Ադրբեջանի նպատակն է վերացնել տարածաշրջանի հայկական ներկայության պատմական և նյութական վկայությունները. Ավանեսով
«Արցախի Հանրապետության տարածքում հուշարձանների ոչնչացման ադրբեջանական իշխանությունների գործողությունները կարելի է դիտարկել որպես 21-րդ դարի խոշորագույն մշակութային ցեղասպանություններից մեկի դրսևորում, որի նպատակն է վերացնել տարածաշրջանի հայկական ներկայության պատմական և նյութական վկայությունները»,- այս մասին նշել է Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, «Ազգային» պատմամշակութային ՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Ավանեսովը։
Նա գրել է. «2026 թ․ մարտի 11-ին TikTok սոցիալական ցանցում գրանցված xanabat muhavizə օգտատերը հերթական տեսանյութն է հրապարակել Ադրբեջանի կողմից ժամանակավորապես բռնազավթված Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խնապատ գյուղից։ Տեսանյութից ակնհայտ երևում է, որ «շինարարական աշխատանքների» պատրվակով ոչնչացվել է գյուղում՝ փռշնի ծառի տակ գտնվող 12-րդ դարի խաչքարը։
Այս փաստը հերթական վկայությունն է այն համակարգված քաղաքականության, որով Ադրբեջանը հետևողականորեն վերացնում է Արցախի հայկական մշակութային ժառանգությունը։ Առավել մտահոգիչ է, որ հենց նույն ժամանակաշրջանի Արցախի հուշարձանները ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենան մի կողմից փորձում է ներկայացնել որպես «աղվանական» ժառանգություն, իսկ մյուս կողմից՝ նույն այդ հուշարձանները ենթարկվում են միտումնավոր ոչնչացման։ Այս հակասական, բայց հստակ նպատակ ունեցող քաղաքականությունը ցույց է տալիս, որ պատմական ժառանգության «վերագրումը» և ֆիզիկական ոչնչացումը իրականացվում են զուգահեռաբար՝ պետական մակարդակով համակարգված ձևով։
Հատկանշական է նաև, որ այդ գործընթացում ներգրավված են ոչ միայն քարոզչական կառույցները, այլև Ադրբեջանի զինված ուժերը և այլ ուժային ստորաբաժանումներ, ինչը մշակութային ժառանգության ոչնչացումը դարձնում է պետական քաղաքականության մաս։ Նման դեպքեր արձանագրվել են տասնյակներով՝ թե՛ Արցախում, թե՛ Նախիջևանում, որտեղ հայկական հուշարձանների համակարգային վերացումն իրականացվել է դեռևս նախորդ տասնամյակներում։
2026 թ․ փետրվարի 2-ին «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը ահազանգել էր, որ ադրբեջանական վանդալիզմի թիրախում է հայտնվել Մարտակերտի շրջանի Վաղուհաս գյուղի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին։ Ըստ հրապարակված տեղեկությունների՝ ադրբեջանցիները կոտրել են եկեղեցու բակում տեղադրված խաչքարերից առնվազն մեկը և պոկել եկեղեցու սրբապատկերները։
Կարևոր է ընդգծել, որ Արցախի տարածքում գտնվող մշակութային արժեքները ոչ միայն հայկական, այլև համամարդկային նշանակություն ունեցող ժառանգություն են։ Դրանց ոչնչացումը ուղղված է ոչ միայն պատմության կեղծմանը, այլև ամբողջական մշակութային հիշողության վերացմանը։
Միևնույն ժամանակ ակնհայտ է դառնում, որ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և յուրացման թուրք-ադրբեջանական տանդեմի գործելաոճը սահմանափակված չէ միայն Արցախով կամ Նախիջևանով։ Նմանատիպ մեթոդաբանություն կիրառվում է նաև Մերձավոր Արևելքի տարբեր տարածաշրջաններում, որտեղ պատմական և կրոնական հուշարձանների նկատմամբ իրականացվող քաղաքականությունը հիշեցնում է նույն ձեռագիրը։ Սա վկայում է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը հանդես են գալիս ոչ միայն որպես մշակութային ցեղասպանություն իրականացնող պետություններ, այլև այդ քաղաքականության մեթոդաբանության արտահանողներ։
Այս համատեքստում կարևոր է ընդգծել, որ նման գործողությունները չեն կարող դիտարկվել միայն որպես առանձին պետությունների ներքին մշակութային քաղաքականություն։ Դրանք առնչվում են համամարդկային մշակութային ժառանգության պաշտպանությանն առնչվող միջազգային իրավական նորմերին և պարտավորություններին, որոնք պարտադիր են բոլոր պետությունների համար։ Հետևաբար, պատմամշակութային արժեքների, մասնավորապես՝ հայկական խաչքարերի նկատմամբ իրականացվող թիրախային ոչնչացումը դուրս է գալիս տարածաշրջանային հակամարտությունների շրջանակից և մտնում է միջազգային իրավունքի ու համաշխարհային մշակութային ժառանգության պաշտպանության ոլորտ։
Խաչքարերի թիրախավորումն արգելված է միջազգային օրենքներով և համարվում է ծանր հանցագործություն ուղղված ողջ մարդկությանը, քանզի «Հայկական խաչքարերի արվեստը. խաչքարերի սիմվոլիզմն ու վարպետությունը» 2010 թվականից ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2003 թ. ընդունված «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում» և համարվում է համամարդկային արժեք։ Սա նշանակում է, որ խաչքարային արվեստն ունի համամարդկային բացառիկ համընդգրկուն արժեք և միջազգային լրացուցիչ պահպանություն։
Խաչքարային մշակույթը լրացուցիչ պաշտպանություն ունի նաև պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո։ Ի մասնավորի, համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի 1954 թ. կոնվենցիայի լրացուցիչ՝ 1999 թ. ընդունված երկրորդ արձանագրության սկզբունքների, խաչքարային ողջ մշակույթն ունի ուժեղացված պաշտպանություն, և դրան հասցված ցանկացած վնաս, համաձայն արձանագրության 15-րդ հոդվածի ա կետի, «լուրջ խախտում» է, որը՝ որպես ռազմական հանցագործություն, կարող է հետապնդվել միջազգային դատարաններում։ Ասվածը փաստվում է նշված արձանագրության՝ մշակութային արժեքների ուժեղացված պաշտպանության վերաբերյալ 10-րդ հոդվածով, համաձայն որի՝ մարդկության համար մեծագույն նշանակություն ունեցող մշակութային ժառանգությունը պետք է առնվի ուժեղացված պաշտպանության տակ, իսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, փաստորեն, 2010 թվականից խաչքարային ողջ մշակույթը համարել է հենց այդպիսին։ Համաձայն արձանագրության 12-րդ հոդվածի՝ օկուպացված տարածքներում արձանագրության կողմ պետությունը, դիցուք՝ Ադրբեջանը, պետք է ապահովի ուժեղացված պաշտպանության տակ գտնվող մշակութային արժեքների անձեռնմխելիությունը՝ ձեռնպահ մնալով այդպիսի արժեքները հարձակման կամ հաշվեհարդարի օբյեկտ դարձնելուց (https://monumentwatch.org/.../%d5%b7%d5%b8%d6%82%d5%b7.../ ):
Նման բազմաթիվ փաստեր ցույց են տալիս, որ ադրբեջանական իշխանությունների գործողությունները կարելի է դիտարկել որպես 21-րդ դարի խոշորագույն մշակութային ցեղասպանություններից մեկի դրսևորում, որի նպատակն է վերացնել տարածաշրջանի հայկական ներկայության պատմական և նյութական վկայությունները»։

Овик Аванесов: Цель Азербайджана – уничтожение исторических и материальных свидетельств армянского присутствия в регионе
«Действия азербайджанских властей по уничтожению памятников на территории Республики Арцах можно рассматривать как проявление одной из крупнейших культурных геноцидов XXI века, направленного на уничтожение исторических и материальных свидетельств армянского присутствия в регионе», – заявил омбудсмен культурного наследия Арцаха, вице-президент историко-культурной НПО «Азгаин» Овик Аванесов.
«11 марта 2026 года пользователь TikTok с ником xanabat muhavizə опубликовал очередное видео из села Хнапат в Аскеранском районе временно оккупированного Азербайджаном Арцаха. На видео видно, что под предлогом «строительных работ» был уничтожен хачкар (крест-камень) 12-го века, расположенный под деревом в селе.
Этот факт является очередным свидетельством системной политики, с помощью которой Азербайджан последовательно уничтожает армянское культурное наследие Арцаха. Особенно тревожно, что памятники Арцаха того же периода азербайджанская государственная пропаганда пытается одновременно представить как «агванское» наследие, при этом эти же памятники подвергаются преднамеренному уничтожению. Такая противоречивая, но целенаправленная политика демонстрирует, что присвоение исторического наследия и его физическое уничтожение проводятся параллельно – скоординированно, на государственном уровне.
Примечательно также, что в этот процесс вовлечены не только пропагандистские структуры, но и вооруженные силы Азербайджана, а также другие силовые подразделения, что превращает уничтожение культурного наследия в государственную политику. Подобные случаи зафиксированы десятками как в Арцахе, так и в Нахиджеване, где системное уничтожение армянских памятников осуществляется еще с прошлых десятилетий», – отметил он.
Овик Аванесов напомнил, что научно-аналитический фонд «Гегард» 2 февраля 2026 года сообщил, что объектом азербайджанского вандализма стала церковь Сурб Мариам Аствацацин (Святой Марии Богородицы) в селе Вагуас Мартакертского района Арцаха. Согласно фактическим материалам, полученным фондом «Гегард», азербайджанцы разбили, как минимум, один из установленных во дворе церкви хачкаров и сорвали иконы.
«Важно подчеркнуть, что культурные ценности на территории Арцаха – не только армянское наследие, но и наследие общечеловеческого значения. Их уничтожение направлено не только на фальсификацию истории, но и на уничтожение коллективной культурной памяти.
Кроме того, становится очевидным, что методика турецко-азербайджанского тандема по уничтожению и присвоению армянского культурного наследия не ограничивается только Арцахом или Нахиджеваном. Подобная практика применяется и в различных регионах Ближнего Востока, где политика по отношению к историческим и религиозным памятникам напоминает тот же почерк. Это свидетельствует о том, что Турция и Азербайджан выступают не только как государства, совершающие культурный геноцид, но и как экспортеры методологии этой политики.
В этом контексте важно подчеркнуть, что подобные действия нельзя рассматривать лишь как внутреннюю культурную политику отдельных государств. Они касаются международно-правовых норм и обязательств по защите всемирного культурного наследия, которые обязательны для всех государств. Следовательно, целенаправленное уничтожение историко-культурных ценностей, в частности армянских хачкаров, выходит за рамки региональных конфликтов и входит в сферу международного права и защиты всемирного культурного наследия.
Избрание мишенью хачкаров запрещено международными законами и считается тяжким преступлением против человечества, поскольку с 2010 года искусство создания хачкаров с формулировкой «Символика и мастерство хачкаров, армянские каменные кресты» было внесено в репрезентативный список ЮНЕСКО по нематериальному культурному наследию человечества и считается общечеловеческой ценностью. Это означает, что искусство создания хачкаров обладает исключительной универсальной ценностью и подлежит международной дополнительной защите.
Культура хачкаров также подлежит усиленной защите в период военных действий и после них. В частности, согласно Второму протоколу к Гаагской Конвенции о защите культурных ценностей в случае Вооруженного Конфликта 1954 года (Гаага, 26 марта 1999 года), вся культура хачкаров находится под усиленной защитой, а любой ущерб ей, согласно статье 15(a) протокола, является «серьезным нарушением», которое может повлечь преследование в международных судах как военное преступление.
Сказанное подтверждается и статьей 10 указанного протокола об усиленной защите культурных ценностей, согласно которой культурное наследие, имеющее величайшее значение для человечества, должно находиться под усиленной защитой, а ЮНЕСКО, по сути, с 2010-го года объявило культуру хачкаров таковой.
Согласно статье 12 протокола, его государства-участники, одним из которых является сам Азербайджан, на оккупированных территориях должны обеспечить неприкосновенность культурных ценностей, находящихся под усиленной защитой, воздерживаясь от превращения таких ценностей в объект нападения или сведения счетов.
Многочисленные факты показывают, что действия азербайджанских властей можно рассматривать как проявление одной из крупнейших культурных геноцидов XXI века, цель которого – уничтожение исторических и материальных свидетельств армянского присутствия в регионе», – резюмировал Аванесов.