Պետությանը և համայնքներին է վերադարձվել 773 մլն դոլարի ապօրինի գույք. Գլխավոր դատախազ
«Որոշմամաբ հեռուստաաշտարակի հարակից 7000 ք/մ ընդհանուր մակերեսով շուրջ 417 մլն դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասը ամրացնել ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությանը, այնուհետև անորոշ ժամկետրով տրամադրել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ին»,-կառավարության նիստում հայտնեց ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Նախարարաը տեղեկացրեց, որ այդ հողամասն արդեն ՀՀ սեփականությունն է և այն գրանցված է, որ ՀՀ-ին է վերադարձվել Գլխավոր դատախազության հայցի հիման վրա՝ հակակոռուպցիոն դատարանի կայացրած վճռով։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն էլ հավելեց, որ այդ հողի արժեքը 1 մլն 107 հազ ԱՄՆ դոլար է՝ հավելելով, որ Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև հողի սեփականության առուվաճառքի պայմանագիրը կնքվել էր 2005 թվականին։
Դատախազը նշեց, որ ՇՄՆ-ին է հատկացվել ևս այդ տարածքում 5 հողամաս։
«ՀՀ-ին է ամրացվում, քանի որ հաշտությունը ձեռք է բերվել ապօրինի գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակներում»,-ասաց դատախազը՝ մասնավորեցնելով որ խոսքը գնում է Աբովյան քաղաքի նախկի ղեկավար Կարապետ Գուլոյանի օգնական Մանուկ Հակոբյանի և նրա կնոջ հետ կապված գործին, և դրանից բացի Կարապետ Գուլոյանի դեմ Հակակառուպցիոն կոմիտեում քննվել է վարույթ, որը հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան։
Դատախազը նշեց, որ մի փուլի են հասել, որ քրեական վարույթները, որոնք ուղարկվում են դատարան և ապօրինի ծագում ունեցող գույքով վճիռները կամ հաշտեցումները կարծես թե նույն ժամանակահատվածում են կայացվում, կամ դատարանների կողմից վարույց ընդունվում։
Գլխավոր դատախազը նշեց, որ վերջին տարիներին ՀՀ-ի և համայնքների սեփականությանն է վերադարձվել 291.7 մլրդ դրամ կամ 773 մլն դոլարի կադաստրային արժեքով ապօրինի գույք, որից 504 մլն դոլարը վերադարձվել է ՀՀ-ին, իսկ Սևանա լճի հարակից հատվածում քանդվել է 80-ից ավել ապօրինի շինությւոն։

Armenia has recovered illicit assets worth $773 million in recent years, Prosecutor General Anna Vardapetyan said on Thursday.
At a cabinet meeting, officials announced that a 7,000-square-meter land plot near the Yerevan TV tower, valued at about 417 million drams (around $1.1 million), has been returned to state ownership under a court ruling. The land will be assigned to the Ministry of Environment and transferred for indefinite use to the Hayantar forestry agency.
Vardapetyan said the land had been sold in 2005 under an agreement between the Yerevan mayor and a private individual. Its recovery followed a lawsuit by the Prosecutor General’s Office and a decision by the Anti-Corruption Court.
The case is linked to associates of former Abovyan Mayor Karapet Guloyan, who faces separate criminal proceedings already sent to court with an approved indictment.
The authorities also allocated five additional land plots in the same area to the Environment Ministry.
Overall, Vardapetyan said 291.7 billion drams ($773 million) in illegally obtained assets have been returned to the state and municipalities, including $504 million recovered directly to state ownership. More than 80 illegal structures have also been demolished around Lake Sevan.
She added that criminal prosecutions and asset recovery proceedings are increasingly advancing in parallel, with court rulings and settlements often occurring within similar timeframes.