Քարակերտում նորածին գառնուկները մասայաբար անկում են
Սոցիալական ցանցերի օգտատերերը Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանին խորհուրդ էին տվել մեկ մաքուց միանգամից 4 գառների ծնվելու փաստը հպարտությամբ տարածելու փոխարեն պարզի, թե Արմավիրի մարզի Քարակերտ բնակավայրում ինչու են սատկում մեծ թվով նորածին գառները։
Panorama.am-ը խնդիրը պարզելու համար, դիմեց Քարակերտ բնակավայրի վարչական ղեկավար Վահրամ Խոսրովյանին և ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին։
«Խնդիրը մեկ տնտեսվարողի մոտ է, գյուղում տարածված չէ, այլ դպքեր չկան։  Նախարարությունից նմուշներ են տարել լաբորատորի և պարզել, որ թեյլերյոզ տիպի հիվանդություներից են անկել մինչև 15 օրական գառները։ Հիմա պատվաստում է կատարվում»,- հայտնեց Քարակերտ բնակավայրի վարչական ղեկավար Վահրամ Խոսրովյանը՝ նշելով, որ մինչև 15 օրական, ցածր իմունիտետ ունեցող գառներն են սատկում, դրանից հետո կենդանի մնացածների իմունիտետը  բարձրանում է և վիճակը կայունանում է։
Պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, թե արդյո՞ք պատվաստումը  օգնում է փրկել ընտանի կենդանիներին՝ Խոսրովյանն ասաց. «Նախարարությունում ու մարզպետարանում տեղյակ են, եկել են, ուսումնասիրություն արել, լաբորատոր փորձաքննություն անցկացրել, ըստ այդմ, պատվաստում են կատարում, բայց հավանականությունը քիչ է, որ նորածին գառների անկումը կարող են կանխել, իսկ մեծերի դեպքում կարողանում են հիվանդությունը կանխարգելել։ Նորածինների մասով ռիսկը դեռ պահպանվում է,և նախորդ օրվա դրությամբ ունեինք մոտ 115 անկման դեպք»։
ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Իրազեկման, խորհրդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանը հայտնեց, որ կառույցը միանգամից արձագանքել է ահազանգին, կազմակերպել լաբորատոր փորձաքննություն՝ բացահայտելով անկումների պատճառը։ Նրա խոսքով թեյլերյոզ հիվանդությունը կարանտինային հիվանդություն չէ, այլ՝ տիզային, հետևաբար, դրա բուժման ծախսերը պետք է հոգա տնտեսվարողը, իսկ համայնքը պետք է աջակցի նրան անկած գառներին հողի տակ վնասազերծելու նպատակով տեղ հատկացնելու և հոր փորելու հարցում։

В Армавирской области гибнут ягнята: названа причина
Пользователи армянского сегмента социальных сетей посоветовали министру экономики Геворгу Папояну вместо того, чтобы с гордостью распространять новость о рождении сразу четырех ягнят у одной из овечек, выяснить, почему в селе Каракерт Армавирской области массово гибнут новорожденные ягнята.
Для выяснения ситуации корреспондент Panorama.am обратился к административному руководителю населенного пункта Каракерт Ваграму Хосровяну, а также в Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении.
«Проблема зафиксирована у одного хозяйствующего субъекта, она не носит массового характера для села, других случаев нет. Из министерства взяли образцы для лабораторного исследования и установили, что ягнята в возрасте до 15 дней погибают от заболеваний типа тейлериоза. Сейчас проводится вакцинация», – сообщил административный руководитель Каракерта Ваграм Хосровян.
Он уточнил, что гибнут ягнята до 15-дневного возраста с низким иммунитетом, у выживших животных по преодолении этого периода иммунитет укрепляется, ситуация стабилизируется.
Отвечая на вопрос Panorama.am о том, помогает ли вакцинация спасти домашних животных, Хосровян отметил: «В министерстве и областной администрации осведомлены, специалисты приезжали, провели исследование и лабораторную экспертизу, после чего начали вакцинацию. Однако вероятность предотвратить падеж новорожденных ягнят невысока, тогда как у взрослых животных удается предотвратить заболевание. В отношении новорожденных риск сохраняется, и по состоянию на вчерашний день было зафиксировано около 115 случаев падежа».
Начальник отдела информирования, консультирования и связей с общественностью Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Ануш Арутюнян сообщила, что структура оперативно отреагировала на сигнал и организовала лабораторное исследование, выявив причину гибели.
По ее словам, тейлериоз не является карантинным заболеванием, а относится к клещевым инфекциям, поэтому расходы на лечение должен нести хозяйствующий субъект, тогда как община должна содействовать в утилизации павших животных.
Ануш Арутюнян также отметила, что сигналов о гибели ягнят из других населенных пунктов не поступало.