Շվեյցարիայում բողոք է ներկայացվել SOCAR Trading-ի դեմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ Ադրբեջանի արշավը ֆինանսավորելու գործում ունեցած դերակատարության համար
10:14 18/03/2026
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հանձնախմբի կողմից տարածվել է հաղորդագրություն, ըստ որի Շվեյցարիայում բողոք է ներկայացվել SOCAR Trading-ի դեմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ Ադրբեջանի արշավը ֆինանսավորելու գործում ունեցած դերակատարության համար.
«2023 թվականի դեկտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանի կողմից ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության կոմիտեն «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիայի հետ համատեղ 2026 թ. մարտի 18-ին Շվեյցարիայում պաշտոնական բողոք է ներկայացրել SOCAR Trading SA ընկերության դեմ:
Բողոքում նշվում է, որ ընկերությունը խախտել է պատասխանատու գործարար վարքագծի միջազգային չափանիշները՝ ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելով մի պետության, որը պատասխանատու է Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտումների համար:
«Նյութական աջակցություն» էթնիկ զտումներին
Բողոքը պաշտոնապես ներկայացվել է Շվեյցարիայի Ազգային կոնտակտային կետին (SECO)՝ համաձայն Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ / OECD)՝ Բազմազգ ձեռնարկությունների համար նախատեսված 2011 և 2023 թթ. ուղեցույցների: ՏՀԶԿ Ուղեցույցների «Հատուկ դեպքերի» (Specific Instance) ընթացակարգի համաձայն՝ Շվեյցարիայի Ազգային կոնտակտային կետն այժմ կուսումնասիրի բողոքը և կորոշի հետագա գործողություններն ու իրավական պաշտպանության միջոցները:
«SOCAR Trading»-ը Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR)՝ Շվեյցարիայում տեղակայված դուստր ձեռնարկությունն է, որը հանդիսանում է Ադրբեջանի նավթային ոլորտի առևտրային ու ֆինանսական օղակը և ադրբեջանական պետության եկամտի առանցքային աղբյուրը: 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը հանգեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ամբողջական տեղահանությանը՝ փաստացի վերջ դնելով տարածաշրջանում հայերի դարավոր ներկայությանը։
Հիմնվելով բազմաթիվ հեղինակավոր փորձագետների, այդ թվում՝ Միջազգային քրեական դատարանի առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի վերլուծությունների վրա՝ բողոքը ներկայացրած կազմակերպությունները պնդում են, որ այս արշավն իրենից ներկայացրել է էթնիկ զտում և, հնարավոր է, ցեղասպանություն:
Բողոքը պնդում է, որ SOCAR Trading-ն իր ֆինանսական և առևտրային գործունեությամբ նպաստել է ադրբեջանական պետության տնտեսական ռեսուրսների համալրմանը և, հետևաբար, ըստ ՏՀԶԿ ուղեցույցների՝ ուներ հստակ պարտավորություն՝ իրականացնելու մարդու իրավունքների մանրակրկիտ, պատշաճ ուսումնասիրություն (due diligence) և արձագանքելու իր գործունեությունից բխող ռիսկերին։»
«Իրենց հայրենիքից մոտ 150,000 հայերի բռնի տեղահանումը Հարավային Կովկասում վերջին տասնամյակների լրջագույն հումանիտար ճգնաժամերից մեկն է», - ընդգծել է Չիկագոյում գործող միջազգային իրավաբան և Կոմիտեի անդամ Գառնիկ Քերքոնյանը: «Այդ գործողությունների համար պատասխանատու պետությանը ֆինանսապես աջակցող ընկերությունները չեն կարող անտեսել միջազգային չափանիշներից բխող իրենց պարտավորությունները»:
Շվեյցարիայի մանդատը Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության հաստատման համար
Այսօր Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ բողոքարկուները նաև հիշեցրել են, որ ուղիղ մեկ տարի առաջ Շվեյցարիայի Դաշնային ժողովի երկու պալատներն ընդունեցին միջնորդություն՝ հանձնարարելով Շվեյցարիայի Արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտին խաղաղության ֆորում կազմակերպել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ներկայացուցիչների միջև: Մեկ տարի անց նման ֆորում դեռևս չի գումարվել:
Կոմիտեն և նրա գործընկերները հայտնել են իրենց շարունակական ակնկալիքը, որ Շվեյցարիայի իշխանությունները կկատարեն խորհրդարանի այս հանձնարարականը, որը, նրանց համոզմամբ, կարող է կարևոր դեր խաղալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդար և կայուն խաղաղության կառուցման գործում:
«Շվեյցարիան պետք է ակտիվորեն ներգրավվի բնիկ ժողովուրդների պաշտպանության և նրանց ինքնորոշման իրավունքի ապահովման գործում, ինչպես երաշխավորված է Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությամբ», - ասել է «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիայի պատվավոր նախագահ Սարգիս Շահինյանը: «Որպես չեզոք պետություն՝ Շվեյցարիան ունի բարենպաստ դիրք՝ կառուցողական դեր խաղալու այս տասնամյակների հակամարտությանն արդարացի հանգուցալուծում տալու գործում»:
«Տևական խաղաղությունը չի կարող կառուցվել էթնիկ զտումների վրա», - նշել է Ցյուրիխում գործող «Քրիստոնեական համերաշխություն միջազգային կազմակերպություն» (Christian Solidarity International) ՀԿ-ի հանրային շահերի պաշտպանության տնօրեն Ջոել Վելդկամպը, ով նույնպես ելույթ է ունեցել մամուլի ասուլիսում: «Իրանի հետ նոր հակամարտությունն առավել քան երբևէ պարզ դարձրեց կենսական նշանակություն ունեցող Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և անվտանգության կառուցման կարևորությունը»:
Քայլեր ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում
Միևնույն ժամանակ, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության կոմիտեի երկու անդամներ մասնակցում են Ժնևում ընթացող Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի տարեկան նստաշրջանին:
Ելույթ ունենալով լիագումար նիստերին մի քանի հավատարմագրված ոչ կառավարական կազմակերպությունների միջոցով՝ նրանք Խորհրդի ուշադրությունն են հրավիրել Բաքվի բանտերում հայ պատանդների՝ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ապօրինի պահման, Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշումը չկատարելու Ադրբեջանի մերժման (որով պահանջվում է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ վերադարձն իրենց պատմական հայրենիք), ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում հայկական հոգևոր և մշակութային հուշարձանների շարունակական ոչնչացման փաստերի վրա»:

В Швейцарии подана жалоба против SOCAR Trading - за роль в финансировании кампании Азербайджана против армян Нагорного Карабаха
Комитет по защите основополагающих прав народа Нагорного Карабаха выступил с заявлением, согласно которому в Швейцарии подана жалоба против SOCAR Trading за роль в финансировании кампании Азербайджана против армянства Нагорного Карабаха.
«Комитет по защите основополагающих прав народа Нагорного Карабаха, созданный парламентом Нагорного Карабаха в декабре 2023 года, совместно с ассоциацией «Швейцария-Армения» 18 марта 2026 года подал в Швейцарии официальную жалобу против компании SOCAR Trading SA.
В жалобе обращается внимание на то, что компания нарушила международные стандарты ответственного бизнес-поведения, оказав финансовую поддержку государству, ответственному за этнические чистки коренного армянского населения Нагорного Карабаха.
«Материальная поддержка» этнических чисток
Жалоба официально подана в Национальный контактный пункт Швейцарии (SECO) в соответствии с Руководящими принципами для многонациональных предприятий Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР / OECD) 2011 и 2023 годов. В рамках процедуры «специальных случаев» (Specific Instance), предусмотренной Руководящими принципами ОЭСР, Национальный контактный пункт Швейцарии рассмотрит жалобу и определит дальнейшие шаги и меры правовой защиты.
SOCAR Trading является размещенной в Швейцарии дочерней компанией Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) и выполняет функции торгово-финансового звена нефтяного сектора Азербайджана, являясь ключевым источником доходов государства. Военная агрессия Азербайджана в сентябре 2023 года привела к полной депортации армянского населения Нагорного Карабаха, фактически положив конец многовековому присутствию армян в регионе.
Основываясь на аналитические оценки многочисленных авторитетных экспертов, в том числе первого прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо, представившие жалобу организации настаивают, что данная кампания представляла собой этническую чистку и, возможно, геноцид.
В жалобе также утверждается, что, осуществляя финансовую и торговую деятельность, SOCAR Trading способствовала наращиванию экономических ресурсов азербайджанского государства и, следовательно, в соответствии с Руководящими принципами ОЭСР была обязана проводить надлежащую проверку (due diligence) в области прав человека и реагировать на риски, вытекающие из ее деятельности», – говорится в заявлении Комитета.
«Насильственная депортация около 150 тысяч армян из их родины стало одним из самых серьезных гуманитарных кризисов на Южном Кавказе за последние десятилетия», – подчеркнул международный юрист из Чикаго, член Комитета Гарник Керконян. «Компании, оказывающие финансовую поддержку государству, ответственному за эти действия, не могут игнорировать свои обязательства, вытекающие из международных стандартов», – указал он.
«Мандат Швейцарии по установлению мира в Нагорном Карабахе
На пресс-конференции, состоявшейся в Женеве, подавшие жалобу также напомнили, что ровно год назад обе палаты Федерального собрания Швейцарии приняли резолюцию, поручив Федеральному департаменту иностранных дел Швейцарии организовать мирный форум между Азербайджаном и представителями народа Нагорного Карабаха. Однако спустя год такой форум так и не был проведен.
Комитет и его партнеры выразили надежду, что швейцарские власти выполнят это поручение парламента, которое, по их убеждению, может сыграть важную роль в построении справедливого и устойчивого мира между Арменией и Азербайджаном», – указывается в заявлении Комитета.
«Швейцария должна активно участвовать в защите коренных народов и обеспечении их права на самоопределение, как это гарантировано Уставом Организации Объединенных Наций», – заявил почетный председатель ассоциации «Швейцария-Армения» Саркис Шагинян, добавив: «Как нейтральное государство, Швейцария находится в благоприятной позиции для того, чтобы сыграть конструктивную роль в достижении справедливого урегулирования этого затяжного конфликта».
«Долгосрочный мир не может быть построен на этнических чистках», – отметил директор по защите общественных интересов международной неправительственной организации Christian Solidarity International Джоэл Велдкамп, также выступивший на пресс-конференции в Цюрихе. «Новый конфликт с Ираном как никогда ясно подчеркнул важность построения долгосрочного мира и безопасности в стратегически значимом регионе Южного Кавказа», – указал он.
«Шаги в Совете по правам человека ООН
В то же время два члена Комитета по защите основополагающих прав народа Нагорного Карабаха принимают участие в проходящей в Женеве ежегодной сессии Совета ООН по правам человека.
Выступая на пленарных заседаниях через ряд аккредитованных неправительственных организаций, они привлекли внимание Совета к продолжающемуся незаконному удерживанию армянских пленных в тюрьмах Баку, отказу Азербайджана выполнять решение Международного суда ООН от 17 ноября 2023 года (обязывающее обеспечить безопасное возвращение армян Нагорного Карабаха в их историческую родину), а также к продолжающемуся уничтожению армянских духовных и культурных памятников в Нагорном Карабахе», – говорится в заявлении.