Ի՞նչ է նշանակում, եթե չեք ուզում, գնացեք, բա որ բոլորը գնան, մեզ ո՞վ կբուժի. Թագուհի Թովմասյան
ԱԺ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ԱՆ-ին պետական պահուսատային ֆոնդից առողջապահության ապահովագրության համակարգի շարունակականության ապահովման նպատակով 2.5 մլրդ դրամի տրամադրումը համարում է քաղաքական քայլ ընտրությունների նախաշեմին։
«Մենք գիտենք, որ հունիսին ընտրություններ են լինելու, որպեսզի դժգահություններ չլինեն, պահուստային ֆոնդից տրվում են միջոցներ, իսկ թե ինչ կլինի հունիսի 7-ից հետո, արդեն իրենք համարում են աստծո գործը»,-ասաց պատգամավորը։
Նրան՝ որպես մարդու իրավունքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ  մտահոգել են հաղորդած այն տեղեկությունները, որ բժիշկներին սպառնում են։ Նա նշեց, որ հարցով ինքն էլ կզբաղվի։
«Անընդունելի է, որ  վաստակաշատ  բժիշկների նկատմամբ շանտաժի ու ահաբեկչության մեխանիզմ է կիրառվում։  Անկեղծ ասած, ամենից շատ դա ինձ մտահոգեց, ի՞նչ է նշանակում, եթե չեք ուզում, գնացեք, լավ բա որ բոլորը գնան, մեզ ո՞վ պետք է բուժի»,-ասաց նա։
Նշենք, որ քննարկումը կազմակերպվել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանի նախաձեռնությամբ՝ Բժշկի ձայնը նախաձեռնող խմբի դիմումի հիման վրա։ Այն նվիրված է առողջության համընդհանուր պարտադիր ապահովագրության համակարգի խնդիրներին և դրա ներդրման շուրջ մասնագիտական մտահոգություններին։

Товмасян – о давлении на врачей: «Если не хотите – уходите? А если все уйдут, кто будет нас лечить?»
17:28 13/03/2026
Независимый депутат Национального Собрания Армении Тагуи Товмасян считает выделение министерству здравоохранения 2,5 млрд драмов из резервного фонда правительства для обеспечения непрерывности внедрения системы страхования здоровья политическим шагом – в преддверии предстоящих 7 июня в республике парламентских выборов.
«Мы знаем, что в июне пройдут выборы. Чтобы не возникло недовольства, средства выделяются из резервного фонда, а что будет после 7 июня, они, по сути, считают уже не своим делом», – сказала депутат.
По ее словам, как представителя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам, ее также обеспокоили сообщения о том, что на врачей оказывается давление и им угрожают. Товмасян отметила, что намерена заняться этим вопросом.
«Недопустимо, чтобы в отношении заслуженных врачей применялись механизмы шантажа и запугивания. Честно говоря, именно это меня больше всего обеспокоило. Что значит: если не хотите – уходите? А если все уйдут, кто тогда будет нас лечить?» – заявила она.