Թալանի վերադարձ լինելու է, այդ թվում՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք կատարված և կատարվող թալանի. Մեսրոպ Առաքելյան
«Իշխանությունները հերթական անգամ ներկայացնում են նախկինների թալանի վերադարձի թվերը՝ այս անգամ 773 մլն դոլարի գույք ու դրամական միջոցներ, որոնք վերադարձվել են 8 տարվա ընթացքում»,-«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը։
Նա մանրամասնում է՝ մի կողմ թողնենք այն, որ վերադարձվածի ճնշող մասն անշարժ գույք է, և այդ գույքերը փաստացի պետական բյուջեի վրա զրոյական ազդեցություն ունեն, և փորձենք հասկանալ, թե ի վերջո որքան էին թալանել նախկինները։
«1998–2017 թթ․ պետական բյուջեների հանրագումարը կազմել է մոտ 39 մլրդ դոլար, իսկ այսօրվա արժեքով՝ մոտ 170 մլրդ դոլար։ Այսինքն՝ վերադարձված գույքն ու գումարը կազմում են նախկինների կառավարման 20 տարվա բյուջեների ընդամենը 0.5%-ը։
Երբ տեսնում ենք, թե նախկին պաշտոնյաներն ինչպես են զարգացնում իրենց բիզնեսները Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք և վայելում կյանքը, ապա հասկանալի է դառնում, որ թալանի վերադարձը ոչ թե իրականություն է, այլ հերթական չկատարված խոստում։
Թալանի վերադարձ լինելու է, այդ թվում՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք կատարված և կատարվող թալանի»,-նշում է Առաքելյանը։
Նշենք, որ այսօր ՀՀ գլախավոր դատախազության տարածած հաղորդագրության համաձայն 2018-2025 թվականների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության և համայնքների սեփականությանը կամ տիրապետմանն է վերադարձվել շուրջ 291 միլիարդ 726 միլիոն դրամի (շուրջ 773 միլիոն դոլարի) գույք և դրամական միջոց, որից 65.8%-ը կամ շուրջ 193 միլիարդ դրամի (շուրջ 504 միլիոն դոլարի) գույքն ու դրամական միջոցը՝ 2023-2025 թվականներին:

Armenian opposition politician Mesrop Arakelyan has dismissed government claims of recovering hundreds of millions of dollars in assets allegedly stolen under previous administrations, arguing that the figures represent only a fraction of past state budgets and have little impact on public finances.
Arakelyan, co-founder of the Country to Live party, said the authorities had reported the return of about $773 million worth of property and funds over the past eight years, but noted that most of the assets were real estate with “zero effect” on the state budget. He estimated that the recovered amount equals just 0.5% of the combined $170 billion value of Armenia’s budgets between 1998 and 2017.
“When we see how former officials continue to expand their businesses and enjoy life under Nikol Pashinyan’s government, it becomes clear that asset recovery is not reality but another unfulfilled promise,” Arakelyan said.
“The recovery of stolen assets will eventually take place, including those misappropriated under Nikol Pashinyan’s rule,” he added.
Earlier on Tuesday, the Prosecutor General’s Office announced that between 2018 and 2025, about 291.7 billion drams ($773 million) in property and funds had been restored to state and community ownership, with nearly two-thirds of that recovered in 2023-2025.