Գևորգ Գրիգորյան. Բուժաշխատողները՝ տառապելով վարկերի, կոմունալ վճարների և առօրյա ծախսերի հոգսի տակ սկսում են գիտակցել, որ պայքարին միանալը միակ ճիշտ որոշումն է
10:34 16/03/2026
«Բժշկի ձայնը» նախաձեռնող խմբի առաջին կազմակերպած քննարկումից անցել է մեկ ամիս, այդ առթիվ բժիշկ Գևորգ Գրիգորյանը ներկայացնել է, թե ինչ փուլում են գտնվում՞
« 1. Առողջապահության նախարարությունը մեր կողմից իրականացված ճնշումների ազդեցությամբ բարձրացրեց վիրաբուժական թիմերի աշխատավարձի հաշվարկային տոկոսները՝ բուժաշխատողներին տրվող աշխատավարձի հաշվարկային տոկոսը 30%-ից դարձավ 35%, ընդ որում մինչև մեր կողմից իրականացվող հանրային ճնշումները ավագ բուժանձնակազմին նախատեսված էր այդ 30%-ից 50%-ը, իսկ այժմ՝ նախատեսված է 60%, որը ավագ բուժաշխատողների համար դրսևորվելու է ամեն փոխհատուցումից աշխատավարձին ավելացող 21%-ի տեսքով (վիրաբուժական թիմին), որը մինչև մեր ճնշումների սկիզբը կազմում էր 15%:
2. Առողջապահության նախարարությունը մեր կողմից իրականացված ճնշումների ազդեցությամբ բարձրացրեց անէսթեզիոլոգիական թիմերի աշխատավարձի հաշվարկային տոկոսները՝ բուժաշխատողներին տրվող աշխատավարձի հաշվարկային տոկոսը 5%-ից դարձավ 8%, որից ավագ բուժաշխատողը ստանալու է 65%, իսկ միջին բուժաշխատողը 35%: Ավագ բուժաշխատողների համար այս փոփոխությունը դրսևորվելու է ամեն փոխհատուցումից աշխատավարձին ավելացող 5,2%-ի տեսքով, որը մինչև մեր ճնշումների սկիզբը կազմում էր 3,25%:
3. Այս արդյունքը մենք արձանագրել ենք բուժաշխատողների նկատմամբ կիրառվող աննախադեպ վարչական ճնշումների մթնոլորտում։
Ցանկանում եմ արձանագրել նաև, որ՝
1. Առողջապահության նախարարությունը շարունակում է խուսափել ապահովագրական համակարգի ներդրման իրական խնդիրների հետ առերեսվելուց և ավելացնելով վարչական ճնշումների ու տեռորի չափաբաժինը շարունակում է ստեղծել տպավորություն, որ բուժաշխատողների շրջանում առկա է «համաձայնություն» այս իրավիճակի հետ։ Նախարարը համառորեն «չի նկատում» իրեն ուղղված բողոքի նամակները և իր տեսանյութերի մեկնաբանություններում բուժաշխատողների կողմից գրված՝ խնդիրները արձանագրող մեկնաբանությունները։
2. Բուժաշխատողների մի մասը, վախենալով աշխատատեղը կորցնելու վտանգից, համաձայնվում է ճկվել գործող ապահովագրական համակարգի բեռի տակ և աշխատել «մի փոր հացի» համար վարձատրվելով, բայց չի բարձրաձայնում իր ունեցած արդարացի բողոքը։
3. Բուժաշխատողների մի մասը մոռանալով սեփական գիտելիքների, առաքելության և սպիտակ խալաթի նկատմամբ ունեցած հարգանքը, պատրաստ է «վերադառնալ 90-ականներ» և աշխատել «մոխրագույն» եղանակով՝ ստանալա կոպեկներ, որպես աշխատավարձ և չբռնվելու ահը սրտում մուրալ պացիենտից գումար գոյատևելու համար։
Որպես ամփոփում, ասեմ՝
Բուժաշխատողների լայն համախմբման պարագայում, մենք կկարողանանք արձանագրել անհամեմատ ավելի լուրջ արդյունքներ և կկարողանանք այնպես տրանսֆորմացնել ապահովագրական համակարգը, որպեսզի այն սպասարկի բոլոր կողմերի շահերը։
Առողջապահության նախարարության կողմից վարչական ճնշումները շարունակվելու և ուժեղանալու են, ուստի հենց բուժաշխատողը պետք է որոշի՝ միանու՞մ է մեզ այս պայքարի մեջ, թե՞ շարունակում է հարմարվողական գործելաոճը, մինչև կհարմարվի աղքատությանն ու ի վերջո կթողնի իր մասնագիտությունը, որին նվիրել է գիտակից կյանքի զգալի մասը։
Պայքարը երկարատև գործընթաց է և պետք է զինվել համբերությամբ, որովհետև ժամանակը «աշխատում է» ի վնաս համակարգին՝ մի կողմից ի ցույց է դնում գեղեցիկ «փաթեթավորված» համակարգի բոլոր խութերը, որոնք մեր կողմից բարձրաձայնվում են, իսկ մյուս կողմից բուժաշխատողները՝ տառապելով վարկերի, կոմունալ վճարների և առօրյա ծախսերի հոգսի տակ սկսում են գիտակցել, որ պայքարին միանալը միակ ճիշտ որոշումն է։
Մենք շարունակում ենք մեր պայքարի ուղին հանուն որակյալ առողջապահական համակարգի և շարունակելու ենք աշխատել բուժաշխատողների հետ, պաշտպանել բուժաշխատողների իրավունքներն ու շահերը և հանրությանը ի ցույց դնել առողջապահության նախարարության արատավոր և չհաշվարկված գործելաոճը...»։

Геворг Григорян: Минздрав избегает обсуждения реальных проблем страховой системы
После первого обсуждения, организованного инициативной группой «Голос врача», прошел месяц, и в этой связи врач Геворг Григорян представил информацию о текущем этапе работы.
По его словам, под воздействием общественного давления со стороны инициативы министерство здравоохранения повысило расчетные проценты оплаты труда для хирургических и анестезиологических команд.
Так, расчетный процент заработной платы для хирургических команд был повышен с 30% до 35%. При этом ранее для старшего медицинского персонала предусматривалось 50% от этих 30%, тогда как теперь предусмотрено 60%. В результате для старшего медперсонала это будет выражаться в увеличении заработной платы на 21% от каждой компенсационной выплаты хирургической команде, тогда как до начала общественного давления этот показатель составлял 15%.
Кроме того, были повышены расчетные проценты оплаты труда для анестезиологических команд – с 5% до 8%. Из этой суммы старший медицинский персонал будет получать 65%, а средний медицинский персонал – 35%. Для старшего медперсонала это означает увеличение заработной платы на 5,2% от каждой компенсационной выплаты, тогда как ранее этот показатель составлял 3,25%.
По словам Григоряна, достигнутые результаты были зафиксированы в условиях беспрецедентного административного давления на медицинских работников.
Он также заявил, что министерство здравоохранения продолжает избегать обсуждения реальных проблем внедрения системы страхования здоровья и, усиливая административное давление, пытается создать впечатление, будто среди медработников существует согласие с текущей ситуацией.
По его словам, часть медицинских работников, опасаясь потерять работу, соглашается работать в условиях существующей страховой системы и не озвучивает свои претензии, несмотря на имеющиеся проблемы.
«Министр упорно "не замечает" направляемые ей письма с жалобами, а также комментарии медицинских работников под ее видеозаписями, в которых фиксируются существующие проблемы.
Часть медицинских работников, опасаясь потери рабочего места, соглашается сгибаться под бременем действующей страховой системы и работать фактически «за кусок хлеба», не решаясь публично озвучить свои справедливые претензии.
Другая часть медработников, забывая об уважении к собственным знаниям, миссии и белому халату, готова "вернуться в 90-е годы" и работать по "серым" схемам: получать копеечную зарплату и, опасаясь разоблачения, фактически вынужденно выпрашивать деньги у пациентов, чтобы выжить», – отметил Григорян.
Григорян отметил, что при широкой консолидации медицинских работников можно добиться значительно более серьезных результатов и трансформировать систему медицинского страхования таким образом, чтобы она учитывала интересы всех сторон.
Он добавил, что административное давление со стороны Министерства здравоохранения будет продолжаться, и призвал медработников присоединяться к борьбе за реформирование системы.
«Борьба – это долгий процесс, требующий терпения. Со временем становятся очевидными все проблемы красиво “упакованной” системы, о которых мы говорим», – отметил он.
«Медицинские работники, испытывая давление кредитов, коммунальных платежей и повседневных расходов, начинают осознавать, что присоединиться к борьбе — единственное правильное решение», – сказал он, добавив, что инициативная группа намерена продолжать работу по защите прав и интересов медицинских работников.