Շվեյցարիայում բողոք է ներկայացվել SOCAR Trading-ի դեմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ Ադրբեջանի արշավը ֆինանսավորելու գործում ունեցած դերակատարության համար
10:14 18/03/2026
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հանձնախմբի կողմից տարածվել է հաղորդագրություն, ըստ որի Շվեյցարիայում բողոք է ներկայացվել SOCAR Trading-ի դեմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ Ադրբեջանի արշավը ֆինանսավորելու գործում ունեցած դերակատարության համար.
«2023 թվականի դեկտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանի կողմից ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության կոմիտեն «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիայի հետ համատեղ 2026 թ. մարտի 18-ին Շվեյցարիայում պաշտոնական բողոք է ներկայացրել SOCAR Trading SA ընկերության դեմ:
Բողոքում նշվում է, որ ընկերությունը խախտել է պատասխանատու գործարար վարքագծի միջազգային չափանիշները՝ ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելով մի պետության, որը պատասխանատու է Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտումների համար:
«Նյութական աջակցություն» էթնիկ զտումներին
Բողոքը պաշտոնապես ներկայացվել է Շվեյցարիայի Ազգային կոնտակտային կետին (SECO)՝ համաձայն Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ / OECD)՝ Բազմազգ ձեռնարկությունների համար նախատեսված 2011 և 2023 թթ. ուղեցույցների: ՏՀԶԿ Ուղեցույցների «Հատուկ դեպքերի» (Specific Instance) ընթացակարգի համաձայն՝ Շվեյցարիայի Ազգային կոնտակտային կետն այժմ կուսումնասիրի բողոքը և կորոշի հետագա գործողություններն ու իրավական պաշտպանության միջոցները:
«SOCAR Trading»-ը Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR)՝ Շվեյցարիայում տեղակայված դուստր ձեռնարկությունն է, որը հանդիսանում է Ադրբեջանի նավթային ոլորտի առևտրային ու ֆինանսական օղակը և ադրբեջանական պետության եկամտի առանցքային աղբյուրը: 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը հանգեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ամբողջական տեղահանությանը՝ փաստացի վերջ դնելով տարածաշրջանում հայերի դարավոր ներկայությանը։
Հիմնվելով բազմաթիվ հեղինակավոր փորձագետների, այդ թվում՝ Միջազգային քրեական դատարանի առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի վերլուծությունների վրա՝ բողոքը ներկայացրած կազմակերպությունները պնդում են, որ այս արշավն իրենից ներկայացրել է էթնիկ զտում և, հնարավոր է, ցեղասպանություն:
Բողոքը պնդում է, որ SOCAR Trading-ն իր ֆինանսական և առևտրային գործունեությամբ նպաստել է ադրբեջանական պետության տնտեսական ռեսուրսների համալրմանը և, հետևաբար, ըստ ՏՀԶԿ ուղեցույցների՝ ուներ հստակ պարտավորություն՝ իրականացնելու մարդու իրավունքների մանրակրկիտ, պատշաճ ուսումնասիրություն (due diligence) և արձագանքելու իր գործունեությունից բխող ռիսկերին։»
«Իրենց հայրենիքից մոտ 150,000 հայերի բռնի տեղահանումը Հարավային Կովկասում վերջին տասնամյակների լրջագույն հումանիտար ճգնաժամերից մեկն է», - ընդգծել է Չիկագոյում գործող միջազգային իրավաբան և Կոմիտեի անդամ Գառնիկ Քերքոնյանը: «Այդ գործողությունների համար պատասխանատու պետությանը ֆինանսապես աջակցող ընկերությունները չեն կարող անտեսել միջազգային չափանիշներից բխող իրենց պարտավորությունները»:
Շվեյցարիայի մանդատը Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության հաստատման համար
Այսօր Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ բողոքարկուները նաև հիշեցրել են, որ ուղիղ մեկ տարի առաջ Շվեյցարիայի Դաշնային ժողովի երկու պալատներն ընդունեցին միջնորդություն՝ հանձնարարելով Շվեյցարիայի Արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտին խաղաղության ֆորում կազմակերպել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ներկայացուցիչների միջև: Մեկ տարի անց նման ֆորում դեռևս չի գումարվել:
Կոմիտեն և նրա գործընկերները հայտնել են իրենց շարունակական ակնկալիքը, որ Շվեյցարիայի իշխանությունները կկատարեն խորհրդարանի այս հանձնարարականը, որը, նրանց համոզմամբ, կարող է կարևոր դեր խաղալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդար և կայուն խաղաղության կառուցման գործում:
«Շվեյցարիան պետք է ակտիվորեն ներգրավվի բնիկ ժողովուրդների պաշտպանության և նրանց ինքնորոշման իրավունքի ապահովման գործում, ինչպես երաշխավորված է Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությամբ», - ասել է «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիայի պատվավոր նախագահ Սարգիս Շահինյանը: «Որպես չեզոք պետություն՝ Շվեյցարիան ունի բարենպաստ դիրք՝ կառուցողական դեր խաղալու այս տասնամյակների հակամարտությանն արդարացի հանգուցալուծում տալու գործում»:
«Տևական խաղաղությունը չի կարող կառուցվել էթնիկ զտումների վրա», - նշել է Ցյուրիխում գործող «Քրիստոնեական համերաշխություն միջազգային կազմակերպություն» (Christian Solidarity International) ՀԿ-ի հանրային շահերի պաշտպանության տնօրեն Ջոել Վելդկամպը, ով նույնպես ելույթ է ունեցել մամուլի ասուլիսում: «Իրանի հետ նոր հակամարտությունն առավել քան երբևէ պարզ դարձրեց կենսական նշանակություն ունեցող Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և անվտանգության կառուցման կարևորությունը»:
Քայլեր ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում
Միևնույն ժամանակ, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության կոմիտեի երկու անդամներ մասնակցում են Ժնևում ընթացող Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի տարեկան նստաշրջանին:
Ելույթ ունենալով լիագումար նիստերին մի քանի հավատարմագրված ոչ կառավարական կազմակերպությունների միջոցով՝ նրանք Խորհրդի ուշադրությունն են հրավիրել Բաքվի բանտերում հայ պատանդների՝ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ապօրինի պահման, Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշումը չկատարելու Ադրբեջանի մերժման (որով պահանջվում է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ վերադարձն իրենց պատմական հայրենիք), ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում հայկական հոգևոր և մշակութային հուշարձանների շարունակական ոչնչացման փաստերի վրա»:

The Committee for the Defense of the Fundamental Rights of the People of Nagorno-Karabakh (Artsakh) has issued a statement announcing that a formal complaint has been filed in Switzerland against SOCAR Trading SA for its role in financing Azerbaijan’s campaign against the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
According to the statement, on March 18, 2026, the Committee, established by the Nagorno-Karabakh parliament in December 2023, jointly with the Switzerland-Armenia Association, submitted an official complaint to the Swiss National Contact Point (SECO).
The complaint argues that SOCAR Trading violated international standards of responsible business conduct by providing financial support to a state responsible for the ethnic cleansing of the indigenous Armenian population of Nagorno-Karabakh.
“Material Contribution” to Ethnic Cleansing
The submission was filed under the OECD Guidelines for Multinational Enterprises (2011 and 2023 editions), utilizing the “Specific Instance” procedure. The Swiss National Contact Point will now review the complaint and determine appropriate follow-up actions and possible remedies.
SOCAR Trading, a Switzerland-based subsidiary of Azerbaijan’s state oil company SOCAR, serves as a key commercial and financial arm of the country’s oil sector and a major source of state revenue.
The complaint refers to Azerbaijan’s military offensive in September 2023, which resulted in the complete displacement of the Armenian population of Nagorno-Karabakh, effectively ending centuries of Armenian presence in the region.
Citing analyses by respected experts, including Luis Moreno Ocampo, the first Prosecutor of the International Criminal Court, the submitting organizations argue that these events constitute ethnic cleansing and may amount to genocide.
The complaint further contends that through its financial and commercial activities, SOCAR Trading contributed to strengthening Azerbaijan’s economic capacity. As such, under OECD guidelines, the company had a clear obligation to conduct robust human rights due diligence and to address risks linked to its operations.
“The forced displacement of 150,000 Armenians from their homeland is one of the most severe humanitarian crises in the South Caucasus in recent decades,” said international lawyer Karnig Kerkonian, a member of the committee. “Companies that financially support a state responsible for such actions cannot ignore their obligations under international standards.”
Switzerland’s Role in Advancing Peace
At a press conference held in Geneva, the complainants also recalled that one year ago, both chambers of the Swiss Federal Assembly adopted a motion instructing the Federal Department of Foreign Affairs to organize a peace forum between Azerbaijan and representatives of the people of Nagorno-Karabakh. To date, no such forum has taken place.
The committee and its partners reiterated their expectation that Swiss authorities will fulfill this mandate, which they believe could play a meaningful role in fostering a just and lasting peace between Armenia and Azerbaijan.
“Switzerland should take an active role in protecting indigenous peoples and upholding their right to self-determination, as guaranteed by the UN Charter,” said Sarkis Shahinian, Honorary President of the Switzerland-Armenia Association. “As a neutral state, Switzerland is well positioned to contribute constructively to resolving this decades-long conflict.”
“Lasting peace cannot be built on ethnic cleansing,” added Joel Veldkamp, Director for Public Advocacy at Christian Solidarity International in Zurich, who also spoke at the press conference. “Recent tensions involving Iran have further underscored the importance of long-term peace and stability in the strategically vital South Caucasus.”
Developments at the UN Human Rights Council
Meanwhile, two committee members are participating in the annual session of the United Nations Human Rights Council in Geneva.
Speaking during plenary sessions through accredited NGOs, they have drawn attention to several urgent issues, including the continued detention of Armenian prisoners in Baku, Azerbaijan’s failure to comply with the International Court of Justice’s November 17, 2023 order requiring the safe return of displaced Armenians to Nagorno-Karabakh and the ongoing destruction of Armenian cultural and religious heritage in Nagorno-Karabakh.