Հայոց gեղաuպանnւթյան թանգարանի տնօրենն ազատման դիմում է գրել, սակայն առայժմ որևէ իրավական ակտ չկա
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը ազատման դիմում է գրել, սակայն առայժմ որևէ իրավական ակտ չկա։
«Տնօրենն ազատման դիմում է  գրել, բայց որևէ իրավական ակտ չկա»,- Panorama.am-ին հայտնեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի մամուլի ծառայությունից։
ԿԳՄՍ նախարարությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդն է որոշում  տնօրենի նշանակման ու ազատման հարց։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ «Հրապարակ»-ը գրել էր, որ Էդիտա Գզոյանին ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է աշխատանքից ազատման դիմում գրել. «Սպառնացել է՝ եթե ինքնակամ չգրի, իրենք կազատեն աշխատանքից։
Նախարարությունից, ըստ լուրերի, պաշտոնական պատճառաբանությունը եղել է, իբրև թե Գզոյանը պատշաճ չի վերահսկում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի շինարարությունը, որը ի դեպ, վերջինիս ֆունկցիաների մեջ չի մտնում։
Մեր տեղեկություններով, տնօրենը որոշել է չդիմադրել և դիմումը գրել, բայց կոլեկտիվն ընդվզել է` տնօրենից պահանջել են չշտապել և իրենք նամակ են ուղղել վարչապետին, թե որն է պատճառը, ինչու եք հերթական անգամ տնօրեն փոխում թանգարան- ինստիտուտում: Նամակը վարչապետի գրասենյակից վերահասցեագրել են ԿԳՄՍ նախարարին, իսկ աշխատակիցները մեկ մարդու պես ոտքի են կանգնել եւ ղեկավարին հորդորել չհանձնվել` դիմում չգրել:
Կոլեկտիվում կարծում են, որ Ժաննա Անդրեասյանը որոշել է ազատվել Էդիտա Գզոյանից, քանի որ նա իրենց մարդը չէ և ցանկանում են յուրային նշանակել այս պաշտոնին։ Թերևս ավելի էական է այն, որ Գզոյանը միջազգային հարթակներում ակտիվ է Ցեղասպանության ճանաչման, գիտական հոդվածների տպագրման ուղղությամբ, ինչը այս իշխանությունների սրտով չէ և օր առաջ ցանկանում են ազատվել նրանից և մի ապազգային անձ նշանակել։ Տնօրենի նկատմամբ սեւեռումները, ասում են, հասել են գագաթնակետին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան այցից եւ Ցեղասպանության հուշահամալիր այցից հետո։ Հայտնի է, որ փետրվարի 10-ին Վենսի եւ տիկնոջ՝ Ծիծեռնակաբերդ այցի ընթացքում ՀՀ իշխանություններից որեւէ պաշտոնյա նրանց չուղեկցեց, Ժաննա Անդրեասյանը ձեւական դիմավորեց համալիրի մուտքի մոտ ու անհետացավ՝ թերեւս չնեղացնելու համար իրենց թուրք բարեկամներին։ ԱՄՆ փոխնախագահին և նրա տիկնոջը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր է ուղեկցել տիկին Գզոյանը՝ ներկայացնելով դրա կառուցման պատմությունը»։
Հիշեցնենք, որ Էդիտա Գզոյանը «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի նիստում գաղտնի քվեարկությամբ, միաձայն ՀՑԹԻ տնօրեն էր 2024 թ. փետրվարի 12-ին։

Edita Gzoyan, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation, has submitted resignation, but no formal legal decision regarding her dismissal has yet been issued, it said on Wednesday.
“The director has submitted a resignation letter, but there is currently no legal act,” the press service of the Armenian Genocide Museum-Institute told Panorama.am.
The Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports (MESCS) said that the appointment or dismissal of the foundation director is decided by its board of trustees.
Hraparak reported earlier that MESCS Minister Zhanna Andreasyan had told Gzoyan to step down and warned that she would otherwise be dismissed.
According to the report, the ministry’s stated reason was that Gzoyan had allegedly failed to properly oversee construction work at the Tsitsernakaberd Memorial Complex. Sources cited by the newspaper said that such oversight is not part of the director’s formal responsibilities.
According to the same report, Gzoyan initially chose not to resist and submitted the letter. However, staff members of the Armenian Genocide Museum-Institute objected and urged her not to rush the decision. Employees reportedly sent a letter to the prime minister asking for clarification about the reasons for another leadership change at the institution.
The letter was later forwarded from the prime minister’s office to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Some employees believe the move is politically motivated and aimed at replacing Gzoyan with a preferred candidate. They also say that Gzoyan has been actively promoting the international recognition of the Armenian Genocide and publishing related academic research.
Gzoyan was elected director of the Armenian Genocide Museum-Institute by unanimous secret ballot during a meeting of the foundation’s board of trustees on 12 February 2024.