7 միլիարդ թերակատարել եք, իսկ թե մեղավորները ովքե՞ր են եղել՝ ելույթով մանրամասն ջախջախիչ հարվածներ կտամ ձեզ. Մեսրոպ Մանուկյանը՝ Ավինյանին
12:32 12/03/2026
«Պարոն Ավինյան, կասկածեք ձեր թիմի աշխատակիցների վրա, որովհետև այդ որ ասում եք՝ կատարողականը ծիծիլիոն տոկոս է, նույն մանկապարտեզները կամ Հաղթանակի 40-ամյակի այգին՝ 8 տարի է փող են դուրս գրում դրանց համար»,- Երևանի ավագանու նիստում ասաց «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը։
Նա նաև նշեց, որ քաղաքային իշխանությունն իր զարգացման ծրագրում գրում է՝ 65 տոկոս դրական շարժ ասֆալտապատման մեջ։
«Սուտ, դուրս եկեք ու հարցրեք»,- ասաց Մանուկյանը։
Նրա խոսքով, քաղաքային բյուջում ավելացել է 11,8 միլիարդ, մնացորդը կազմել է 16 միլիարդ, «կենտրոնական իշխանությունը 7 միլիարդ քցել, չի տվել, այսինքն ծրագրեր են եղել, որոնք պետք է իրականացներ, չի տվել այդ փողը»։
«Հարց համար 1-ին. ո՞ր ծրագրերն են, որոնք 7 միլիարդ դրամի շրջանակում չի տվել ու որտե՞ղ է, որ ձեր մոտ այսքան աճ է տվել, այսինքն ասեք, որ ծրագրերն են,  որոնք սուբվենցիոն ծրագրերով պետք է իրականացվեին ու չի իրականացվել»,- հարցրեց Մանուկյանը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը խնդրեց  Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ֆինանսական վարչության պետ Քրիստինե Ավետիսյանին ներկայացնել, թե ինչ 7 միլիարդի մասին է։
«Պատվիրակված լիազորութան շրջանակներում որոշ ծրագրեր փաստացի չեն կատարվել, իսկ եթե փաստացի չեն կատարվում, նշված գումարը Երևան համայնքի բյուջե չի մուտքագրվում, գումարը տրամադրվում է համայնքին միայն փաստացի կատարված աշխատանքի դեպքում։ Խոշոր թիվը ՝ 4 միլիարդի կարգի, Իսակով-Արշակունյանց շինարարական աշխատանքների կատարումն էր, չենք հասցրել պայմանագիրը կնքել»,- ասաց Ք. Ավետիսյանը։
Ավինյանը նշեց, որ Արշակունյանց-Իսակով ճանապարհի կառուցումը նախատեսված էր սկսել դեռ նախորդ տարի, ձգձգումներ են եղել բանկի հետ գրագրություններում, գնահատումների պրոցեսում, բայց արդեն ավարտվել է ու ապրիլից կսկսվեն շինարարական աշխատանքները։
Մեսրոպ Մանուկյանն արձագանքեց. «Շնորհակալություն, որ արձանագրեցիք միայն մեկ կետով 7 միլիարդ թերակատարել եք, գործ չեք արել։ Մեղավորները ովքե՞ր են եղել՝ ելույթով մանրամասն ջախջախիչ հարվածներ կտամ ձեզ»։

Манукян – Авиняну: Подозревайте своих сотрудников, программы на миллиарды не выполнены
Член Совета старейшин Еревана от фракции «Мать Армения» Месроп Манукян на заседании Совета 12 марта обратился к мэру армянской столицы Тиграну Авиняну, призвав его «заподозрить собственных сотрудников».
«Господин Авинян, подозревайте сотрудников вашей команды, потому что, когда вы говорите, что исполнение составляет “зиллион процентов”, вспомните те же детские сады или парк 40-летия Победы – уже восемь лет из бюджета на них списываются средства», – заявил Манукян.
Он также обратил внимание, что в программе развития городские власти указывают «65-процентный положительный рост» в сфере асфальтирования дорог.
«Ложь, выйдите и спросите у людей», – сказал Манукян.
По его словам, городской бюджет увеличился на 11,8 млрд драмов, остаток составил 16 млрд драмов, при этом «центральная власть не перечислила 7 млрд драмов, то есть были программы, которые должны были быть реализованы, но эти средства не были предоставлены».
«Вопрос номер один: какие это программы, на которые не было выделено 7 млрд драмов, и где именно у вас зафиксирован такой рост? Назовите программы, которые должны были реализовываться в рамках субвенционных проектов, но не были реализованы», – спросил Манукян.
Мэр Еревана Тигран Авинян попросил начальника финансового управления аппарата мэрии Еревана Кристине Аветисян пояснить, о каких 7 млрд драмов идет речь.
«В рамках делегированных полномочий некоторые программы фактически не были выполнены, а если они не выполняются, то указанная сумма не поступает в бюджет общины Ереван. Средства предоставляются общине только в случае фактически выполненных работ. Крупная сумма – порядка 4 млрд драмов – была предусмотрена на строительные работы на участке Исаков-Аршакуняц, однако мы не успели заключить контракт», – сказала Аветисян.
Авинян отметил, что строительство дороги Аршакуняц-Исаков планировалось начать еще в прошлом году, однако возникли задержки, связанные с перепиской с банком и процессом оценки. По его словам, эти процедуры уже завершены, и строительные работы начнутся в апреле.
В ответ Манукян заявил: «Спасибо, что отреагировали: только по одному пункту вы недовыполнили работы на 7 млрд драмов, работу не сделали. Кто виновные? В своем подробном выступлении я нанесу вам сокрушительные удары».