին Իրանի տարածքում նկատվում է օդային հոսանքների արևմուտք-արևելք տեղաշարժ, այսինքն օդային զանգվածները Իրանի տարածքից տեղաշարժվում են դեպի Թուրքմենստան։
ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից իրականացվում է մթնոլորտային պայմանների մշտադիտարկում և առաջին իսկ փոփոխությունների դեպքում հասարակությունը տեղեկացված կլինի։

Воздушные массы из Ирана уходят в сторону Туркменистана, а не Армении. Заявление
По результатам исследования качественного состава атмосферных осадков, выпавших 7-8 марта, изменений кислотности, анионного и катионного составов в осадках не зафиксировано. Об этом сообщили в ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении, комментируя некоторые публикации в электронных СМИ о так называемых «кислотных токсичных дождях».
«В то же время в период с 9 по 11 марта Армения будет находиться в зоне влияния северо-восточных воздушных потоков, а 12-20 марта на территории республики преимущественно будут преобладать юго-западные потоки, формирующиеся в бассейне Средиземного моря.
Анализ атмосферных процессов показывает, что в ближайшие дни проникновение воздушных потоков с территории Иран в Армению не прогнозируется. Проникновение южных циклонов на территорию республики в основном наблюдается из районов Ирака, а не из Ирана, и такие циклоны попадают в наш регион крайне редко», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что в ближайшие 10 дней над территорией Ирана наблюдается перемещение воздушных потоков с запада на восток – то есть воздушные массы смещаются из Ирана в сторону Туркменистана.
В центре подчеркнули, что осуществляется постоянный мониторинг атмосферных условий, и в случае любых изменений общественность будет незамедлительно проинформирована.
Жителей призывают следить только за официальной информацией, публикуемой ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга».