Վարչական դատարանը չբավարարեց ՀԷՑ-ի գործով ՍԴ դիմելու միջնորդությունը
Վարչական դատարանում ՀԷՑ ներկայացուցիչ Արթուր Հովհաննիսյանը միջնորդեց դիմել ՍԴ՝ քննելու «էներգետիկայի մասին» օրենքում ընդունված այն փոփոխությունները, որով հնարավոր եղավ ՀԷՑ-ը պետականացնել:
Ա. Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ օրենքի մինչև ուժի մեջ մտնելը կատարած արարքների համար չի կարող լինել ավելի խիստ պատիժ սեփականատիրոջ համար։
«Փոխվել է օրենքը, անցումային դրույթ է դրվել, որտեղ նշվում է, որ սեփականտերը զրկվում է սեփականությունից։ Կարո՞ղ էր սեփականտերը կանխորոշել, թե իր վատ կառավարման հետևանքով ինչ կլիներ։ Այո, կարող էր, կզրկվեր լիցենզիայից։ Իսկ օրենքը փոխելուց մի քանի օր հետո սեփականատերը զրկվեց ընկերությունից, սա խնդիր է, քանի որ օրենքը հետադարձ վաթարացնող ուժ չպետք է ունենա»,-ասաց փաստաբանը։
Նրա խոսքով, եթե ՍԴ-ն որոշում կայացնի, որ փոփոխությունները հակասահմանադրական են, ապա պետք է վերացվեն հետևանքները։
Հանրային մեղադրողն առարկեց միջնորդությանը։
Դատական նիստը նախագահող Լիլիթ Սադոյանը մերժեք միջնորդությունը։
«Այս պահի դրությամբ գործի քննության այս փուլում դատարանը դեռևս հիմքեր չի տեսնում ՍԴ դիմելու։ Հետագայում անհրաժեշտություն առաջանալու պարագայում դատարանը իր նախաձեռնությամբ այդ գործընթացը կձեռնարկի»,-ասաց դատավորը։
ՀԷՑ-ի սեփականատերերի ներկայացուցիչներն այսօր նաև միջնորդություն ներկայացրեցին դատարան՝ փորձաքննություն անցկացնել պարզելու՝ ի՞նչ տվյալներ են բացակայել ընկերությունից և ի՞նչը հնարավոր կլինի վերականգնել։

Административный суд отклонил ходатайство об обращении в КС по делу «Электрических сетей Армении»
В Административном суде представитель «Электрических сетей Армении» (ЭСА) Артур Ованнисян ходатайствовал о направлении обращения в Конституционный суд для проверки внесенных в закон «Об энергетике» изменений, на основании которых стала возможной национализация ЭСА.
А. Ованнисян подчеркнул, что за действия, совершенные до вступления закона в силу, не может применяться более строгая ответственность к собственнику.
«Закон был изменен, в него было включено переходное положение, согласно которому владелец лишается собственности. Мог ли владелец заранее предсказать, что произойдет в результате его неэффективного управления? Да, мог – он бы лишился лицензии. Однако спустя несколько дней после изменения закона собственник был лишен компании. Это проблема, поскольку закон не должен иметь обратной силы, ухудшающей положение», – сказал адвокат.
По его словам, если Конституционный суд примет решение о неконституционности изменений, последствия должны быть устранены.
Прокурор возразил против ходатайства.
Председательствующая на судебном заседании судья Лилит Садоян отклонила ходатайство, отметив:
«На данный момент на данной стадии рассмотрения дела суд не видит оснований для обращения в Конституционный суд. При возникновении необходимости в дальнейшем суд по собственной инициативе инициирует данный процесс».