Մարթա Կոսը մի ամբողջ օր կանցկացնի Գյումրիում
ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը հինգշաբթի և ուրբաթ օրերին կգտնվի Հայաստանում՝ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցությունն ամրապնդելու և տարածաշրջանային համագործակցությունը խթանելու համար։
Եվրոպական հանձնաժողովից Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատարը Երևանում կհանդիպի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Քննարկումների առանցքում կլինեն ԵՄ-Հայաստան գալիք գագաթնաժողովի նախապատրաստման, ինչպես նաև տրանսպորտային, թվային, էներգետիկ և առևտրային կապերի ամրապնդման վերաբերյալ հարցերը։ Մտքեր կփոխանակվեն նաև տարածաշրջանային իրավիճակի, ինչպես նաև Հայաստանի ժողովրդավարական ճկունության վերաբերյալ։
Հանձնակատար Կոսը կհանդիպի նաև Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ, հանդիպմանը կհաջորդի համատեղհայտարարություն։ Նախատեսված է նաև հանդիպում ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի հետ։
Ուրբաթ օրը ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատարը կլինի Գյումրիում, կայցելի ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող ձեռնարկություններ, որոնք աջակցում են սոցիալական ներառմանը, տեղական տնտեսական աճին և աշխատատեղերի ստեղծմանը:
ԵԽ պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, 2024 թվականի ընթացքում ԵՄ ծրագրերն աջակցել են ավելի քան 7000 հայկական բիզնեսի՝ ստեղծելով ավելի քան 20000 աշխատատեղ։ Հանձնակատարը նաև կայցելի Գյումրու պատմական շուկա, որը ներկայումս ԵՄ ֆինանսավորմամբ վերականգնվում է, ինչպես նաև նորարարական կենտրոն, որը խթանում է երիտասարդության հմտությունները տեխնոլոգիայի և դիզայնի ոլորտում:
Նախատեսված է, որ Շիրակի պետական համալսարանում նա հանդես կգա ելույթով։
Այնուհետև նա կհանդիպի «Երիտասարդ եվրոպացի դեսպաններ» ծրագրի մասնակիցների, ինչպես նաև տեղական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և լրագրողների հետ, որոնք ներգրավված են ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերում։

On Thursday and Friday, EU Commissioner for Enlargement, Marta Kos is in Armenia to further reinforce cooperation between the EU and Armenia, and advance regional connectivity.
On Thursday in Yerevan, the Commissioner will meet Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan. Discussions will focus on the preparation of the upcoming EU-Armenia Summit, as well as strengthening transport, digital, energy and trade links, in line with the EU Connectivity Agenda. They will also exchange on the regional situation as well as the democratic resilience of Armenia. Commissioner Kos will also meet Deputy Prime Minister of Armenia, Mher Grigoryan to review progress on the EU's €270 million Resilience and Growth Plan for Armenia. A joint press statement will follow their meeting and will be transmitted live on EBS+ at +/- 16:30 CEST. The Commissioner will also meet Minister of Internal Affairs, Arpine Sargsyan, to discuss bilateral cooperation.
On Friday in Gyumri, Commissioner Kos will visit EU-funded enterprises supporting social inclusion, local economic growth and job creation. In 2024 alone, EU programmes supported more than 7,000 Armenian businesses, creating more than 20,000 jobs. The Commissioner will also visit Gyumri's historic marketplace, currently under EU-funded restoration, as well as an innovation hub promoting youth skills in technology and design. Commissioner Kos will deliver a speech at Shirak State University. She is then set to meet with Young European Ambassadors, as well as with the local civil society representatives and journalists involved in EU-funded projects to exchange views on their work and discuss their role in in safeguarding Armenia's democratic resilience.