Իշխանությանը հաղթելու համար նախ նրան պետք է զրկել օրակարգը վերահսկելու և մթնոլորտ թելադրելու հաղթաթղթից. Աբրահամյան
«Իշխանությունը օրակարգ պահելու համար սուջուխ էլ կուտի, պեռաշկի էլ․ պետք լինի՝ ճաշն իրար գլխին կլցնեն, կհրեն իրար, ցեխն էլ կգցեն։ Վերջինը՝ նաև բառի քաղաքական իմաստով։ Բայց փաստ է, որ ամոթանքի, ծաղրի, իսկ որոշների՝ հիացմունքի դրսևորման պայմաններում իշխանությունը շարունակում է օրակարգն «ատամներով պահել»»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, իշխանությանը հաղթելու համար նախ նրան պետք է զրկել օրակարգը վերահսկելու և մթնոլորտ թելադրելու հաղթաթղթից, իսկ հետո ներկայացնել այլընտրանքը։
«Ի դեպ, այլընտրանքի սկզբունքը պետք է դառնա ոչ թե անցյալի տարբեր դրվագների հիշեցումները, այլ հանրությանը նոր առաջարկի ձևակերպումը։
Անցյալի դրվագները պետք են արժեհամակարգը մաքուր պահելու, նոր սերունդը դաստիարակելու, դասեր քաղելու համար, բայց քաղաքական իրողությունները զուգահեռ այլ պահանջներ են ձևավորում, որոնցից փախչել կամ դրանք շրջանցել պարզապես չի ստացվի»,- գրել է Աբրահամյանը։

Абрамян: Чтобы победить власть, ее нужно лишить контроля над повесткой
Секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян заявил, что власти удерживают информационную повестку, несмотря на критику и насмешки.
«Чтобы удерживать повестку, власть и суджук съест, и пирожки. Если понадобится – и содержимое тарелок друг на друга выльют, и толкотню устроят, и грязью друг друга будут поливать. Причем последнее – и в политическом смысле слова. Но факт в том, что, несмотря на позор и насмешки, а порой – даже восхищения, власть продолжает “держать повестку зубами”», – написал Абрамян.
По его мнению, для того чтобы победить власть, прежде всего, необходимо лишить ее главного козыря – возможности контролировать повестку и диктовать политическую атмосферу, а затем предложить обществу альтернативу.
«Причем принцип альтернативы должен заключаться не в напоминании о различных эпизодах прошлого, а в формулировании нового предложения для общества.
«Эпизоды прошлого важны для сохранения ценностной системы, воспитания нового поколения и извлечения уроков, однако политические реалии параллельно формируют иные требования, от которых невозможно уйти или обойти их стороной», – отметил депутат.