Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) ուշադիր հետևում է Իրանում տիրող իրավիճակին։ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից երկրի հյուսիսում և արևմուտքում գտնվող իրանական նավթի պահեստների վրա հարվածներից հետո ԱՀԿ-ն մտահոգված է թթվային անձրևի վտանգով։
ԱՀԿ-ի խոսնակ Քրիստիան Լինդմայերը հաստատել է Իրանի կառավարության առաջարկությունները քաղաքացիների համար։ Իրանի իշխանությունները խորհուրդ են տալիս քաղաքացիներին հնարավորության դեպքում խուսափել դրսում լինելուց։
«Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետևել իրավիճակին և աջակցել Իրանի ղեկավարությանը հանրային առողջապահության վերաբերյալ առաջարկություններով»,- Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, ասել է նա։
Լինդմայերի խոսքով, թթվային անձրևը կարող է մաշկի այրվածքներ առաջացնել։ Հետևաբար, թթվային անձրևի ժամանակ լավագույն տարբերակն է խուսափել դրսում լինելուց։ Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերությունը մարտի 8-ին թթվային անձրևի մասին նախազգուշացում էր հրապարակել։

За обстановкой в Иране внимательно наблюдает Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ). После ударов США и Израиля по иранским нефтехранилищам на севере и западе страны в ВОЗ опасаются выпадения кислотных дождей, пишет Вести.Ру.
ВОЗ подтвердила рекомендации иранских властей для граждан, отметил официальный представитель организации Кристиан Линдмайер. Иранские власти советуют гражданам страны по возможности избегать выхода на улицу.
По его словам, кислотные дожди могут вызывать ожоги на коже. Поэтому пребывания на улице во время кислотного дождя стоит избежать. Предупреждение о возможности кислотных осадков выпустило 8 марта иранское общество Красного Полумесяца.
США и Израиль начали военную операцию против Ирана 28 февраля. В первый же день в результате ракетного удара по резиденции был убит верховный лидер Ирана (рахбар) 88-летний аятолла Али Хаменеи.