Դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի կոչը. Հայերին պաշտպանելը նշանակում է պաշտպանել քաղաքակրթությունը
Արգենտինացի իրավաբան, իրավունքի դոկտոր, Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն Եվրոպական քաղաքական համայնքի (EPC) 8-րդ գագաթնաժողովին ընդառաջ գործողությունների կոչով է հանդես եկել.
«2026 թվականի մայիսի 4-ին Եվրոպայի ավելի քան քառասուն ազգային առաջնորդներ՝ ներառյալ ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրները, ինչպես Միացյալ Թագավորությունը, Նորվեգիան և Շվեյցարիան, կհավաքվեն Երևանում՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի (EPC) 8-րդ գագաթնաժողովին։ Գագաթնաժողովի նպատակն է «համակարգել համատեղ ռազմավարական մարտահրավերներին ուղղված արձագանքները»։
Հաջորդ օրը կկայանա առաջին Հայաստան–ԵՄ գագաթնաժողովը, որին կմասնակցեն ԵՄ կառույցների ղեկավարներ՝ նպատակ ունենալով խորացնելու Հայաստանի ինտեգրումը Եվրոպայի հետ։
Լեռնային Ղարաբաղի թեման ներառված չէ հանդիպումների օրակարգում։ Սակայն այն անխուսափելիորեն կլինի։ Եվրոպական առաջնորդները կառերեսվեն այն իրականությանը, որ 120,000 մարդ բռնի կերպով հեռացվել է իր պատմական հայրենիքից և այժմ ապրում է Երևանում կամ նրա շուրջը։ Նրանց աշխատակազմերը առաջիկա շաբաթներին կպատրաստեն իրենց դիրքորոշումները։
Սա այն ժամանակն է, երբ պետք է ներգրավել նրանց՝ բացատրելու խնդիրը, պահանջելու գործողություններ և դիմելու նրանց՝ հստակ աջակցության խնդրանքով:
(...) Պատանդներին ազատ արձակելու և Հայաստանը պաշտպանելու ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին հարգելու նպատակով սոցիալական ցանցերում նոր արշավ է մեկնարկելու՝
Վերահրապարակելով կամ մեկնաբանելով՝ մենք կարող ենք մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը։
Մենք կարող ենք մասնակցել 2023 թվականի հայոց ցեղասպանության ժխտման դադարեցմանը։ Հայերին պաշտպանելը նշանակում է պաշտպանել քաղաքակրթությունը»:

Луис Морено Окампо: Защищать армян – значит защищать цивилизацию
Первый прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо выступил с призывом к европейскому политическому сообществу в преддверии 8-го саммита Европейского политического сообщества (ЕПС), который пройдет в мае 2026 года в Ереване.
«4 мая 2026 года более сорока национальных лидеров из Европы, включая страны, не входящие в ЕС, такие как Великобритания, Норвегия и Швейцария, соберутся в Ереване для участия в 8-м саммите Европейского политического сообщества (ЕПС). Цель саммита – ʺскоординировать действия в ответ на общие стратегические вызовыʺ.
На следующий день состоится первый саммит Армения-ЕС с участием глав структур ЕС с целью углубления интеграции Армении с Европой.
Тема Нагорного Карабаха не включена в повестку дня встреч. Однако она неизбежно будет. Европейским лидерам придется столкнуться с той реальностью, что 120 000 человек были насильно изгнаны со своей исторической Родины и теперь живут в Ереване или его окрестностях. Их администрации будут готовить свои позиции в ближайшие недели.
Сейчас самое время привлечь их внимание, объяснить им проблему, потребовать действий и обратиться к ним с четкой просьбой о поддержке.
В соцсетях запускается новая кампания по освобождению заложников, защите Армении и уважению народа Нагорного Карабаха, указав хештеги #EuropeanPoliticalCommunity #FreeArmenianHostages #EUrespectEUCharter.
С помощью репоста или комментария мы можем внести свой вклад в дело защиты прав народа Нагорного Карабаха.
Мы можем внести свой вклад в прекращение отрицания Геноцида армян в 2023 году. Защищать армян – значит защищать цивилизацию», – написал Окампо.