Գիտական բացատրություն այն մասին, թե ինչու չպետք է ժամանակ անցկացնել նյարդայնացնող գործընկերների կամ պահանջկոտ ղեկավարի հետ
22:01 13/03/2026
ԱՄՆ-ի Նյու Յորքի համալսարանի գիտնականները բացահայտել են անսպասելի գործոն, որը արագացնում է ծերացումը։ Գիտական ​​բացատրություն է հայտնվել այն մասին, թե ինչու չպետք է ժամանակ անցկացնել նյարդայնացնող գործընկերների կամ պահանջկոտ ղեկավարի հետ։
MIR 24-ը հաղորդում է, որ ուսումնասիրությունից պարզ է դարձել, որ օրգանիզմում բացասական ֆունկցիաներն ուժեղանում են տհաճ մարդկանց հետ փոխազդեցությունների պատճառով, լինեն դրանք նախկին զուգընկեր, տհաճ գործընկեր, թե հարևան։
Մոտ 2000 մարդ մասնակցել է ուսումնասիրությանը։ Նրանք պատասխանել են ուրիշների հետ իրենց հարաբերությունների վերաբերյալ հարցերին։ Օրինակ, նրանց հարցրել են, թե արդյոք վերջին վեց ամիսների ընթացքում ինչ-որ մեկը անհանգստացրել է իրենց, խնդիրներ է ստեղծել կամ ընդհանրապես դժվարացրել է նրանց կյանքը։ Մասնակիցները նաև թքի նմուշներ են տրամադրել, որպեսզի գիտնականները կարողանան չափել նրանց ԴՆԹ-ի փոփոխությունները։
Արդյունքները ցույց են տվել, որ «տոքսիկ» մարդկանց հետ փոխազդեցությունները միջինում արագացնում են կենսաբանական ծերացումը 1.5%-ով։ Սա նշանակում է, որ մեկ օրացուցային տարում մարդը ծերանում է 1.015 կենսաբանական տարով։ Չնայած տարեկան տարբերությունը փոքր է, այն սկսում է կուտակվել ժամանակի ընթացքում։ Այսպիսով, 10 տարվա ընթացքում մարդը կծերանա 1.8 ամսով ավել։
Գիտնականները նշել են, որ կանանց կյանքում ավելի շատ «դժվար» մարդիկ են լինում, քան տղամարդկանց։ Ծնողներն ու երեխաները ամենից հաճախն են հիշատակվում որպես խնդիրների աղբյուր, այլ ոչ թե ամուսինները, ընտանիքից դուրս գտնվողներից նշվում են հարևաններն ու գործընկերները։
Հետազոտությունը պարզել է, որ բացասական սոցիալական հարաբերությունները քրոնիկ սթրեսի հզոր կատալիզատոր են։ Սակայն այս գործոնի ազդեցությունը առողջության վրա երկար ժամանակ մնացել է չուսումնասիրված։
««Տոքսիկ» մարդկանց հետ շփումը կարող է լարվածություն առաջացնել մարմնի հիպոթալամիկ-հիպոֆիզար-մակերիկամային (ՀՀՄ) առանցքի վրա։ Քրոնիկ սթրեսը հանգեցնում է կորտիզոլ և ադրենալինի հորմոնների արտազատմանը և հրահրում բորբոքային գործընթացներ, ինչը վատթարացնում է առողջությունն ու բարեկեցությունը»,- հաղորդում է «Psychology Today»-ը։

Появилось научное объяснение, почему не стоит проводить время с надоедливыми коллегами или требовательным начальником
11:42 13/03/2026
Ученые из Нью-Йоркского университета в США выявили неожиданный фактор, ускоряющий старение. Появилось научное объяснение, почему не стоит проводить время с надоедливыми коллегами или требовательным начальником.
Исследование показало, что негативные процессы в организме усиливаются при общении с неприятными людьми, будь то бывший партнер, неприятный коллега или сосед, пишет МИР 24.
В исследовании приняли участие около 2 тысяч человек. Они отвечали на вопросы о своих взаимоотношениях с окружающими. Так, следовало указать, доставлял ли им кто-либо беспокойство, создавал проблемы или в целом усложнял их жизнь в последние полгода. Также участники предоставили образцы слюны, чтобы ученые могли измерить изменения в их ДНК.
Результаты показали, что общение с токсичными людьми ускоряет биологическое старение организма в среднем на 1,5%. Это значит, что за один календарный год человек стареет на 1,015 биологических года. Хотя ежегодное расхождение невелико, со временем оно начинает накапливаться. Так, за 10 лет человек постареет на 1,8 избыточных месяца.
Ученые отметили, что у женщин, как правило, в жизни больше «трудных» людей, чем у мужчин. Чаще всего источниками проблем называли родителей и детей, а не супругов, а за пределами семьи — соседей и коллег по работе.
Исследование показало, что негативные социальные отношения являются мощным катализатором хронического стресса. При этом влияние этого фактора на здоровье долгое время оставалось неизученным. Общение с токсичными людьми способно создавать нагрузку на гипоталамо-гипофизарно-надпочечниковую систему организма. Хронический стресс приводит к выбросам гормонов кортизола и адреналина и провоцирует воспалительные процессы, что ухудшает здоровье и самочувствие людей, сообщает Psychology Today.