Պատրաստ ենք Կոռնիձոր-Գորիս-Երասխ երթուղիով ապահովել Ադրբեջանի ու Նախիջևանի միջև ավտոմոբիլային կապը. Փաշինյան
16:27 11/03/2026
«Հայաստանը պատրաստ է առկա ենթակառուցվածքներով Կոռնիձոր-Գորիս-Եղեգնաձոր-Երասխ երթուղիով ապահովել Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների ու Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև ավտոմոբիլային կապը»,-ելույթ ունենալով ԵԽ-ում՝ պաշտոնապաես հայտարարեց Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ իր այս հայտարարությունը որևէ նպատակ չունի ձգձգել, մոռացության մատնել Վաշինգտոնի  պայմանավորվածությունները։
«Մենք այս առաջարկն անում ենք, քանի որ ինչպես ինքներս ենք մի փոքր այլընտրանքային տարբերակներով օգտվում Ադրբեջանի երկաթուղուց, ինչպես Ադրբեջանն է սպասում դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն կապի հաստատմանը, այնպես էլ մենք ենք սպասում Նախիջևանի միջոցով Հայաստանի հարավի ու հյուսիսի երկաթուղային կապի հաստատմանը։ Սա Հայաստանի համար այլընտրանք չունի, քանի որ Հայաստանի լեռնային ռելիեֆը թույլ չի տալիս երկաթուղային կապ ունենալ երկրի հարավի ու հյուսիսի միջև»,-հայտարարեց Փաշինյանը։

Пашинян: Готовы обеспечить автомобильное сообщение по маршруту Корнидзор-Горис-Ехегнадзор-Ерасх между Азербайджаном и Нахиджеваном
17:02 11/03/2026
«Армения с существующей инфраструктурой готова обеспечить автомобильное сообщение по маршруту Корнидзор-Горис-Ехегнадзор-Ерасх между западными районами Азербайджана и Нахичеванской автономной республикой», – заявил занимающий пост премьер-министра Армении Никол Пашинян, выступая в Европарламенте.
Он отметил, что данное заявление не преследует цели затягивать или предать забвению договоренности, достигнутые в Вашингтоне.
«Мы выступаем с этим предложением, поскольку, как мы сами в определенной степени пользуемся железной дорогой Азербайджана альтернативными вариантами, так и Азербайджан ожидает установления сообщения с Нахичеванской автономной республикой. Точно так же и мы ожидаем установления железнодорожного сообщения между югом и севером Армении через Нахиджеван.
Для Армении это не имеет альтернативы, поскольку горный рельеф страны не позволяет обеспечить железнодорожную связь между югом и севером республики иным способом», – заявил Никол Пашинян.