Իրանական կողմը, հավանաբար, որոշակի ազդանշաններ ունի, որ ԱՄԷ-ի տարածքից պատրաստվում են հարձակումներ Պարսից ծոցի իրանական կղզիների ուղղությամբ. Իրանագետ
09:11 21/03/2026
«Դատելով իրանական ԶԼՄ-ների հրապարակումներից, ինչպես նաև իրանական ԶՈւ-երի «Խաթամ ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբի քիչ առաջ տարածած զգուշացումից, իրանական կողմը, հավանաբար, որոշակի ազդանշաններ ունի, որ ԱՄԷ-ի տարածքից պատրաստվում են հարձակումներ Պարսից ծոցի իրանական կղզիների ուղղությամբ»,-նշում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նա մանրամասնում է՝  այս պատերազմի համատեքստում Իրան-ԱՄԷ հարաբերություններում լարվածության մակարդակը պարբերաբար աճ է գրանցում՝ հատկապես այն բանից հետո, երբ Իրանի ԱԳ նախարար Արաղչին ուղիղ տեքստով մեղադրեց ԱՄԷ-ին այդ երկրի տարածքն իրանական Խարգ կղզու վրա ամերիկյան հարձակման համար տրամադրելու մեջ։
«Միջազգային ԶԼՄ-ներում տևական ժամանակ է, ինչ պարբերաբար շրջանառվում են կարծիքներ, որ ԱՄՆ-ը կարող է ցամաքային գործողություն իրականացնել իրանական կղզիները գրավելու նպատակով, ինչը պատերազմին կհաղորդի էլ ավելի վտանգավոր և արյունալի բնույթ»,-գրում է նա։
Հիշեցնենք, Իրանի «Խաթամ ​​ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբի խոսնակ Էբրահիմ Զոլֆաղարին զգուշացրել է, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կողմից իրանական կղզիների դեմ սկսված ցանկացած նոր ագրեսիա կարժանանա անմիջական ռազմական պատասխանի։
Նա հավելել է, որ եթե ԱՄԷ տարածքից Պարսից ծոցի իրանական Աբու Մուսա և Մեծ Թումբ կղզիների դեմ նոր հարձակում սկսվի, Իրանի զինված ուժերը կհարվածեն Ռաս ալ-Խայմային։

Восканян: Тегеран, вероятно, располагает определенными сигналами о подготовке нападений с территории ОАЭ на иранские острова
Судя по публикациям иранских СМИ, а также по предупреждению «Хатам аль-Анбия» – центрального штаба иранских ВС, иранская сторона, вероятно, располагает определенными сигналами о подготовке нападений с территории ОАЭ на иранские острова Большой Томб и Абу-Муса в Персидском заливе, написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
«В контексте нынешней войны уровень напряженности в отношениях Ирана и ОАЭ периодически возрастает, особенно после того, как глава МИД Ирана Аббас Аракчи прямо обвинил ОАЭ в предоставлении своей территории для американской атаки на иранский остров Харк.
В международных СМИ уже продолжительное время циркулируют мнения о том, что США могут начать сухопутную операцию с целью захвата иранских островов, что придаст войне еще более опасный и кровопролитный характер», – написал Восканян.
Напомним, иранские военные предупредили ОАЭ, что атакуют эмират Рас-эль-Хайма, если силы этой страны нападут на острова Абу-Муса и Большой Томб в Персидском заливе, которые находятся под контролем исламской республики. Об этом говорится в специальном заявлении Генерального штаба Вооруженных сил Ирана.
«Мы предупреждаем ОАЭ, что если они снова нападут на иранские острова Большой Томб и Абу-Муса в Персидском заливе, то Вооруженные силы Ирана подвергнут Рас-эль-Хайму сокрушительным ударам», – указывается в тексте. В Генштабе добавили, что «будут атаковать источник любой агрессии против территории и национального суверенитета исламской республики».