Ցավալիորեն, Իրանում ընթացող պատերազմը լուրջ չի ընկալվում. Թյուրքագետ
«Թեև մեր բակում` Իրանում ընթացող պատերազմի թեման այլևս գրեթե դադարել է լինել մեր հանրության ու քաղաքական գործիչների ուշադրության կենտրոնում, այն ոչ միայն շարունակվում է, այլև հասել է նոր ծավալման մակարդակի: Դրա վառ վկայությունը երեկ Իրանի առաբել ազդեցիկ գործիչներից մեկի` Ալի Լարիջանիի սպանությունն է:
Իսկ դրա միջանկյալ արդյուքներն արդեն իսկ զգացվում են ողջ աշխարհում, այդ թվում` մեզ մոտ»,-գրում է թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Նա ընդգծում է՝ օրինակ, Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահը օրերս նշել է, որ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության սրումը կարող է Հայաստանում գնաճի վրա 1,2-ից 1,7% ազդեցություն ունենալ և դանդաղեցնել երկրում տնտեսության աճը:
«Ցավալիորեն, Իրանում ընթացող պատերազմը լուրջ չի ընկալվում, իսկ դրա հետևանքներն ու ազդեցությունը թերագնահատվում են:
Նայեք այսօր առավոտ Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութի այս կադրերը: Եվ նորից եկեք մտածենք մեր տարածաշրջանի իրական խնդիրների մասին»,-նշում է նա։

Варужан Гегамян: К сожалению, война в Иране не воспринимается в Армении с должной серьезностью
Хотя тема войны у нас под носом – в Иране – уже перестала быть в центре внимания общества и политических деятелей Армении, она не только продолжается, но и выходит на новый уровень эскалации. Об этом написал тюрколог Варужан Гегамян.
По его словам, свидетельством этого является убийство одного из наиболее влиятельных иранских деятелей – секретаря Высшего совета нацбезопасности страны Али Лариджани.
Эксперт отметил, что промежуточные последствия этой войны уже ощущаются во всем мире, в том числе и в Армении.
В частности, председатель Центрального банка Армении ранее заявил, что обострение конфликта на Ближнем Востоке может привести к росту инфляции в РА – на 1,2-1,7% и замедлить экономический рост.
«К сожалению, война в Иране не воспринимается с должной серьезностью, а ее последствия и влияние недооцениваются.
Достаточно взглянуть на кадры из столицы Ливана – Бейрута, чтобы вновь задуматься о реальных проблемах нашего региона», – подчеркнул Гегамян.