Հակամարտությունը ՀՀ-ի վրա կարող է ունենալ 1.2-1.7 % գնաճի էֆեկտ. Մարտին Գալստյան
«Մերձավոր արևելքում հակամարտության սրման դեպքում ՀՀ-ի վրա այն կարող է ունենալ 1.2-1.7 % գնաճի էֆեկտ»,-հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Նա նշեց, որ դրան կարող է նպաստել նավթի գնի աճը, ներմուծման այլընտրանքային ճանապարհների օգտագործումը և Իրանից ներմուծվող պարենային ապրանքների փոխարինումը՝ ճշտելով, որ դրանք ռիսկեր են և տեղի ունենալու դեպում նոր կբերեն վերոնշյալ գնաճին։
«Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը մեծացնում է ստաֆիլացիոն,  տնտեսության դանդաղման ռիսկերը և ներուժային պոտենցիալում՝ գնաճի առումով»,-ասաց ԿԲ նախագահը՝ նկատելով, որ համաշխարհային տնտեսական ակտիվության անկումն անդառնալիորեն ազդելու է Հայաստանի վրա։
Ներկայացնելով իրանյան հակամարտության հոգեբանական ազդեցությունը՝ Մարտին Գալստյանը նշեց, որ Հայաստան այցելել ցանկացողները, տեսնելով մեր շուրջ տեղի ունեցող գործընթացները, կարող են չայցելել։
Նա նշեց, որ խոչընդոտներ կլինեն Հայաստանից արտահանումների և ԱՄԷ-ի հաբից լոգիստիկ ուղիներով բեռնափոխադրման առումով։
«Իրանի շուրջ զարգացումները, նկարագրում են սիրիական սցենարը, եթե այդպես լինի ապա այն շատ վատ ազդեցություն կարող է ունենալ մեզ վրա, բայց այս պահին դրա մատերալիզացիան չկա»,- ասաց Գալստյանը և նշեց, որ նման ռիսկեր առաջանալու դեպքում միջոցներ կձեռնարկեն դրանց բացասական ազդեցությունը թուլացնելու համար։

The escalation of tensions in the Middle East could raise inflation in Armenia by between 1.2% and 1.7%, Central Bank of Armenia Governor Martin Galstyan said on Tuesday, warning of mounting external risks to the country’s economy.
Speaking at a press conference, Galstyan said higher global oil prices, the need to switch to alternative import routes and possible disruptions to food imports from Iran could drive price pressures if these risks materialize.
“These are risk scenarios and only if they materialize will they lead to the projected inflationary impact,” he said.
He added that intensifying tensions in the Middle East increase the likelihood of stagflation, slowing economic growth coupled with rising inflation, while a downturn in global economic activity would inevitably weigh on Armenia.
Galstyan also highlighted potential indirect effects, including a decline in tourism, as prospective visitors may be deterred by regional instability.
Trade could also be affected, with possible disruptions to Armenian exports and cargo shipments routed through logistics hubs in the United Arab Emirates, he said.
Referring to developments around Iran, Galstyan warned they could resemble a Syrian-style conflict scenario, which would have severe implications for Armenia if it were to unfold. However, he stressed that such an outcome has not materialized at this stage.
He added that the Central Bank is prepared to take measures to mitigate the economic impact should these risks intensify.