Պոպուլիստական հաղորդակցության դասական մոդել է. PR մասնագետը՝ ավտոբուսում ուտելու, ռաբիս երաժշտություն լսելու մասին
10:40 19/03/2026
«Պեռաշկի», «կուկուռուզ», թթու լավաշ՝ ուրախ ավտոբուսում։  Վերջին օրերին ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանի սոցիալական էջերը հեղեղված են ոչ այդքան վարչապետական տեսանյութերով։ Առաջին հայացքից սա սովորական ու անմեղ հաց ուտել է ու ժողովրդին մոտ լինելու փորձ, սակայն քաղաքական դաշտում ընկալվում է բոլորովին այլ կերպ ու հետապնդում լրիվ ուրիշ նպատակներ։
Շատերի համար սա դասական քաղաքական տեխնոլոգիա է՝ ուղղված սեփական վարկանիշի վերականգնմանը և հանրության հետ էմոցիոնալ կապի վերահաստատմանը։
Այս մասին Panorama.am-ը զրուցեց Հանրային կապերի (PR) մասնագետ Աստղիկ Ավետիսյանի հետ։ Նա նշեց, որ սա պոպուլիստական հաղորդակցության դասական մոդել է։
«Ըստ էության, այս պահին տեղի է ունենում պոպուլիստական հաղորդակցություն։ Հանրային կապերի տեսանկյունից սա այն մոդելն է, երբ քաղաքական գործիչը փորձում է իրեն ներկայացնել որպես «ժողովրդի մարդ»՝ հակադրելով իրեն էլիտային։ Այս մոտեցումը նոր չէ, սակայն այժմ այն ավելի ակնառու է դարձել, հատկապես քարոզարշավային տրամաբանության մեջ։ Այս մոդելի հիմնական գծերը հետևյալն են․ պարզ, երբեմն նույնիսկ պարզունակ լեզու և խոսույթ, զանգվածային մշակույթի տարրերի կիրառություն (օրինակ՝ ռաբիս երաժշտություն), «Ես ձեր նման եմ» ուղերձի փոխանցում հասարակությանը, հուզական ազդակների ակտիվ օգտագործում։ Այս ամենը նպաստում է նրան, որ քաղաքականությունը ներկայացվում է կենցաղային և էմոցիոնալ հարթությունում»,- նշեց Ավետիսյանը։
Մասնագետի խոսքով, մյուս կարևոր տարրը իմիջի պարզեցումն է։ Այսինքն՝ առաջնորդի կերպարը գիտակցաբար իջեցվում է «սովորական մարդու» մակարդակի՝ նվազեցնելու համար իշխանության և հասարակության միջև հեռավորությունը։ Դրա օրինակներն են՝ փողոցում կամ ավտոբուսում ուտելը, ոչ ֆորմալ վարքագիծը, հագուկապը, մարդկանց հետ անմիջական շփումը, սոցիալական ցանցերում էմոջիների և «սրտիկների» օգտագործումը։
Սա նաև կարելի է բնութագրել որպես մեդիա-պերֆորմատիվ քաղաքականություն, երբ քաղաքականությունը դառնում է տեսարան կամ շոու։ Գործողությունները հաճախ հաշվարկված են այնպես, որ ունենան տեսողական ազդեցություն և հեշտ տարածվեն սոցիալական ցանցերում։ Այս դեպքում բովանդակային քաղաքական ուղերձը հաճախ փոխարինվում է հիշվող վիզուալ դրվագներով։
«Մեկ այլ կարևոր տարր է էմոցիոնալ մոբիլիզացիան։ Առաջնորդը ստեղծում է «մենք» և «նրանք» բաժանումը՝ ակտիվացնելով կողմնակիցների հույզերը։ Սա հայտնի է որպես կոնֆլիկտային ֆրեյմինգ, որը նպաստում է նաև հասարակության բևեռացմանը։ Բացի այդ, տեղի է ունենում քաղաքական դիսկուրսի կենցաղայնացում կամ «տաբլոիդացում»․ բարձր քաղաքական լեզուն փոխարինվում է զանգվածային մշակույթի և առօրյա խոսքի ձևերով։ Արդյոք սա ազդո՞ւմ է հասարակության վրա։ Այո, որոշ հատվածի վրա ազդում է։ Մարդիկ, որոնք նախկինում զգում էին իշխանության հեռավորությունը, հիմա տեսնում են իրենց նման մեկին, ով շփվում է իրենց հետ։ Սակայն մյուս հատվածը, որը հասկանում է քաղաքական հաղորդակցության մեխանիզմները, սա ընկալում է որպես ցինիզմ կամ մակերեսային խաղ։ Նրանց մոտ տպավորություն է ստեղծվում, որ լուրջ խնդիրների փոխարեն ուշադրությունը շեղվում է կենցաղային դրվագներով»,- նշում է Աստղիկ Ավետիսյանը։
Նրա խոսքով,  նմանատիպ հաղորդակցությունը հիմնականում կարճաժամկետ ազդեցություն ունի։ Այն հաճախ կիրառվում է այն իրավիճակներում, երբ իշխանության վարկանիշը նվազում է, և փորձում են նոր ձևերով վերականգնել հանրային աջակցությունը։

Классическая модель популистской коммуникации: PR-специалист о том, почему Пашинян выкладывает в соцсети свои перекусы в автобусе
13:51 19/03/2026
Пирожки, вареная кукуруза, армянский кислый лаваш – в «веселом автобусе»: в последние дни социальные сети занимающего пост премьер-министра Армении Никола Пашиняна наводнены не совсем «премьерским» видеоконтентом. На первый взгляд, это обычные, безобидные эпизоды с приемом пищи и попытками быть ближе к народу, однако в политической среде они воспринимаются иначе и, по мнению экспертов, преследуют совершенно иные цели.
Для многих это классическая политтехнология, направленная на восстановление рейтинга и установление эмоциональной связи с обществом.
Об этом корреспондент Panorama.am побеседовала со специалистом в области коммуникаций и общественных связей Астхик Аветисян. По ее словам, речь идет о классической модели популистской коммуникации.
«По сути, сейчас наблюдается популистская коммуникация. С точки зрения PR, это модель, при которой политический деятель старается представить себя как “человека из народа”, противопоставляя себя элите. Этот подход не нов, но сейчас он стал более заметным, особенно в логике предвыборной кампании. Его основные черты – простой, иногда упрощенный язык, лексика, использование элементов массовой культуры, передача обществу посыла “я такой же, как вы”, активное использование эмоциональных сигналов. Все это переводит политику в бытовую и эмоциональную плоскость», – отметила Аветисян.
По словам специалиста, еще одним важным элементом является упрощение имиджа – образ лидера сознательно приближается к «обычному человеку». Примеры включают прием пищи на улице или в автобусе, неформальное поведение, стиль одежды, непосредственное общение с людьми, использование эмодзи и «сердечек» в соцсетях.
Это также можно охарактеризовать как медиа-перформативную политику, когда политика превращается в шоу или зрелище. Действия выстраиваются так, чтобы они имели визуальный эффект и легко распространялись в социальных сетях, а содержательные политические посылы часто заменяются запоминающимися визуальными моментами.
«Еще один важный элемент – эмоциональная мобилизация. Лидер создает разделение “мы” и “они”, активируя эмоции сторонников. Это известно как конфликтный фрейминг, который способствует поляризации общества. Кроме того, происходит бытовизация или “таблоидизация” политического дискурса: высокий политический язык заменяется массовой культурой и повседневной речью. Влияет ли это на общество? Да, на определенную часть влияет. Люди, которые раньше ощущали дистанцию от власти, теперь видят “своего человека”. Однако другая часть, понимающая механизмы политической коммуникации, воспринимает это как цинизм или поверхностную игру. У них создается впечатление, что внимание от серьезных проблем отвлекается на бытовые эпизоды», – добавила Аветисян.
По ее мнению, подобная коммуникация носит краткосрочный эффект и чаще применяется в условиях снижения рейтинга власти с целью восстановления общественной поддержки.