Ցավալիորեն, Իրանում ընթացող պատերազմը լուրջ չի ընկալվում. Թյուրքագետ
«Թեև մեր բակում` Իրանում ընթացող պատերազմի թեման այլևս գրեթե դադարել է լինել մեր հանրության ու քաղաքական գործիչների ուշադրության կենտրոնում, այն ոչ միայն շարունակվում է, այլև հասել է նոր ծավալման մակարդակի: Դրա վառ վկայությունը երեկ Իրանի առաբել ազդեցիկ գործիչներից մեկի` Ալի Լարիջանիի սպանությունն է:
Իսկ դրա միջանկյալ արդյուքներն արդեն իսկ զգացվում են ողջ աշխարհում, այդ թվում` մեզ մոտ»,-գրում է թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Նա ընդգծում է՝ օրինակ, Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահը օրերս նշել է, որ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրումը կարող է Հայաստանում գնաճի վրա 1,2-ից 1,7% ազդեցություն ունենալ և դանդաղեցնել երկրում տնտեսության աճը:
«Ցավալիորեն, Իրանում ընթացող պատերազմը լուրջ չի ընկալվում, իսկ դրա հետևանքներն ու ազդեցությունը թերագնահատվում են:
Նայեք այսօր առավոտ Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի այս կադրերը: Եվ նորից եկեք մտածենք մեր տարածաշրջանի իրական խնդիրների մասին»,-նշում է նա։

Escalating conflict in Iran is being underestimated by both the public and policymakers, despite growing signs of regional and global impact, according to Armenian political analyst Varuzhan Geghamyan.
In a social media post on Wednesday, Geghamyan said the ongoing hostilities in Iran have “not only continued but entered a new phase of escalation”, pointing to the reported killing of Iran's top national security official Ali Larijani.
“Although the war unfolding in our neighborhood has largely faded from public and political attention, it is intensifying,” he wrote, warning that its consequences are already being felt beyond Iran’s borders.
Economic risks are also emerging. Armenia’s Central Bank chief recently indicated that heightened tensions in the Middle East could push inflation in Armenia up by 1.2 to 1.7 percentage points and slow economic growth.
Geghamyan stressed that the broader implications of the conflict are being underestimated, urging greater awareness of regional instability. He referenced recent scenes from Beirut, the capital of Lebanon, as further evidence of the widening impact of unrest across the Middle East.