Աշխարհը մոտենում է գազային ճգնաժամի հետ կապված «Դատաստանի օր»-վան. վելուծաբան
Աշխարհը մոտենում է գազային ճգնաժամի հետ կապված «Դատաստանի օրվա» սցենարին՝ Մերձավոր Արևելքում ռազմական հակամարտության ֆոնին, որտեղ հեղուկացված բնական գազի մատակարարման խափանումները կարող են տևել տարիներ։ Այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով MST Marquee հետազոտական ​​հարթակի վերլուծաբան Սոլ Կավոնիկին։
Գործակալությունը զգուշացնում է, որ Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամը կփոխի վառելիքի շուկան առաջիկա տարիների ընթացքում: Օրինակ՝ դեֆիցիտն արդեն նկատելի է դարձել Ասիայի զարգացող երկրներում, որոնք գնում են Կատարի հեղուկացված բնական գազի չորս հինգերորդը: Bloomberg-ը որպես այդպիսի երկրներից մեկը նշում է Պակիստանը, որը իր գազի ներմուծման 99%-ը կախված է Կատարից:
«Նույնիսկ եթե պատերազմը ավարտվի, հեղուկացված բնական գազի մատակարարման խափանումները կարող են տևել ամիսներ կամ նույնիսկ տարիներ՝ կախված նրանից, թե որքան ժամանակ կպահանջվի վնասը վերականգնելու համար», - գործակալությունը մեջբերել է Կավոնիկի խոսքերը։
Bloomberg-ը առանձնացրել է Կատարի Ռաս Լաֆան գազի արտադրության համալիրը, որը նախկինում հարձակման էր ենթարկվել: Հարցին ծանոթ աղբյուրները նշել են, որ օբյեկտի վրա վերջին հարձակումը վնասել է 14 արտադրական գիծ, ​​և վերականգնումը, ենթադրաբար, տարիներ կտևի: Bloomberg-ը նշում է, որ համալիրի խնդիրները կարող են ստիպել Կատարին ընդլայնել իր ներդրումները արտասահմանում՝ ապագա խնդիրներից պաշտպանվելու համար:
«Ամեն շաբաթ, երբ աշխարհի ամենամեծ հեղուկացված բնական գազի գործարանը չի գործում, աշխարհը կորցնում է այնքան էներգիա, որքան անհրաժեշտ է Սիդնեյի տները մեկ ամբողջ տարի էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար», - Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, նշում է գործակալությունը։

Bloomberg: мир подходит к газовому кризису Судного дня из-за Ближнего Востока
Мир подходит к сценарию Судного дня в отношении газового кризиса на фоне военных действий на Ближнем Востоке, перебои с поставками сжиженного природного газа (СПГ) могут продолжаться годы, пишет агентство Блумберг со ссылкой на аналитика исследовательской платформы MST Marquee Саул Кавоника.
Агентство предупреждает, что кризис на Ближнем Востоке изменит ситуацию на топливном рынке на годы вперед. Например, дефицит уже стал заметен в странах Азии с развивающейся экономикой, которые закупают четыре пятых СПГ Катара. Одной из таких стран Блумберг называет Пакистан, который зависит от Катара на 99% по импорту газа.
"Сейчас мы уверенно движемся к сценарию газового кризиса Судного дня. Даже если война (в Иране - ред.) закончится, перебои с поставками СПГ могут продлиться месяцы или даже годы в зависимости от того, сколько времени займет ликвидация ущерба", - цитирует агентство Кавоника.
Блумберг обратил внимание на производственный комплекс газа Рас-Лаффан в Катаре, ранее подвергшийся атакам. Осведомленные источники отметили, что в результате последней атаки на объект были повреждены 14 "технологических линий по производству", ожидается, что на их восстановление уйдут годы. Как отмечает Блумберг, неполадки у промышленного комплекса могут вынудить Катар расширять инвестиции за рубеж для того, чтобы подстраховать себя от проблем в будущем.
"Каждую неделю простоя крупнейшего мирового завода по СПГ мир теряет эквивалент энергии, достаточный для обеспечения электричеством домов Сиднея на целый год", - отмечает агентство.
Ранее катарская энергетическая госкомпания QatarEnergy сообщала, что в результате пожаров после ракетной атаки серьезный ущерб нанесен промышленному городку Рас-Лаффан на севере Катара, где расположен крупнейший в стране комплекс по производству сжиженного природного газа.
США и Израиль 28 февраля начали наносить удары по объектам на территории Ирана. Иран наносит ответные удары по израильской территории, а также по военным объектам США в регионе Ближнего Востока.