Գերագույն հոգևոր խորհրդի աշխարհիկ անդամները հարցաքննվում են. Իրավապաշտպանի ահազանգը
Այսօր տեղի են ունեցել Գերագույն հոգևոր խորհրդի աշխարհիկ անդամների հարցաքննություններ։ Նրանք հարցաքննվել են վկայի կարգավիճակով։ Այս մասին ահազանգում է իրավապաշտպան, թփաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա մասնակցել է հոգևոր խորհրդի աշխարհիկ անդամներից երկուսի հարցաքննություններին, սակայն այնտեղ տեսել է նաև այլ անդամների։
«Հետաքրքիր զուգադիպությամբ հարցաքննությունները նշանակվել են այն ժամերին, երբ պետք է ընթանար Գերագույն հոգևոր խորհրդի նիստը։ Ըստ էության, սա նույնպես եղել է միջամտություն Մայր Եկեղեցու ներքին գործերին; Այս իշխանությունները եկեղեցուց ձեռ չեն քաշում, շարունակում են իրենց ապօրինությունները»,-ասաց Մելիքյանը։

Допрашиваются светские члены Верховного духовного совета – Рубен Меликян
Сегодня прошли допросы светских членов Верховного духовного совета – высшего исполнительного органа Армянской Апостольской Святой церкви. Они допрошены в статусе свидетелей, сообщает правозащитник и адвокат Рубен Меликян.
Меликян участвовал в допросах двух светских членов ВДС, при этом там видел и ряд других членов Совета.
«Любопытным совпадением является то, что допросы были назначены на те же часы, когда должно было проходить заседание Верховного духовного совета. По сути, это также стало вмешательством во внутренние дела Церкви. Эти власти не оставляют церковь в покое и продолжают свои беззакония», – заявил Меликян.