Վարչաբենդի հետևում թաքնված է իսկական վարչաբանդա. Լևոն Զուրաբյան
«Այսօր մեր երկրում գտնվում  է անարդարների, անառակների, խաբեբաների ձեռքում»,- ՀԱԿ համագումարում ունեցած ելույթում ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Նա նշեց, որ երկրի վարչապետը, որը «ինքնասիրահարված, տմարդի արկածախնդրությամբ մերժելով Մինսկի խմբի 2019 թվականի հայանպաստ խաղաղության առաջարկը, երկիրը սուզեց ազգակործան պատերազմի հորձանուտը, հայոց պատմության ամենախայտառակ ու նվաստացուցիչ պարտությունը հանդգնում է ներկայացնել որպես ինքնիշխանության պահպանման մեծագույն հաղթանակ»։
«Պետությունը Ադրբեջանի նվաստ կամակատարի աստիճանի իջեցրած այս ողորմելին խոսում է անկախության աննախադեպ աստիճանի մասին, Զանգեզուրյան միջանցքի հանձնումը մատուցվում է  ինքնիշխանության տրիումֆ, Սահմանադրության խախտումները, շինծու գործերով քաղաքական հակառակորդների հալածանքերը ներկայացում են որպես պայքար եկեղեցու պղծության, ԿԳԲ գործակալների դեմ։
Այս պրոպագանդան զուգարդվում է  էժանագին ու անճաշակ քարոզչությամբ՝ դատարկ սրտիկների կլոունադայավ, անճաշակ խրուշչովյան գլխարկներով, անտաղանդ վարչաբենդությամբ, փնթի, անճաշակ, անկիրթ ծաղրածուն անմեկնելի մեծամտությամբ մեր ժողովրդին դաստիարակության և կրթության դասեր է տալիս»,- նշեց Զուրաբյանը։
Նա նաև խոսեց համակարգային կոռուպցիայի մասին. «Այսպես կոչված վարչաբենդի հետևում թաքնված է իսկական վարչաբանդա։ Սա բառախաղ չի։
Կառավարության նիստերում հարկային արտոնություններ են ընդունում գործարարների համար, որից հետո այդ գործարարները վարձահատույց են լինում իշխանությանը՝ փոխանցումներ անելով ՔՊ-ին, «Իմ քայլը» հիմնադրամին։  Առաջ կոռուպցիան տեղի էր ունենում քեշով, հիմա փոխանցումներով, բացահայտ, բոլորի աչքի առաջ»,- ասաց Զուրաբյանը։

«Сегодня наша страна находится в руках несправедливых, нечестивцев и лжецов», – заявил в своем выступлении на съезде «Армянского национального конгресса» (АНК) кандидат в премьер-министры от партии на предстоящих 7 июня парламентских выборах Левон Зурабян.
Он отметил, что премьер-министр страны, который «самовлюбленно, с бесчеловечным авантюризмом отвергнув в 2019 году выгодное для Армении мирное предложение Минской группы ОБСЕ, погрузил страну в смертоносный водоворот войны, теперь осмеливается представить одно из самых позорных и унизительных поражений в истории армянского народа как величайшую победу в сохранении суверенитета».
«Этот жалкий человек, который унизил государство до уровня исполнителя воли Азербайджана, говорит о якобы беспрецедентном уровне независимости. Передача Зангезурского коридора подается как триумф суверенитета, а нарушения Конституции и преследования политических оппонентов по сфабрикованным делам преподносятся как борьба с осквернением церкви и агентами КГБ.
Эта пропаганда сопровождается дешевой и безвкусной пропагандой: пустыми клоунадами с ʺсердечкамиʺ, безвкусными шляпами в стиле Хрущева, бездарным выступлением с «варчабендом» (музыкальная группа Пашиняна, название образовано из первых двух слогов армянского слова «варчапет» («премьер-министр») и английского «band» («группа»). – Ред.).
Необразованный, неопрятный и лишенный вкуса клоун с необъяснимым высокомерием дает нашему народу уроки воспитания и образования», – подчеркнул Зурабян.
Он также затронул тему системной коррупции: «За так называемым «варчабендом» скрывается настоящая ʺварчабандаʺ. И это не игра слов. На заседаниях правительства принимаются налоговые льготы для предпринимателей, которые затем ʺотблагодарятʺ власть, переводя средства партии власти ГД и фонду „Мой шаг“. Если раньше коррупция осуществлялась наличными, теперь это делается через переводы, открыто, на глазах у всех».