Վտանգի տակ է Հայաստանի գիտական հաստատությունների մասնագիտական ինքնավարության սկզբունքը. «Գիտուժ»
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանի պարտադրված հրաժարականի շուրջ ստեղծված իրավիճակը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում գիտական հաստատությունների ինքնավարության և ինստիտուցիոնալ անկախության տեսանկյունից»,-ասված է «Գիտուժ»  նախաձեռնության՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պարտադրված հրաժարականի վերաբերյալ հայտարարության մեջ։
Նախաձեռնությունն ընդգծում է.
«Հանրային գիտահետազոտական հաստատության ղեկավարը քաղաքական պաշտոնյա չէ և չի կարող գնահատվել ընթացիկ ներքին կամ արտաքին քաղաքական նպատակահարմարության չափանիշներով։
Եթե գիտական հաստատության ղեկավարի մասնագիտական գործողությունները ներկայացվում են որպես «արտաքին քաղաքականությանը հակասող» կամ «սադրիչ», ապա ստեղծվում է վտանգավոր նախադեպ, ըստ որի՝ գիտական և, տվյալ դեպքում նաև, հիշողության ինստիտուտների գործունեությունը կարող է ենթարկվել քաղաքական վերահսկողության։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ոչ միայն պետական, այլև համազգային և միջազգային հեղինակություն ունեցող գիտական կառույց է։ Նրա ղեկավարության նկատմամբ քաղաքական միջամտությունը հարվածում է հաստատության վստահելիությանը, միջազգային հեղինակությանը և Հայաստանի գիտական միջավայրի անկախությանը։ Այս մտահոգությունն արդեն հնչեցվել է նաև քսանից ավելի հեղինակավոր միջազգային ցեղասպանագետների կողմից։
Եթե գիտական հաստատության ղեկավարը կարող է հեռացվել իր մասնագիտական աշխատանքի բովանդակության համար, ապա վտանգի տակ է հայտնվում ոչ միայն մեկ տնօրենի պաշտոնը, այլև Հայաստանի գիտական հաստատությունների մասնագիտական ինքնավարության սկզբունքը։
Հետևաբար, անհրաժեշտ է կամ ներկայացնել լիարժեք, հրապարակային և իրավաչափ հիմնավորում, կամ վերականգնել տնօրենի լիազորությունները՝ թափանցիկ ընթացակարգով»։

Инициатива «Гитуж»: Под угрозой принцип профессиональной автономии всех научных учреждений Армении
«Ситуация, возникшая вокруг принудительного увольнения директора Музея-института Геноцида армян Эдиты Гзоян, вызывает серьезную обеспокоенность с точки зрения автономии научных учреждений и институциональной независимости», – говорится в заявлении инициативы «Гитуж».
«Руководитель общественного научно-исследовательского учреждения не является политическим должностным лицом и не может оцениваться по критериям текущей внутренней или внешней политической целесообразности.
Если профессиональная деятельность руководителя научного учреждения представляется как ʺпротиворечащая внешней политикеʺ или ʺпровокационнаяʺ, создается опасный прецедент, согласно которому деятельность научных институтов, а в данном случае и институтов памяти, может подчиняться политическому контролю.
Музей-институт Геноцида армян является не только государственным, но и имеющим общенациональный и международный авторитет научным учреждением. Политическое вмешательство в руководство данным учреждением наносит ущерб доверию к институту, его международной репутации и независимости научной среды Армении. Эта обеспокоенность уже была высказана более чем двадцатью авторитетными международными исследователями геноцида.
Если руководителя научного учреждения могут уволить за содержание его профессиональной работы, под угрозой оказывается не только должность одного директора, но и принцип профессиональной автономии всех научных учреждений Армении.
Следовательно, необходимо либо представить полное, публичное и правомерное обоснование, либо восстановить полномочия директора – через прозрачную процедуру», – говорится в заявлении.
Отметим, в четверг, 12 марта, Никол Пашинян сообщил, что Гзоян была уволена по его инициативе из-за подаренной вице-президенту США Джей Ди Вэнсу книги на тему Арцахского вопроса. Пашинян счел эти действия провокационными, противоречащими проводимой правительством внешней политике.