Գարնանային երեք օրերից հետո կրկին ցիկլոն կներթափանցի Հայաստանի տարածք. Սուրենյան
Միջերկրական ծովից հզոր ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված վերջին 2 օրերին հանրապետության ողջ տարածքում դիտվել են առատ տեղումներ։ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ տեղումները հատկապես շատ առատ են եղել Ամբերդի, Ապարանի, Հրազդանի, Ֆանտանի, Հանքավանի հատվածում։ Ամբերդի հատվածում 2 օրում թափվել է 107մմ տեղում, ինչը կազմում է ամսական նորմայի կրկնապատիկը։
Այսօրվա դրությամբ ձյան ծածկի բարձրությունը Արագած բարձրլեռնային օդերևութաբանական կայանում կազմում է 234սմ, Ամբերդում՝ 107սմ, Ջերմուկում՝ 101սմ, մյուս լեռնային մարզերում՝ 30-80սմ։
Մարտի 16-ի ցերեկը և 16-ի լույս 17-ի գիշերը հանրապետության ողջ տարածքում տեղումները կշարունակվեն, մարտի 17-ի ցերեկը, 18-19-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Մարտի 19-ին ուշ երեկոյան և մարտի 20-ին կրկին Միջերկրական ծովի շրջաններից ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված տեղումները երկրի ողջ տարածքում կվերսկսվեն։
Օդի ջերմաստիճանը մարտի 16-18-ին ցերեկային ժամերին աստիճանաբար կբարձրանա 4-6 աստիճանով։
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տղակալ Գագիկ Սուրենյանը հայտնեց, որ մարտի 17-19-ին կլինեն երեք գարնանային օրեր, սակայն մարտի 19-ի ուշ երեկոյան, մարտի 20-ին կրկին ցիկլոն կներթափանցի Հայաստանի տարածք, երկրի ողջ տարածքում կդիտվեն տեղումներ, լեռնային շրջաններում՝ ձյան տեսքով։

В Армении ожидаются три весенних дня – затем вновь придет циклон
В последние два дня на всей территории Армении наблюдались обильные осадки, обусловленные проникновением мощного циклона с районов Средиземного моря. Об этом сообщили в Центре гидрометеорологии и мониторинга министерства окружающей среды Армении.
По данным центра, особенно интенсивные осадки были зафиксированы в районах Амберда, Апарана, Раздана, Фантана и Анкавана. В районе Амберда за два дня выпало 107 мм осадков, что вдвое превышает месячную норму.
По состоянию на сегодня высота снежного покрова на высокогорной метеостанции Арагац составляет 234 см, в Амберде – 107 см, в Джермуке – 101 см, в других горных районах – от 30 до 80 см.
Днем 16 марта и в ночь на 17 марта осадки на всей территории республики продолжатся. Днем 17 марта, а также 18-19 марта ожидается погода без осадков.
Поздно вечером 19 марта и 20 марта из районов Средиземного моря вновь ожидается проникновение циклона, в связи с чем осадки на всей территории страны возобновятся.
Температура воздуха 16-18 марта в дневные часы постепенно повысится на 4-6 градусов.
Заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Армении Гагик Суренян сообщил, что 17-19 марта ожидаются три по-весеннему теплых дня. Однако поздно вечером 19 марта и 20 марта на территорию Армении вновь проникнет циклон, в результате чего на всей территории страны будут наблюдаться осадки, в горных районах – в виде снега.