Կա դեպք, երբ մեկնաբանություն գրելու հետևանքով բուժաշխատողին ազատել են աշխատանքից. Գրիգորյան
«Տեղեկացել ենք, որ բուժաշխատողների խուլ բողոքը ձևավորվել է այն բանի հետևանքով, որ փաստացի առողջապահության նախարարությունը փաստացի կիրառելով իր վարչական լծակները պարտադրում է տնօրեններին շանտաժի ու տեռորի ենթարկել այն բուժաշխատողներին, որոնք որևէ տեսակի ձայն իկբարձրացնեն»,-Ազգային ժողովում անցկացվող քննարկման ժամանակ ասաց պրակտիկ բժիշկ, առողջապահության կազմակերպիչ Գևորգ Գրիգորյանը։
Նշենք, որ այս քննարկումը կազմակերպվել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանի նախաձեռնությամբ՝ Բժշկի ձայնը նախաձեռնող խմբի դիմումի հիման վրա։ Այն նվիրված է առողջության համընդհանուր պարտադիր ապահովագրության համակարգի խնդիրներին և դրա ներդրման շուրջ մասնագիտական մտահոգություններին։
Նրա խոսքով, կա դեպք, երբ մեկնաբանություն գրելու հետևանքով բուժաշխատողին ազատել են աշխատանքից։
«Այսօր առավոտյան ստացել եմ դիմում բողոք, որ անզգայացում  կատարող բժիշկը վճարված գումարից ստանում է 4.7 տոկոս։ Ստանում ենք բողոքներ ԲԿ-ների տնօրենների ճնշումների վերաբերյալ։ Շատ ուժեղ ցավ եմ ապրում, որ առողջապահության նախարարությունից, աշխատանքի ու սոցիալական հարցերով ԱԺ մշտական հանձնաժողովից մարդ չի ներակայացել։ Ես տեսնում եմ, որ այստեղ ներկա են «Հայաստան», «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավոր, չկա պատգամավոր Քաղաքացիական պայմանագրից։ Ես համարում եմ, որ Առողջապահության նախարարությունը կայացրել է քաղաքական որոշում, չգալ ու չմասնակցել քննարկմանը, որպեսզի չառերեսվի խնդիրների հետ, ԱՆ-ն քաղաքականացնում է բուժաշխատողների աշխատանքային պայմանների վերաբերյալ բողոքները»,-ասաց Գ. Գրիգորյանը։
Նա ընդգծեց, որ բուժաշխատողներն աշխատում են ծանրաբեռնված, նրանց շահագործում են առանց պատշաճ վարձատրելու։ Բժշկի գնահատմամբ, եթե առկա խնդիրներն օր առաջ շուտ չլուծվեն, ապա տուժողը լինելու են և բուժաշխատողները, և հիվանդները։

Геворг Григорян: Медработника уволили за комментарий
«Мы узнали, что молчаливый протест медицинских работников возник из-за того, что фактически министерство здравоохранения применяет свои административные рычаги, заставляя директоров шантажировать и запугивать сотрудников, которые осмеливаются высказывать свое мнение», – заявил практикующий врач и организатор здравоохранения Геворг Григорян во время обсуждения в Национальном Собрании Армении 13 марта.
По словам Григоряна, есть случай, когда медицинский работник был уволен за написанный комментарий.
«Сегодня утром я получил жалобу, что анестезиолог получает 4,7% от выплаченной суммы. Поступают жалобы на давление со стороны директоров медцентров. Мне очень больно видеть, что на этом обсуждении нет представителей министерства здравоохранения РА, председателя постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам.
Здесь присутствуют депутаты от оппозиционных фракций ʺАрменияʺ и ʺЧесть имеюʺ, но нет депутата от правящего ʺГражданского договораʺ. Я считаю, что министерство здравоохранения приняло политическое решение не приходить, политизируя жалобы медработников на условия труда», – подчеркнул Григорян.
Он добавил, что медицинские работники перегружены, их эксплуатируют без должной оплаты. По оценке врача, если существующие проблемы не будут решены как можно скорее, от этого пострадают как медработники, так и пациенты.